Sudafed XyloSpray

Reklama

Działanie

Sympatykomimetyk do stosowania miejscowego, działający na receptory α-adrenergiczne. Obkurcza naczynia krwionośne, przez co zmniejsza obrzęk błony śluzowej. Początek działania zwykle występuje w ciągu 5-10 min po podaniu. Zmniejszenie obrzęku błony śluzowej ułatwia oddychanie przez nos oraz ułatwia odpływ wydzieliny. Hialuronian sodu, zawarty w preparacie Sudafed XyloSpray HA, chroni i nawilża błonę śluzową nosa.

Wskazania

Dorośli i dzieci powyżej 6 lat. Zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa w ostrym zapaleniu błony śluzowej, w naczynioruchowym zapaleniu błony śluzowej oraz w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa. Ułatwienie odpływu wydzieliny w zapaleniu zatok przynosowych oraz w zapaleniu trąbki słuchowej ucha środkowego połączonego z przeziębieniem.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ksylometazolinę lub pozostałe składniki leku. Nie stosować u pacjentów po usunięciu przysadki i po innych zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej.

Środki ostrożności

Lek może być stosowany wyłącznie po dokładnym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka związanego z jego stosowaniem u pacjentów: leczonych inhibitorami MAO lub innymi lekami, które mogą powodować zwiększenie ciśnienia tętniczego; z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, zwłaszcza spowodowanym jaskrą z wąskim kątem przesączania; z ciężkimi chorobami układu krążenia (np. choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze); z guzem chromochłonnym nadnerczy; z zaburzeniami metabolicznymi (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca); z rozrostem gruczołu krokowego. Lek podawać ze szczególną ostrożnością pacjentom z nadwrażliwością na substancje adrenomimetyczne, objawiającą się bezsennością, drżeniem, zawrotami głowy, zaburzeniami rytmu serca i podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Stosowanie ksylometazoliny w dawkach większych niż zalecane lub przez okres dłuższy niż zalecany (5 dni) może doprowadzić do reaktywnego przekrwienia błony śluzowej nosa, polekowego zapalenia błony śluzowej nosa, suchego zanikowego zapalenia błony śluzowej nosa oraz do zwężenia górnych dróg oddechowych, przez co pacjent znów powraca do przyjmowania leku, a w niektórych przypadkach stosuje go długotrwale. Chlorek benzalkoniowy zawarty w preparacie Sudafed XyloSpray może powodować podrażnienie błony śluzowej nosa.

Ciąża i laktacja

Leku nie należy stosować u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią (brak wystarczających danych).

Działania niepożądane

Często po odstawieniu leku może dochodzić do nasilenia obrzęku błony śluzowej (przekrwienia reaktywnego). Niezbyt często: ogólnoustrojowe działanie sympatykomimetyczne (np. kołatanie serca, przyspieszenie czynności serca, podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi). Rzadko: nudności, zaburzenia widzenia, reakcje alergiczne, ból głowy, bezsenność lub uczucie zmęczenia. Ponadto mogą wystąpić objawy podrażnienia (pieczenie lub suchość błony śluzowej nosa), kichanie, zwłaszcza u pacjentów wrażliwych. Długotrwałe lub częste stosowanie, a także podawanie w dawkach większych niż zalecane, może prowadzić do reaktywnego przekrwienia z polekowym zapaleniem błony śluzowej nosa; działanie to może wystąpić już po 5 dniach leczenia i jeśli stosowanie leku będzie kontynuowane, może doprowadzić do suchego zanikowego zapalenia błony śluzowej nosa.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie inhibitorów MAO lub trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych może spowodować zwiększenie wzrost ciśnienia krwi.

Dawkowanie

Donosowo. Dorośli i dzieci powyżej 6 lat: zależnie od potrzeb, po 1 dawce leku do każdego otworu nosowego do 3 razy na dobę. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Leku nie należy stosować dłużej niż przez 7 dni; powtórne stosowanie można rozpocząć po kilkudniowej przerwie.

Reklama

Uwagi

W przypadku długotrwałego stosowania lub stosowania w dawkach większych niż zalecane mogą wystąpić działania niepożądane wpływające na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex