Septolux

Reklama

Działanie

Preparat o miejscowym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, znieczulającym i antyseptycznym. Benzydamina działa stabilizująco na błonę komórkową, hamuje syntezę prostaglandyn, w warunkach in vitro wykazuje działanie grzybobójcze. Po podaniu doustnym szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie w surowicy osiąga po 2-4 h. Kumuluje się w miejscach zmienionych zapalnie. Wydalana jest przez nerki w postaci niezmienionej (połowa dawki) i w postaci N-tlenku. Stosowana miejscowo w niewielkiej ilości wchłania do krążenia (do 5% dawki).

Wskazania

Leczenie objawów związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła (ból, zaczerwienienie, obrzęk) w przebiegu wirusowych i bakteryjnych zakażeń, zapalenia krtani, zapalenia błon śluzowych po radioterapii, po zabiegach operacyjnych w laryngologii i stomatologii, po intubacji. Tabletki stosuje się w stanach po ekstrakcji zębów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Tabletek nie stosować u chorych na fenyloketonurię ze względu na obecność aspartamu.

Środki ostrożności

Należy unikać kontaktu aerozolu z oczami. Zawarty w aerozolu parahydroksybenzoesan metylu może wywołać reakcję alergiczną. Długotrwałe stosowanie obu postaci może wywołać uczulenie.

Ciąża i laktacja

Brak kontrolowanych badań dotyczących stosowania preparatu w okresie ciąży. Dane uzyskane na podstawie wieloletniego stosowania benzydaminy nie wskazują na zagrożenie związane ze stosowaniem w okresie ciąży lub karmienia.

Działania niepożądane

Najczęściej występuje drętwienie lub utrata czucia w miejscu stosowania preparatu. Rzadziej może wystąpić uczucie kłucia lub mrowienia, a w pojedynczych przypadkach - lekkie pieczenie błony śluzowej. Miejscowe działania niepożądane są zazwyczaj przemijające i ustępują samoistnie. W pojedynczych przypadkach mogą wystąpić ogólne działania niepożądane: nudności, wymioty, ból i zawroty głowy.

Dawkowanie

Tabl. do ssania: Doustnie. Dorośli i dzieci od 6 lat: 1 tabl. 3-4 razy na dobę. Tabletek nie należy rozgryzać ani połykać. Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 6 lat. Aerozol: Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 4-8 dawek 2-6 razy na dobę; dzieci od 6 do 12 lat: 4 dawki 2-6 razy na dobę; dzieci poniżej 6 lat: 1 dawka na 4 kg mc. 2-6 razy na dobę. Bez względu na masę ciała, jednorazowo nie przekraczać 4 dawek. We wszystkich grupach wiekowych aerozolu nie można stosować częściej niż co 1,5-3 h.

Reklama

Uwagi

Pharmindex