Suplasyn

Suplasyn to preparat, którego wskazaniem do stosowania jest objawowe leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów. Produkt ma pozytywny wpływ na łagodzenie bólu, a dzięki zawartemu w nim kwasowi hialurnowemu pozwala utrzymać fizjologiczne środowisko stawu. Poznaj jego działanie oraz dawkowanie.     
Spis treści

Suplasyn - skład

1 ampułko-strzykawka 2 ml, 6 ml lub 0,7 ml zawiera odpowiednio 20 mg, 60 mg lub 7 mg kwasu hialuronowego w postaci soli sodowej.

Suplasyn - Działanie

Preparat wywiera korzystny wpływ w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów, łagodząc ból i polepszając fizyczne czynności stawów. Zawarty w preparacie kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem mazi stawowej i odgrywa kluczową rolę w utrzymywaniu wewnętrznego, fizjologicznego środowiska stawu.

Suplasyn - wskazania

Objawowe leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów. Suplasyn m.d.: uzupełnienie mazi stawowej w małych stawach.

Suplasyn - Przeciwwskazania

Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na składniki preparatu. Nie wstrzykiwać domięśniowo i donaczyniowo.

Suplasyn - ostrzeżenia

Preparatu nie stosować u pacjentów z zapaleniem/podrażnieniem stawu - działania niepożądane występują najczęściej u pacjentów u których istnieje już zapalenie/podrażnienie stawu. Preparatu nie stosować u dzieci. W ciągu 24-48 h po zastrzyku pacjent powinien odpoczywać, a w trakcie leczenia unikać intensywnego wysiłku fizycznego. W niektórych przypadkach, łagodne reakcje miejscowe takie jak: bolesność, podrażnienie, opuchlizna/zapalenie stawu i wysięk mogą się nasilić, co ma związek z nadwrażliwością. W takich przypadkach może być konieczna interwencja lekarska, np. oddesanie płynu stawowego.

Suplasyn - ciąża

Preparatu nie stosować w ciąży i podczas karmienia piersią, ze względu na brak danych klinicznych.

Suplasyn - efekty uboczne

Po wprowadzeniu preparatu dostawowo może wystąpić przemijający, krótkotrwały ból. W leczonym stawie może wystąpić łagodna reakcja miejscowa w postaci bólu, uczucia gorąca, hipertermii, zaczerwienienia, wysięku, podrażnienia i opuchlizny/zapalenia. Ponadto miejscowym reakcjom niepożądanym mogą towarzyszyć reakcje ogólnoustrojowe, takie jak gorączka, dreszcze lub reakcje sercowo-naczyniowe, a w rzadkich przypadkach reakcje anafilaktyczne. W bardzo rzadkich przypadkach obserwowano wysypkę/swędzenie, pokrzywkę, zapalenie błony maziowej i spadek ciśnienia krwi. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych stosowanie preparatu należy przerwać. W przypadku większości pacjentów objawy ustępują w przeciągu kilku dni.

Suplasyn - dawkowanie

Dostawowo, w zależności od wielkości stawu. Suplasyn m.d.: 1 wstrzyknięcie na tydzień przez 3 tyg., w zależności od stanu pacjenta można podać więcej wstrzyknięć. Suplasyn: 1 wstrzyknięcie na tydzień przez 3 tyg., w zależności od stanu pacjenta można podać do 6 zastrzyków. Suplasyn 1-Shot: 1 wstrzyknięcie jednorazowo. W tym samym czasie może być leczone kilka stawów.

Suplasyn - uwagi

Należy unikać stosowania preparatu z produktami używanymi do sterylizacji lub dezynfekcji zawierającymi roztwory czwartorzędowych soli amonowych.

Pharmindex