To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Terbilum

Spis treści

Reklama

Terbilum - skład

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera alkohol cetylowy, alkohol stearylowy i alkohol benzylowy.

Reklama

Terbilum - działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego. Terbinafina jest alliloaminą o szerokim zakresie działania przeciwgrzybicznego. W małych stężeniach terbinafina działa grzybobójczo na dermatofity, pleśnie oraz niektóre grzyby dimorficzne. Na drożdżaki działa grzybobójczo lub grzybostatycznie, w zależności od gatunku. Terbinafina zakłóca wybiórczo wczesną fazę biosyntezy steroli grzybów. Prowadzi to do niedoboru ergosterolu i do wewnątrzkomórkowej akumulacji skwalenu, co powoduje śmierć komórek grzybów. Niedobór ergosterolu i kumulacja skwalenu są czynnikami powodującymi śmierć komórek grzyba. Działanie terbinafiny polega na hamowaniu epoksydazy skwalenu w błonie komórkowej grzybów. Po miejscowym zastosowaniu terbinafiny wchłaniane jest mniej niż 5% dawki. Z tego względu działanie ogólne jest niewielkie.

Terbilum - wskazania

Zakażenia grzybicze skóry wywołane przez dermatofity rodzaju Trichophyton (np. T. rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucosum, T. violaceum), Microsporum carris i Epidermophyton floccosum (np. grzybica stóp, grzybica fałdów skórnych, grzybica skóry gładkiej). Drożdżakowe zakażenia skóry wywołane przez rodzaj Candida (np. C. albicans). Łupież pstry wywołany przez Pityrosporum orbiculare (Malassezia furfur).

Reklama

Terbilum - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Terbilum - ostrzeżenia

Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem. Jeżeli przypadkowo lek dostanie się do oczu, należy je przemyć bieżącą wodą. Ze względu na zawartość alkoholu cetylowego i alkoholu stearylowego, preparat może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry). Lek zawiera 10 mg alkoholu benzylowego w każdym gramie kremu. Alkohol benzylowy może powodować reakcje alergiczne lub łagodne miejscowe podrażnienie.

Reklama

Terbilum - ciąża

Nie należy stosować leku w okresie ciąży, chyba że korzyści dla matki wynikające z jego zastosowania przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. Terbinafina przenika do mleka kobiecego, dlatego matki karmiące piersią nie powinny stosować leku. Niemowlęta i małe dzieci nie powinny mieć dostępu do leczonej lekiem skóry, w tym piersi. Badania na zwierzętach nie wykazały wpływu terbinafiny na płodność.

Reklama

Terbilum - efekty uboczne

Często: łuszczenie skóry, świąd. Niezbyt często: zmiany skórne, strupy, zaburzenia skóry, zaburzenia pigmentacji, rumień, uczucie pieczenia skóry, ból, ból w miejscu podania, podrażnienie w miejscu podania. Rzadko: podrażnienie oka, suchość skóry, kontaktowe zapalenie skóry, egzema, nasilenie objawów. Częstość nieznana: nadwrażliwość, wysypka. W miejscu podania kremu mogą wystąpić objawy takie jak: świąd, łuszczenie skóry, ból w miejscu podania, podrażnienie w miejscu podania, zaburzenia pigmentacji, uczucie pieczenia skóry, rumień, powstawanie strupów itp. Objawów tych nie należy jednak mylić z reakcjami nadwrażliwości takimi jak: uogólniony świąd, wysypka, pęcherzowe wykwity i pokrzywka, które zgłaszane są w sporadycznych przypadkach i wymagają przerwania leczenia. W razie przypadkowego kontaktu z oczami, chlorowodorek terbinafiny może powodować podrażnienie oczu. W rzadkich przypadkach leczona infekcja grzybicza może ulec nasileniu.

Terbilum - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli i dzieci w wieku >12 lat. Grzybica stóp, grzybica fałdów skórnych, drożdżyca skóry, grzybica skóry gładkiej: raz na dobę przez 1 tydzień. Łupież pstry: raz na dobę przez 2 tyg. Poprawę objawów klinicznych uzyskuje się zazwyczaj już po kilku dniach stosowania leku. Nieregularne lub przedwczesne przerwanie leczenia grozi nawrotem choroby. Jeżeli po upływie 2 tyg. leczenia nie stwierdza się poprawy stanu pacjenta, należy zweryfikować diagnozę. Szczególne grupy pacjentów. Brak danych wskazujących na to, aby u pacjentów w podeszłym wieku konieczne było inne dawkowanie, ani też doniesień o wystąpieniu działań niepożądanych innych niż u młodszych pacjentów. Nie zaleca się terbinafiny w postaci kremu u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Sposób podania. Krem należy stosować na dokładnie oczyszczoną i osuszoną powierzchnię skóry. Na zmienione chorobowo miejsca na skórze i okolice należy nanieść cienką warstwę kremu i lekko wetrzeć. W przypadku, gdy zakażenie grzybicze występuje w obrębie fałdów skórnych (między palcami, pod pachą, pod piersiami, między pośladkami, w pachwinach), miejsce, na które naniesiono krem można przykryć gazą. Jest to zalecane szczególnie przed snem. Bezpośrednio po użyciu kremu należy dokładnie umyć ręce.

Terbilum - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Acifungin
Batrafen
Exoderil
Lamisilatt

Reklama

Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!