Solcoseryl

Spis treści

Solcoseryl - skład

1 g pasty zawiera 2,125 mg bezbiałkowego dializatu z krwi cieląt i 10 mg polidokanolu. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu oraz parahydroksybenzoesan propylu.

Solcoseryl - Działanie

Pozbawiony białka dializat pełnej krwi cieląt, zawierający dużą liczbą składników o małej masie cząsteczkowej. Zwiększa transport tlenu i glukozy do komórek, dzięki czemu poprawia procesy naprawcze i regeneracyjne w tkankach uszkodzonych przez niedokrwienie. Zapobiega i zmniejsza wtórne zmiany zwyrodnieniowe i przyspiesza proces gojenia. Nasila syntezę kolagenu oraz stymuluje migrację i proliferację komórek. Zawiera działający miejscowo anestetyk polidokanol, powodujący szybkie i trwałe ustąpienie bólu. Pasta przylega do zmienionej chorobowo błony śluzowej, tworząc osłonę przeciwdziałającą podrażnieniu w czasie przyjmowania pokarmu.

Solcoseryl - wskazania

Bolesne oraz zapalne schorzenia błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł i warg: afty, ragady (rozpadliny), opryszczka wargowa, zapalenie dziąseł, zapalenie tkanki przyzębia, zapalenie jamy ustnej. Bóle uciskowe spowodowane przez protezy dentystyczne. Bóle występujące w trakcie wyrzynania się zębów mądrości. Jako opatrunek po takich zabiegach, jak nałożenie koronki, łyżeczkowanie i usunięcie zęba oraz po założeniu protez bezpośrednich.

Solcoseryl - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u dzieci.

Solcoseryl - ostrzeżenia

Preparatu nie należy podawać do wnętrza ran, które mają być leczone przy użyciu szwów adaptacyjnych głębokich (np. po ekstrakcji zębów trzonowych i wklinowanych, zębów mądrości czy po resekcji wierzchołkowej korzenia zęba). W przypadku ostrego zakażenia w obrębie zmiany chorobowej przed zastosowaniem leku należy przeprowadzić odpowiednie leczenie przyczynowe. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Solcoseryl - ciąża

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią. Nie stosować w ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Preparat można stosować w okresie karmienia piersią po rozważeniu przez lekarza stosunku korzyści dla matki i ryzyka dla dziecka.

Solcoseryl - efekty uboczne

Bardzo rzadko: nadwrażliwość, duszność, skurcz oskrzeli. Częstość nieznana: zaburzenia smaku, skurcz krtani u niemowląt i małych dzieci

Solcoseryl - interakcje

Dotychczas nie stwierdzono.

Solcoseryl - dawkowanie

Miejscowo. Pasek pasty o długości ok. 0,5 cm należy nakładać cienką warstwą na zmienione chorobowo miejsce 3-5 razy na dobę. Lek należy stosować aż do ustąpienia objawów. Szczególnie korzystne jest stosowanie leku przed snem. Pasty nie należy wcierać ani rozcierać. Aby dobrze przylegała, należy ją nakładać suchym palcem, a miejsce, na które ma być podana należy wcześniej wysuszyć. Preparat tworzy błonę ochronną, która długo przylega do błony śluzowej jamy ustnej chroniąc ją przed podrażnieniem w trakcie spożywania pokarmów.

Solcoseryl - uwagi

Dotychczas nie stwierdzono, by preparat wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex