Soventol

Spis treści

Soventol - Skład

1 g żelu zawiera 20 mg mleczanu bamipiny. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Soventol - Działanie

Preparat do stosowania miejscowego, antagonista receptora histaminowego H<sub>1</sub>. Działa przeciwalergicznie i przeciwświądowo. Ponadto zmniejsza nadmierną przepuszczalność naczyń włosowatych, dzięki czemu wywiera działanie przeciwobrzękowe. Działanie lecznicze występuje wkrótce po zastosowaniu i osiąga maksimum po 20-60 min. Działanie to utrzymuje się do 48 h.

Reklama

Soventol - Wskazania

Łagodne do umiarkowanych reakcje na ukąszenia i użądlenia owadów (np. ukąszenia komarów) z towarzyszącym świądem.

Soventol - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na bamipinę lub pozostałe składniki preparatu. Ciąża i okres karmienia piersią.

Soventol - Ostrzeżenia

Brak danych klinicznych na temat stosowania u dzieci. Nie należy stosować preparatu na ostre, sączące zmiany skórne - możliwość zaostrzenia zmian. Ze względu na zawartość glikolu polipropylenowego może wystąpić podrażnienie skóry. W przypadku wystąpienia trudności w oddychaniu, nudności, zawrotów głowy lub zaburzeń sercowo-naczyniowych należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej lub wezwać pogotowie. W przypadku nasilonego bólu, obrzęku i zaczerwienienia miejsca ukąszenia należy również skonsultować się z lekarzem.

Soventol - Ciąża

Brak danych na temat bezpieczeństwa stosowania leku w okresie ciąży i laktacji - stosowanie jest przeciwwskazane.

Soventol - Efekty uboczne

Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości, łagodne uczucie pieczenia ulegające złagodzeniu w ciągu kilku min. Po zastosowaniu na duże powierzchnie skóry, zwłaszcza zmienionej zapalnie, mogą wystąpić układowe działania niepożądane niepokój, rozszerzenie źrenic, uczucie zmęczenia.

Soventol - Dawkowanie

Żel nanosi się kilka razy dziennie na chorobowo zmienioną skórę, nie częściej niż co 30 min. Żel można delikatnie wcierać w skórę.

Soventol - Uwagi

Pharmindex