Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Sudafed XyloSpray

Spis treści

Reklama

Sudafed XyloSpray - skład

1 ml roztworu zawiera 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny. Sudafed XyloSpray zawiera chlorek benzalkoniowy.

Reklama

Sudafed XyloSpray - działanie

Sympatykomimetyk do stosowania miejscowego, działający na receptory α-adrenergiczne. Obkurcza naczynia krwionośne, przez co zmniejsza obrzęk błony śluzowej. Początek działania zwykle występuje w ciągu 5-10 min po podaniu. Działanie utrzymuje się do 10 h. Zmniejszenie obrzęku błony śluzowej ułatwia oddychanie przez nos oraz ułatwia odpływ wydzieliny. Hialuronian sodu, zawarty w preparacie Sudafed XyloSpray HA, chroni i nawilża błonę śluzową nosa.

Reklama

Sudafed XyloSpray - wskazania

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 6 lat. Zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa w ostrym zapaleniu błony śluzowej, w naczynioruchowym zapaleniu błony śluzowej oraz w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa. Ułatwienie odpływu wydzieliny w zapaleniu zatok przynosowych oraz w zapaleniu trąbki słuchowej ucha środkowego połączonym z przeziębieniem.

Reklama

Sudafed XyloSpray - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u pacjentów po usunięciu przysadki i po innych zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Reklama

Sudafed XyloSpray - ostrzeżenia

Lek może być stosowany wyłącznie po dokładnym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka związanego z jego stosowaniem u pacjentów: leczonych inhibitorami MAO lub innymi lekami, które mogą powodować zwiększenie ciśnienia tętniczego; z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, zwłaszcza spowodowanym jaskrą z wąskim kątem przesączania; z ciężkimi chorobami układu krążenia (np. choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze); z guzem chromochłonnym nadnerczy; z zaburzeniami metabolicznymi (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca); z rozrostem gruczołu krokowego. Pacjenci z zespołem długiego odstępu QT leczeni ksylometazoliną mogą być w większym stopniu narażeni na ciężkie arytmie komorowe. Lek podawać ze szczególną ostrożnością pacjentom z nadwrażliwością na substancje adrenomimetyczne, objawiającą się bezsennością, drżeniem, zawrotami głowy, zaburzeniami rytmu serca i podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania. Stosowanie ksylometazoliny w dawkach większych niż zalecane lub przez okres dłuższy niż zalecany może doprowadzić do reaktywnego przekrwienia z nasilonym przekrwieniem błony śluzowej nosa i niedrożnością nosa. Może to powodować konieczność wielokrotnego lub nawet ciągłego stosowania leku przez pacjenta. Sudafed XyloSpray zawiera chlorek benzalkoniowy. Długotrwałe stosowanie chlorku benzalkoniowego może powodować obrzęk błony śluzowej nosa.

Reklama

Sudafed XyloSpray - ciąża

Nie przeprowadzono odpowiednich i dobrze kontrolowanych badań u kobiet w ciąży. Preparat można stosować w okresie ciąży tylko wtedy, gdy wynikające z leczenia potencjalne korzyści dla matki przewyższają zagrożenia możliwe dla rozwijającego się płodu. Ze względu na brak danych nie jest wiadome, czy ksylometazolina przenika przez łożysko. Nie wiadomo, czy ksylometazolina lub jej metabolity przenikają do mleka matki. Preparat można stosować w okresie karmienia piersią tylko wtedy, gdy wynikające z leczenia potencjalne korzyści dla matki przewyższają zagrożenia możliwe dla dziecka.

Reklama

Sudafed XyloSpray - efekty uboczne

Często: podrażnienie (pieczenie lub suchość błony śluzowej nosa), kichanie, zwłaszcza u pacjentów wrażliwych; po odstawieniu leku może dochodzić do tzw. efektu z odbicia, czyli nasilenia obrzęku błony śluzowej (przekrwienia reaktywnego). Niezbyt często: ogólnoustrojowe działanie sympatykomimetyczne (np. kołatanie serca, przyspieszenie czynności serca, podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi), krwawienie z nosa. Rzadko: nudności, zaburzenia widzenia, reakcje alergiczne, ból głowy, bezsenność lub uczucie zmęczenia. Długotrwałe lub częste stosowanie, a także podawanie w dawkach większych niż zalecane, może prowadzić do reaktywnego przekrwienia z polekowym zapaleniem błony śluzowej nosa; działanie to może wystąpić już po 5 dniach leczenia i jeśli stosowanie leku będzie kontynuowane, może doprowadzić do suchego zanikowego zapalenia błony śluzowej nosa.

Sudafed XyloSpray - interakcje

Nie przeprowadzono żadnych badań dotyczących interakcji. Ze względu na niski stopień wchłaniania ogólnoustrojowego ksylometazoliny po podaniu donosowym prawdopodobieństwo wystąpienia interakcji z preparatami podawanymi inną drogą wydaje się być niskie, jednak nie można ich wykluczyć.

Sudafed XyloSpray - dawkowanie

Donosowo. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 6 lat: zależnie od potrzeb, po 1 dawce leku do każdego otworu nosowego do 3 razy na dobę. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Leku nie należy stosować dłużej niż przez 7 dni; powtórne stosowanie można rozpocząć po kilkudniowej przerwie. Sposób podania. Ze względów higienicznych jedno opakowanie preparatu powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta.

Sudafed XyloSpray - uwagi

Nie wiadomo, czy ksylometazolina ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Afrin
Nasivin
Oxalin
Resoxym

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!