Tanno Hermal Lotio

Reklama

Działanie

Preparat złożony o działaniu osuszającym. Tanina wraz z tlenkiem cynku i talkiem wiążą wydzielinę z rany i tworzą barierę ochronną na całej zmienionej chorobowo powierzchni skóry. Wysuszenie objętych stanem zapalnym, sączących partii skóry, a co za tym idzie zamykanie się ran: odbiera pożywkę bakteriom i grzybom oraz zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji skórnej. Dodatkowo powstanie bariery ochronnej zmniejsza swędzenie i podrażnienie.

Wskazania

Osuszanie sączących wydzielin z ran, spowodowanych infekcyjnymi, swędzącymi, powierzchniowymi chorobami skóry. Preparat poleca się szczególnie do stosowania w fałdach skóry (pachy, okolice narządów płciowych i odbytu, pod piersiami, między udami, między palcami rąk i stóp), jako środek wspomagający przy pieluszkowym zapaleniu skóry oraz do miejscowego leczenia swędzących i sączących wysypek skórnych. Preparat jest stosowany również w leczeniu nadmiernego pocenia się. Osuszanie pęcherzyków wypełnionych płynem, np. przy ospie wietrznej i opryszczce wargowej, dodatkowo łagodząc swędzenie i sączenie.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na garbniki syntetyczne (taninę), parahydroksybenzoesany i ich estry (parabeny; E 214 - E 219), soję, orzeszki ziemne lub na pozostałe składniki preparatu.

Środki ostrożności

W związku z możliwymi podrażnieniami oczu, zaleca się ostrożność podczas stosowania preparatu.

Ciąża i laktacja

Preparat można stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Niezbyt często mogą pojawić się reakcje nadwrażliwości skórnej (wyprysk kontaktowy) oraz łagodne podrażnienia skóry takie jak pokrzywka, zaczerwienienie czy swędzenie. Reakcje nadwrażliwości na syntetyczną taninę odnotowano zaledwie w pojedynczych przypadkach. Ponieważ wyrób zawiera 4-hydroksybenzoesan metylu, jego stosowanie może powodować pokrzywkę. Możliwe są także opóźnione reakcje nadwrażliwości (wyprysk kontaktowy). Rzadko mogą wystąpić natychmiastowe reakcje nadwrażliwości w postaci pokrzywki czy skurczu oskrzeli. Bardzo rzadko mogą wystąpić reakcje alergiczne na lecytynę (pochodzenia sojowego).

Dawkowanie

Zewnętrznie. Cienką warstwę preparatu należy nanieść na zmienioną chorobowo skórę w zależności od potrzeb, kilka razy dziennie. Leczenie preparatem powinno trwać około 1-2 tyg., w przypadku nadmiernego pocenia się można stosować preparat przez kilka tygodni.

Reklama

Uwagi

Pharmindex