Znajdź lek

Źródło

SuplasynSuplasyn to preparat, którego wskazaniem do stosowania jest objawowe leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów. Produkt ma pozytywny wpływ na łagodzenie bólu, a dzięki zawartemu w nim kwasowi hialurnowemu pozwala utrzymać fizjologiczne środowisko stawu. Poznaj jego działanie oraz dawkowanie. 

 

 

Działanie

Preparat wywiera korzystny wpływ w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów, łagodząc ból i polepszając fizyczne czynności stawów. Zawarty w preparacie kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem mazi stawowej i odgrywa kluczową rolę w utrzymywaniu wewnętrznego, fizjologicznego środowiska stawu.

Wskazania

Objawowe leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów. Suplasyn m.d.: uzupełnienie mazi stawowej w małych stawach.

Przeciwwskazania

Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na składniki preparatu. Nie wstrzykiwać domięśniowo i donaczyniowo.

Środki ostrożności

Preparatu nie stosować u pacjentów z zapaleniem/podrażnieniem stawu - działania niepożądane występują najczęściej u pacjentów u których istnieje już zapalenie/podrażnienie stawu. Preparatu nie stosować u dzieci. W ciągu 24-48 h po zastrzyku pacjent powinien odpoczywać, a w trakcie leczenia unikać intensywnego wysiłku fizycznego. W niektórych przypadkach, łagodne reakcje miejscowe takie jak: bolesność, podrażnienie, opuchlizna/zapalenie stawu i wysięk mogą się nasilić, co ma związek z nadwrażliwością. W takich przypadkach może być konieczna interwencja lekarska, np. oddesanie płynu stawowego.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie stosować w ciąży i podczas karmienia piersią, ze względu na brak danych klinicznych.

Działania niepożądane

Po wprowadzeniu preparatu dostawowo może wystąpić przemijający, krótkotrwały ból. W leczonym stawie może wystąpić łagodna reakcja miejscowa w postaci bólu, uczucia gorąca, hipertermii, zaczerwienienia, wysięku, podrażnienia i opuchlizny/zapalenia. Ponadto miejscowym reakcjom niepożądanym mogą towarzyszyć reakcje ogólnoustrojowe, takie jak gorączka, dreszcze lub reakcje sercowo-naczyniowe, a w rzadkich przypadkach reakcje anafilaktyczne. W bardzo rzadkich przypadkach obserwowano wysypkę/swędzenie, pokrzywkę, zapalenie błony maziowej i spadek ciśnienia krwi. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych stosowanie preparatu należy przerwać. W przypadku większości pacjentów objawy ustępują w przeciągu kilku dni.

Dawkowanie

Dostawowo, w zależności od wielkości stawu. Suplasyn m.d.: 1 wstrzyknięcie na tydzień przez 3 tyg., w zależności od stanu pacjenta można podać więcej wstrzyknięć. Suplasyn: 1 wstrzyknięcie na tydzień przez 3 tyg., w zależności od stanu pacjenta można podać do 6 zastrzyków. Suplasyn 1-Shot: 1 wstrzyknięcie jednorazowo. W tym samym czasie może być leczone kilka stawów.

Uwagi

Należy unikać stosowania preparatu z produktami używanymi do sterylizacji lub dezynfekcji zawierającymi roztwory czwartorzędowych soli amonowych.

Pharmindex