Znajdź lek

Tersilat

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego. Terbinafina jest alliloaminą o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. W małych stężeniach terbinafina działa grzybobójczo na pleśnie, dermatofity oraz niektóre grzyby dimorficzne. Na drożdżaki działa grzybobójczo lub grzybostatycznie, w zależności od gatunku. Terbinafina hamuje wybiórczo wczesną fazę syntezy steroli grzybów, prowadzi to do niedoboru ergosterolu i do wewnątrzkomórkowej kumulacji skwalenu, co powoduje śmierć komórek grzybów. Po miejscowym zastosowaniu terbinafiny u ludzi, mniej niż 5% dawki przenika do organizmu; z tego względu działanie ogólnoustrojowe jest niewielkie.

Wskazania

Zakażenia grzybicze skóry wywołane przez dermatofity takie jak Trichophyton (np. T.rubrum, T.mentagrophytes, T.verrucosum, T.violaceum), Microsporum canis i Epidermophyton floccosum. Drożdżakowe zakażenia skóry, głównie wywołane przez rodzaj Candida (np. Candida albicans). Łupież pstry wywołany przez Pityrosporum orbiculare (Malassezia furfur).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na terbinafinę lub pozostałe składniki leku.

Środki ostrożności

Ze względu na brak danych o bezpieczeństwie nie zaleca się stosowania kremu u dzieci poniżej 12 lat. Krem zawiera alkohol cetostearylowy, który może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Preparat może działać drażniąco na oczy.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować leku w ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Terbinafina przenika do mleka ludzkiego, dlatego nie należy stosować jej podczas karmienia piersią. Niemowlęta nie powinny mieć dostępu do leczonej skóry, w tym skóry piersi.

Działania niepożądane

Często: łuszczenie skóry, świąd. Niezbyt często: zmiany skórne, strupy, choroby skóry, zmiany pigmentacji, rumień, uczucie pieczenia skóry, ból, ból lub podrażnienie w miejscu podania. Rzadko: podrażnienie oka, suchość skóry, kontaktowe zapalenie skóry, egzema, nasilenie objawów choroby. Częstość nieznana: nadwrażliwość, wysypka (w przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości należy przerwać leczenie).

Dawkowanie

Miejscowo. Podanie na skórę. Dorośli i dzieci >12 lat. Grzybica stóp: raz na dobę przez tydzień. Grzybica fałdów skórnych i skóry gładkiej: raz na dobę przez tydzień. Drożdżyca skóry: raz na dobę przez 1-2 tyg. Łupież pstry: 1-2 razy na dobę przez 2 tyg. Na zmienione chorobowo miejsca na skórze i okolice należy nanieść cienką warstwę kremu, a następnie lekko wetrzeć. Poprawa objawów następuje w ciągu kilku dni. Nieregularne stosowanie lub przedwczesne przerwanie leczenia zwiększa ryzyko nawrotu wystąpienia objawów choroby. Jeżeli po 2 tyg. od rozpoczęcia leczenia nie stwierdza się poprawy stanu chorego, należy zweryfikować diagnozę.

Uwagi

Należy unikać kontaktu kremu z oczami.

Pharmindex