Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Suplasyn

Suplasyn to preparat, którego wskazaniem do stosowania jest objawowe leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów. Produkt ma pozytywny wpływ na łagodzenie bólu, a dzięki zawartemu w nim kwasowi hialurnowemu pozwala utrzymać fizjologiczne środowisko stawu. Poznaj jego działanie oraz dawkowanie.     
Spis treści

Reklama

Suplasyn - skład

1 ampułko-strzykawka zawiera 20 mg soli sodowej kwasu hialuronowego oraz substancje pomocnicze do obj. 2 ml.

Reklama

Suplasyn - działanie

Wyrób medyczny to sterylny roztwór kwasu hialuronowego o optymalnej masie cząsteczkowej 500-1000 KD. Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem mazi stawowej i odgrywa kluczową rolę w utrzymywaniu wewnętrznego, fizjologicznego środowiska stawu. Iniekcje dostawowe kwasem hialuronowym zwiększają lepkość i elastyczność płynu stawowego dzięki czemu pozwalają poprawić ruchomość i amortyzację stawu; zmniejszyć natężenie bólu; spowolnić proces degeneracyjny w obrębie chrząstki stawowej i umożliwić jej regenerację.

Reklama

Suplasyn - wskazania

Objawowe leczenie choroby zwyrodnieniowej wszystkich stawów (staw kolanowy, biodrowy).

Reklama

Suplasyn - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Nie stosować u pacjentów z zapaleniem lub podrażnieniem stawu. Nie stosować u dzieci. Nie wstrzykiwać domięśniowo i donaczyniowo.

Reklama

Suplasyn - ciąża

Nie stosować w ciąży i podczas karmienia piersią (brak badań).

Reklama

Suplasyn - efekty uboczne

Po wprowadzeniu preparatu dostawowo może wystąpić przemijający, krótkotrwały ból. W leczonym stawie może wystąpić łagodna reakcja miejscowa w postaci bólu, uczucia gorąca, hipertermii, zaczerwienienia, wysięku, podrażnienia i opuchlizny/zapalenia. Ponadto miejscowym reakcjom niepożądanym mogą towarzyszyć reakcje ogólnoustrojowe, takie jak gorączka, dreszcze lub reakcje sercowo-naczyniowe, a w rzadkich przypadkach reakcje anafilaktyczne. W bardzo rzadkich przypadkach obserwowano wysypkę/swędzenie, pokrzywkę, zapalenie błony maziowej i spadek ciśnienia krwi. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych stosowanie preparatu należy przerwać. W przypadku większości pacjentów objawy ustępują w przeciągu kilku dni.
W niektórych przypadkach, łagodne reakcje miejscowe takie jak: bolesność, podrażnienie, opuchlizna/zapalenie stawu i wysięk mogą się nasilić, co ma związek z nadwrażliwością. W takich przypadkach może być konieczna interwencja lekarska, np. odessanie płynu stawowego.

Reklama

Suplasyn - interakcje

Nie stosować z produktami używanymi do sterylizacji lub dezynfekcji zawierającymi roztwory czwartorzędowych soli amonowych.

Suplasyn - dawkowanie

Dostawowo, w zależności od wielkości stawu: 1 wstrzyknięcie na tydzień przez 3 tyg., w zależności od stanu pacjenta można podać do 6 zastrzyków. W tym samym czasie może być leczone kilka stawów. Stosować ścisłą technikę aseptyczną. Aby użyć napełnioną strzykawkę, należy zdjąć końcówkę Luer i założyć odpowiednią kaniulę (zalecane 21-25 G w zależności od stawu) i zabezpieczyć lekko ją dokręcając. Podziałkę na etykiecie strzykawki należy traktować wyłącznie jako wskazówkę.

Suplasyn - uwagi

W ciągu 24-48 h po zastrzyku pacjent powinien odpoczywać, a w trakcie leczenia unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Wyrzucić każdą niezużytą do końca dawkę w strzykawce.


Reklama

Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!