Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Theraflu™ Kaszel

Spis treści

Reklama

Theraflu™ Kaszel - skład

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera sorbitol i etanol.

Reklama

Theraflu™ Kaszel - działanie

Nieopioidowy lek przeciwkaszlowy o działaniu ośrodkowym. Nie jest znany jego dokładny mechanizm działania. Lek ma właściwości przeciwcholinergiczne oraz rozszerza oskrzela, co ułatwia oddychanie. Nie powoduje przyzwyczajenia ani nie uzależnienia. Jest dobrze tolerowany. Butamirat w postaci estru jest szybko i dobrze wchłaniany po podaniu doustnym. Maksymalne stężenie w osoczu jest osiagane w ciagu godziny od momentu podania. Następnie jest metabolizowany na drodze hydrolizy do 2 metabolitów (kwasu fenylo-2-masłowego i dietyloaminoetoksyetanolu), które również działają przeciwkaszlowo. Kwas fenylo-2-masłowy jest w dalszym etapie częściowo metabolizowany w wyniku hydroksylacji. Metabolity wydalane są głównie przez nerki; metabolity kwasowe są wydalane w dużej ilości w postaci sprzężonej z kwasem glukuronowym.

Reklama

Theraflu™ Kaszel - wskazania

Objawowe leczenie kaszlu różnego pochodzenia.

Reklama

Theraflu™ Kaszel - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Theraflu™ Kaszel - ostrzeżenia

Ze względu na hamowanie odruchu kaszlu przez cytrynian butamiratu, należy unikać jednoczesnego podawania leków wykrztuśnych, ponieważ może to prowadzić do zalegania śluzu w drogach oddechowych, co zwiększa ryzyko skurczu oskrzeli i zakażenia dróg oddechowych. Jeżeli kaszel utrzymuje się dłużej niż 7 dni, należy zweryfikować diagnozę. Ze względu na zawartość sorbitolu, preparatu nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy (wartość kaloryczna 2,6 kcal/g sorbitolu). Lek zawiera małe ilości etanolu (alkoholu) 11,73 mg/5ml, mniej niż 100 mg na dawkę.

Reklama

Theraflu™ Kaszel - ciąża

Należy unikać stosowania leku w I trymestrze ciąży. W pozostałych miesiącach ciąży lek może być stosowany tylko w przypadku bezwzględnej konieczności. Nie wiadomo, czy substancja czynna i jej metabolity przenikają do mleka matki, ze względów bezpieczeństwa i zgodnie z ogólną zasadą podawanie butamiratu podczas karmienia piersią powinno być uważnie rozważone.

Reklama

Theraflu™ Kaszel - efekty uboczne

Rzadko: senność, nudności, biegunka, pokrzywka.

Theraflu™ Kaszel - interakcje

Ze względu na hamowanie odruchu kaszlu przez cytrynian butamiratu, należy unikać jednoczesnego podawania leków wykrztuśnych.

Theraflu™ Kaszel - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 15 ml syropu (22,5 mg) 4 razy na dobę. Młodzież w wieku powyżej 12 lat: 15 ml syropu (22,5 mg) 3 razy na dobę. Dzieci 6-12 lat: 10 ml syropu (15 mg) 3 razy na dobę. Dzieci 3-6 lat: 5 ml syropu (7,5 mg) 3 razy na dobę. Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat. Maksymalny czas trwania leczenia bez zalecenia lekarza wynosi 1 tydz.

Theraflu™ Kaszel - uwagi

Preparat w rzadkich przypadkach może wywoływać senność, dlatego należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub wykonywania innych czynności wymagających wzmożonej uwagi (np. obsługiwania maszyn).


Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!