Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Tinidazolum 0,2% in Glucosi 5%

Spis treści

Reklama

Tinidazolum 0,2% in Glucosi 5% - skład

1 flakon (400 ml) zawiera 800 mg tynidazolu i 20 g glukozy.

Reklama

Tinidazolum 0,2% in Glucosi 5% - działanie

Pochodna 5-nitroimidazolu o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwpierwotniakowym. Działa bakteriobójczo na bakterie beztlenowe z rodzaju Bacteroides (zwłaszcza Bacteroides fragilis), Fusobacterium, Clostridium, Peptococcus, Peptostreptococcus. Po podaniu dożylnym stężenia terapeutyczne we krwi utrzymują sę do 24 h. Wiązanie z białkami osocza wynosi 12%. T0,5 we krwi wynosi 9-11 h. Przenika do tkanek i płynów ustrojowych, m.in. do płynu mózgowo-rdzeniowego, żółci, przez barierę łożyska i do mleka matki. Jest częściowo metabolizowany w wątrobie. Wydala się z kałem i z moczem.

Reklama

Tinidazolum 0,2% in Glucosi 5% - wskazania

Zakażenia wywołane przez bakterie beztlenowe, profilaktyka okołooperacyjna. W zakażeniach mieszanych stosowany w skojarzeniu z antybiotykami aktywnymi wobec bakterii tlenowych.

Reklama

Tinidazolum 0,2% in Glucosi 5% - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na pochodne 5-nitroimidazolu, ciąża (dopuszcza się stosowanie jedynie w wyjątkowych sytuacjach w II i III trymestrze), okres karmienia piersią, zaburzenia hematologiczne, choroby o.u.n. i obwodowego układu nerwowego.

Reklama

Tinidazolum 0,2% in Glucosi 5% - efekty uboczne

Mogą wystąpić nudności, wymioty, metaliczny smak w ustach, leukopenia, zaburzenia o.u.n. (ból i zawroty głowy, niezborność ruchów, senność), obwodowe neuropatie, reakcje uczuleniowe - niekiedy poważne (świąd, pokrzywka, obrzęk angioneurotyczny), rzadko bezmocz, zapalenie żyły.

Reklama

Tinidazolum 0,2% in Glucosi 5% - interakcje

Nasila działanie doustnych leków przeciwkrzepliwych i alkoholu.

Reklama

Tinidazolum 0,2% in Glucosi 5% - dawkowanie

Leczniczo: dorośli i dzieci od 13 rż. dożylnie: I dnia - 0,8 g jednorazowo, a następnie 0,8 g dziennie w 1-2 dawkach przez 5-6 dni, tj. do czasu przejścia na leczenie doustne. Zapobiegawczo: dorośli i dzieci od 13 rż. dożylnie zazwyczaj 1,6 g jednorazowo przed zabiegiem operacyjnym lub w 2 dawkach (tj. 0,8 g tuż przed operacją i 0,8 g w trakcie lub po operacji).

Tinidazolum 0,2% in Glucosi 5% - uwagi

Zaburzenia neurologiczne są wskazaniem do odstawienia leku. Podczas leczenia należy kontrolować obraz krwi. Przy stosowaniu dłuższym niż 7 dni konieczna jest regularna kontrola kliniczna i laboratoryjna.


Podobne leki
Metronidazol 0,5% Polpharma
Metronidazol 0,5% Fresenius
Metronidazol GSK
Tinidazolum Polpharma

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!