Soya Meno

Reklama

Działanie

Lek zawierający izoflawony sojowe, które wiążą się z receptorami estrogenowymi z powinowactwem ok. 1000 razy mniejszym niż naturalny estradiol i w efekcie wywierają bardzo słabe działanie estrogenopodobne. Stosowanie preparatu wraz z zachowaniem odpowiedniej diety działa ochronnie na układ sercowo-naczyniowy. Metabolizm izoflawonów sojowych zachodzi w jelitach (pod wpływem flory bakteryjnej, do form aktywnych biologicznie - aglikonów) oraz w wątrobie. Metabolity wydalane są z żółcią (niektóre z nich mogą wchodzić w ponowny obieg jelitowo-wątrobowy), polarne metabolity wydalane są z moczem w postaci koniugatów. T0,5 izoflawonów sojowych (genisteiny i daidzeiny) wynosi ok. 5-8 h.

Wskazania

Lek stosuje się u kobiet w okresie przekwitania w celu łagodzenia występujących objawów, takich jak: uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, zakłócenia snu, uczucie napięcia nerwowego i niepokoju.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na soję lub którykolwiek składnik preparatu. Estrogenozależne nowotwory narządów płciowych kobiet.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią.

Interakcje

Nie stosować łącznie z hormonalną terapią zastępczą.

Dawkowanie

Doustnie: 1 tabl. 2 razy na dobę (rano i wieczorem). Profilaktycznie: 1 tabl. raz na dobę, łącznie z ograniczeniem tłuszczów w diecie. W celu uzyskania optymalnych efektów, preparat powinien być przyjmowany systematycznie przez 6 mies.

Reklama

Uwagi

Pharmindex