Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Taconal

Spis treści

Reklama

Taconal - skład

1 g maści zawiera 20 mg mupirocyny. Preparat zawiera magrogole.

Reklama

Taconal - działanie

Antybiotyk do stosowania miejscowego. Działa na większość bakterii wywołujących zakażenia skóry. Działa na Staphylococcus aureus (w tym na szczepy metycylinooporne) oraz inne gronkowce lub paciorkowce. Mupirocyna działa również na bakterie Gram-ujemne, takie jak Escherichia coli i Haemophilus influenzae. Po zastosowaniu na skórę, mupirocyna w bardzo małym stopniu przenika do krwi. Jest szybko metabolizowana do nieaktywnego metabolitu. Przenikanie mupirocyny do głębszych warstw naskórka i skóry jest zwiększone w przypadku stosowania preparatu na uszkodzoną skórę lub stosowania opatrunku okluzyjnego.

Reklama

Taconal - wskazania

Miejscowe leczenie bakteryjnych zakażeń skóry (np. liszajca, zapalenia mieszków włosowych oraz czyraczności) wywołanych przez Staphylococcus aureus, w tym przez szczepy metycylinooporne, oraz inne gronkowce lub paciorkowce.

Reklama

Taconal - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Rozległe oparzenia. Nie stosować: do oczu, do nosa, na błony śluzowe.

Reklama

Taconal - ostrzeżenia

W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości lub ciężkiego miejscowego podrażnienia skóry należy przerwać leczenie, zmyć preparat z powierzchni skóry i skonsultować się z lekarzem w celu zastosowania właściwego leczenia przeciwbakteryjnego. Stosowanie preparatu dłużej niż jest to zalecane, może spowodować powstawanie szczepów opornych na mupirocynę. Ze względu na zawartość magrogoli, które mogą wchłaniać się z otwartych ran i uszkodzonej skóry, a następnie ulec wydaleniu przez nerki, preparat należy stosować ostrożnie u pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek.

Reklama

Taconal - ciąża

Ze względu na brak badań, preparat może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią wyłącznie w przypadku konieczności.

Reklama

Taconal - efekty uboczne

Często: pieczenie w miejscu nałożenia. Niezbyt często: swędzenie, rumień, uczucie kłucia i suchości w miejscu nałożenia maści, skórne reakcje nadwrażliwości. Bardzo rzadko: ogólne reakcje nadwrażliwości.

Taconal - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli i dzieci. Maść należy nanosić na zmienione chorobowo miejsca 2 do 3 razy na dobę przez okres do 10 dni. Zaleca się nałożyć niewielką ilość maści na zmienione chorobowo miejsce na skórze za pomocą kawałka czystej waty lub gazika. Leczoną skórę w razie konieczności można przykryć opatrunkiem okluzyjnym. Nie należy mieszać preparatu z innymi lekami lub stosować na skórę jednocześnie z innymi lekami, gdyż istnieje ryzyko utraty działania przeciwbakteryjnego (w wyniku rozcieńczenia) oraz stabilności mupirocyny.

Taconal - uwagi


Podobne leki
Bactroban
Detreomycyna
Unguentum neomycini
Mupirox - na co, ulotka, działanie, dawkowanie

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!