Traumon

Spis treści

Traumon - Skład

1 g żelu lub 1 ml aerozolu zawiera 100 mg etofenamatu.

Traumon - Działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny z grupy pochodnych kwasu antranilowego (fenamatów) o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym do stosowania miejscowego. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn, hamowaniu uwalniania mediatorów zapalenia (bradykininy, serotoniny, histaminy, enzymów proteolitycznych), blokowaniu układu dopełniacza i hamowaniu uwalniania hialuronidazy. Po podaniu na skórę biodostępność wynosi ok. 20% i zależy od stanu miejscowego (np. wilgotności skóry). Maksymalne stężenie we krwi występuje po 12-24 h od zastosowania. W ok. 99% wiąże się z białkami osocza. Jest wydalany w postaci wielu metabolitów wolnych lub sprzężonych w 35% z moczem, pozostała część z żółcią i kałem.

Reklama

Traumon - Wskazania

Tępe urazy: stłuczenia, skręcenia, naciągnięcia mięśni, ścięgien i stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, kolanowych, barkowych. Reumatyzm pozastawowy: bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej; zmiany chorobowe w obrębie tkanek miękkich okołostawowych (zapalenie kaletki maziowej, ścięgien, pochewek ścięgnistych, torebek stawowych); zapalenie nadkłykci.

Traumon - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na etofenamat, kwas flufenamowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą leku oraz na inne leki z grupy NLPZ. Ciąża. Nie stosować u dzieci.

Traumon - Ostrzeżenia

Nie stosować na skórę uszkodzoną lub zmienioną chorobowo. Unikać kontaktu leku z oczami i błonami śluzowymi.

Traumon - Ciąża

Leku nie należy stosować u kobiet w I i II trymestrze ciąży, chyba że występuje wyraźna konieczność. Jeśli lek stosowany jest u kobiet planujących ciążę lub u kobiet w I i II trymestrze ciąży, zastosowana dawka powinna być jak najmniejsza, a czas trwania leczenia jak najkrótszy. W III trymestrze ciąży wszystkie inhibitory syntezy prostaglandyn mogą powodować narażenie płodu na działania toksyczne w obrębie układu krążenia i oddechowego (włącznie z przedwczesnym zamknięciem przewodu tętniczego i nadciśnieniem płucnym), zaburzenia czynności nerek oraz mogą powodować narażenie matki i noworodka, w końcowym okresie ciąży, na możliwość wydłużenia czasu krwawienia oraz działanie antyagregacyjne, zahamowanie czynności skurczowej macicy prowadzącej do opóźnienia porodu lub przedłużenia akcji porodowej. Leku nie należy stosować w III trymestrze ciąży. Jeśli zachodzi konieczność stosowania leku u matek karmiących piersią, można go stosować tylko na niewielkiej powierzchni ciała i krótkotrwale. Stosowanie etofenamatu może niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet i nie jest ono zalecane u kobiet, które planują ciążę. W przypadku kobiet, które mają trudności z zajściem w ciążę lub które są poddawane badaniom w związku z niepłodnością, należy rozważyć zakończenie stosowania leku.

Traumon - Efekty uboczne

Rzadko: zaczerwienienie skóry. Bardzo rzadko: skórne reakcje alergiczne (silny świąd, wysypka, rumień, obrzęk, pęcherze).

Traumon - Dawkowanie

<u>Aerozol</u>: spryskiwać obszar objęty bólem 3-5 razy na dobę. Zazwyczaj wystarczające jest zastosowanie jednorazowo do 7 dawek preparatu, jednak w razie konieczności dawkę można zwiększyć. Po każdych 1-2 dawkach zaleca się delikatne wtarcie preparatu w skórę i pozostawienie do wyschnięcia.<br><u>Żel</u>: odpowiednią ilość (pasek długości około 5-10 cm, co odpowiada około 1,7-3,3 g preparatu) nałożyć na skórę w okolicy objętej bólem i wcierać aż do całkowitego wchłonięcia. Stosować 3-4 razy na dobę.<br>W większości dolegliwości reumatycznych wystarczające jest 3-4-tygodniowe leczenie. Leczenie tępych urazów (np. urazów sportowych) trwa zazwyczaj do 2 tyg.

Traumon - Uwagi

Pharmindex
<-- popup -->