Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Sulfarinol

Spis treści

Reklama

Sulfarinol - skład

1 ml kropli do nosa zawiera 1 mg azotanu nafazoliny oraz 50 mg sulfatiazolu.

Reklama

Sulfarinol - działanie

Preparat do stosowania miejscowego o działaniu bakteriostatycznym i sympatykomimetycznym. Sulfatiazol działa bakteriostatycznie wobec bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Nafazolina powoduje skurcz rozszerzonych naczyń błony śluzowej, co zmniejsza obrzęk i wysięk nosa spowodowane stanem zapalnym. Ułatwia drenaż zatok obocznych nosa i oddychanie. Podanie donosowe może także udrożnić trąbkę słuchową. Nafazolina zastosowana miejscowo na błony śluzowe działa po ok. 5 min, nastepnie niewielkie ilości mogą wchłaniać się przez blonę śluzową nosa. Sulfatiazol praktycznie nie wchłania się, działa miejscowo. Efekt terapeutyczny utrzymuje się 6-8 h.

Sulfarinol - wskazania

Krótkotrwałe, doraźne leczenie objawów przekrwienia błony śluzowej nosa - kataru, uczucia zatkania nosa, obrzęku błony śluzowej nosa, spowodowanych przez stan zapalny związany z zakażeniem bakteryjnym. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych, dzieci i młodzieży w wieku od 12 lat.

Reklama

Sulfarinol - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Uczulenie na sulfonamidy. Jaskra z zamkniętym kątem przesączania. Nieżyt nosa wysychający. Dzieci poniżej 12 rż.

Reklama

Sulfarinol - ostrzeżenia

Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów w podeszłym wieku. Ostrożnie stosować u chorych z cukrzycą, astmą oskrzelową, nadciśnieniem, chorobami tarczycy lub układu krążenia (szczególnie w przypadku zaburzeń rytmu), stwardnieniem tętnic mózgu, przerostem gruczołu krokowego, podczas terapii inhibitorami MAO i trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. W przypadku wystąpienia bólu w miejscu podania, braku poprawy, nasilenia zmian miejscowych nabłonka oraz krwawienia z nosa należy przerwać leczenie.

Reklama

Sulfarinol - ciąża

Preparatu nie wolno stosować w okresie ciąży i podczas karmienia piersią, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Decyzję moze podjąć wyłącznie lekarz po oszacowaniu spodziewanej korzyści dla matki w stosunku do ryzyka dla płodu/dziecka.

Reklama

Sulfarinol - efekty uboczne

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania - częstość nieznana. Miejscowe działania niepożądane: kichanie, kłujący ból nosa, uczucie pieczenia, zwiększenie wydzieliny z nosa, stany uczuleniowe (często u uczulonych na sulfonamidy dzieci poniżej 12 rż., a zwłaszcza poniżej 7 rż. - pomimo przeciwwskazań). Ogólne działania niepożądane (głównie po podaniu donosowym z powodu szybkiego wchłaniania leku przez zmienioną zapalnie błonę śluzową, w przypadku przedawkowania oraz u dzieci poniżej 3 rż. - pomimo przeciwwskazań): wzrost ciśnienia, nudności, ból i zawroty głowy, kołatanie serca, senność i ospałość, zwolnienie czynności serca, zespół Stevensa-Johnsona.

Sulfarinol - interakcje

Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne mogą nasilać skurcz naczyń krwionośnych. Jednoczesne stosowanie preparatu z inhibitorami MAO może prowadzić do przełomu nadciśnieniowego. Badania dotyczące interakcji przeprowadzono wyłącznie u dorosłych.

Sulfarinol - dawkowanie

Donosowo. Dorośli i dzieci powyżej 12 rż. do każdego otworu nosowego: 1-2 krople co 4-6 h. Nie stosować częściej niż co 4 h i nie dłużej niż 3-5 dni, ze względu na ryzyko wystąpienia wtórnego nasilenia obrzęku i kataru oraz trwałych zmian w nabłonku. Ze względu na bezpieczeństwo stosowania preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Sposób podania. Lek należy zakroplić do każdego otworu nosowego na skrzydełko nosa, następnie kilkakrotnie zacisnąć nos palcem wskazującym i kciukiem. Przed użyciem wstrząsnąć.

Sulfarinol - uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Betadrin WZF
Otrivin ALLERGY
Nasic
Septanazal

Reklama

Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!