Nowy sklep

już ON-LINE

Spirytusowy roztwór fioletu gencjanowego

Działanie

Fiolet gencjanowy działa bakteriobójczo, przeciwgrzybiczo, przeciwpasożytniczo, ogranicza wydzielanie ropy. Wrażliwe na niego są niektóre bakterie Gram-dodatnie, w szczególności gronkowce (Staphylococcus spp.) i grzyby (Candida spp.); słabiej działa na bakterie Gram-ujemne (Pseudomonas aeruginosa). Nie działa na bakterie kwasoodporne ani przetrwalniki grzybów i bakterii. Działanie antyseptyczne zwiększa się w środowisku zasadowym, w miarę wzrostu pH. Etanol zawarty w preparacie odtłuszcza i oczyszcza skórę, działa wysuszająco poprzez odciąganie wody z komórek i denaturację białek strukturalnych oraz enzymatycznych skóry.

Wskazania

Odkażanie i dezynfekcja w stanach zapalnych skóry, ranach sączących i owrzodzeniach.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować bezpośrednio na otwarte rany (z powodu maskowania stanu urazu); błony śluzowe; w razie głębokich i rozległych uszkodzeń skóry, wymagających doraźnej pomocy chirurgicznej.

Środki ostrożności

Chronić oczy przed kontaktem z płynem.

Ciąża i laktacja

Bezpieczeństwo stosowania podczas ciąży i laktacji nie zostało ustalone. Stosowanie w okresie ciąży lub karmienia piersią wyłącznie na zlecenie lekarza.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić reakcje alergiczne u osób nadwrażliwych.

Interakcje

Fiolet gencjanowy traci działanie w zawiesinie bentonitu, z którym wiąże się, tworząc trwały kompleks. Obniżenie pH oraz obecność materii organicznej (ropa, wydzieliny) osłabia działanie preparatu.

Dawkowanie

Zewnętrznie na skórę. Zmienione chorobowo miejsca na skórze przetrzeć wacikiem nasączonym płynem.

Uwagi

Preparat barwi skórę i ubrania.

Pharmindex