Źródło

SolphaDermol

Reklama

Działanie

Roztwór wodorotlenku potasu denaturuje otoczki lipidowo-kolagenowe wirusa, powodując ich uszkodzenie, w efekcie czego komórki zainfekowane stają się widoczne i rozpoznawalne dla układu immunologicznego. Zostają wówczas uruchomione procesy obronne organizmu i pojawia się miejscowy stan zapalny, który jest sygnałem do przerwania stosowania preparatu.

Wskazania

Zmiany skórne w przebiegu mięczaka zakaźnego (molluscum contagiosum).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować na zdrową skórę, zmiany, na których występuje zapalenie, na błony śluzowe, rany lub uszkodzoną skórę. Preparat nie jest wskazany do leczenia brodawek zwykłych lub starczych, odcisków czy innych zrogowaceń. Nie stosować w przypadku tendencji do tworzenia blizn hipertroficznych lub keloidów oraz u osób z wrodzonym czy nabytym upośledzeniem odporności. Niemowlęta i dzieci poniżej 2 rż.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość ługu potasowego, preparat jest bardzo żrący i można go stosować tylko punktowo na zmiany skórne mięczaka zakaźnego. Ostrożnie stosować w atopowym zapaleniu skóry.

Ciąża i laktacja

W okresie karmienia piersią należy unikać kontaktu karmionego dziecka z miejscami zastosowania preparatu.

Działania niepożądane

Często: krótkotrwałe podrażnienie skóry (zaczerwienienie, łagodne uczucie pieczenia w miejscu podania), przemijające reakcje zapalne, świąd. Sporadycznie: przemijające odbarwienie lub przebarwienie skóry. Rzadko: blizny. Ryzyko pojawienia się blizn zwiększa się, gdy guzki mięczaka są drapane lub wyciskane.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Niewielką ilość roztworu nakładać 2 razy dziennie (rano i wieczorem) na miejsca chorobowo zmienione, pozostawić do wyschnięcia. Kurację należy kontynuować do momentu wystąpienia zaczerwienienia wykwitów (utrzymującego się co najmniej 12 h), będącego objawem zapalenia. Preparatu nie należy stosować dłużej niż 14 dni.

Reklama

Uwagi

Należy unikać kontaktu z oczami. Preparat można stosować przez 4 tygodnie od pierwszego otwarcia opakowania.

Pharmindex