Nowy sklep

już ON-LINE

Tanakan

Działanie

Preparat o działaniu poprawiającym upośledzone funkcje poznawcze związane w wiekiem oraz jakości życia w łagodnej postaci otępienia. Substancją czynną jest standaryzowany wyciąg z miłorzębu japońskiego, zawierający 24% heterozydów Ginkgo i 6% di- i seskwiterpenów (ginkgolidów A, B i C bilobalidu). Dostępność biologiczna po podaniu doustnym ginkgolidów A i B oraz bilobalidu wynosi 80-90%. Maks. stężenie w osoczu osiągane jest po upływie 1-2 h od podania, okres półtrwania w fazie eliminacji wynosi od około 4 h (bilobalid, ginkgolid A) do 10 h (ginkgolid B). Substancje te nie są rozkładane w organizmie i są wydalane przede wszystkim z moczem, a niewielka ich ilość – z kałem.

Wskazania

Preparat wskazany do poprawy upośledzonych funkcji poznawczych (związanych z wiekiem) oraz jakości życia w łagodnej postaci otępienia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność u pacjentów leczonych jednocześnie preparatami metabolizowanymi głównie przez CYP3A4 oraz lekami o wąskim indeksie terapeutycznym. Lek nie jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. Ze względu na zawartość laktozy, preparat jest przeciwwskazany u osób z wrodzoną galaktozemią, z zespołem złego wchłaniania glukozy lub galaktozy lub z niedoborem laktazy.

Ciąża i laktacja

Należy unikać stosowania preparatu w okresie ciąży. Nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią. Należy podjąć decyzję czy przerwać karmienie piersią czy przerwać podawanie preparatu biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Działania niepożądane

Często: zaburzenia układu immunologicznego (w tym: nadwrażliwość, duszności), zaburzenia układu immunologicznego (w tym: zawroty głowy, ból głowy, utrata przytomności), zaburzenia żołądka i jelit (w tym: ból brzucha, biegunka, dyspepsja, nudności), zaburzenia skóry i tkanki podskórnej (w tym: egzema, świąd). Niezbyt często: pokrzywka, wysypka. Rzadko: obrzęk naczynioruchowy.

Interakcje

Należy zachować szczególną ostrożność przy podawaniu preparatów metabolizowanych głównie przez CYP3A4 oraz o wąskim indeksie terapeutycznym.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: Trzy tabl. na dobę w dawkach podzielonych. Sposób podania: tabl. należy przyjmować w trakcie posiłków, popijając je 0,5 szkl. wody. Dzieci i młodzież poniżej 18 lat: nie stosować.

Uwagi

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednak, zawroty głowy mogą wywierać negatywny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex