Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Troxescorbin

Spis treści

Reklama

Troxescorbin - skład

1 kaps. zawiera 50 mg O-β-hydroksyetylorutozydu i 200 mg kwasu askorbowego.

Reklama

Troxescorbin - działanie

Preparat złożony, wykazujący synergizm działania składników w ochronie komórek przed szkodliwym działaniem czynników zmniejszających odporność organizmu. O-β-hydroksyetylorutozyd jest mieszaniną rutozydów należących do glikozydów flawonowych, które hamują hialuronidazę oraz procesy autooksydacji unieczynniając wolne rodniki i nadtlenki kwasów tłuszczowych. Działa ochronnie na naczynia krwionośne, przywraca ich elastyczność oraz uszczelnia śródbłonek. Jest także inhibitorem reduktazy aldozowej, zapobiegającym powikłaniom cukrzycy w postaci retinopatii i nefropatii. Ponadto zmniejsza stężenie fibrynogenu w osoczu oraz zwiększa zdolność erytrocytów do deformacji wpływając na poprawę własności reologicznych krwi. Wchłania się głównie z jelita cienkiego, odwracalnie wiąże się z białkami osocza. Ulega przemianom metabolicznym do glukuronidów, aglikonów i kwasów arylooctowych, które wydalane są z kałem (65%) i moczem. Kwas askorbowy odgrywa istotną rolę w procesach oksydoredukcyjnych zachodzących. Wpływa na przemianę aminokwasów aromatycznych, metabolizm tyroksyny, syntezę katecholamin, hormonów steroidowych, insuliny, norepinefryny i histaminy. Bierze udział w fosforylacji glukozy i syntezy glikogenu. Wchłaniany jest w jelitach i w żołądku, z białkami osocza wiąże się w 25%. Wydalany jest z moczem. Połączenie obu związków daje efekt synergistyczny w zakresie antyoksydacyjnym, w reakcjach z udziałem żelaza, miedzi i innych metali.

Reklama

Troxescorbin - wskazania

Zaburzenia krążenia żylnego i limfatycznego, szczególnie w obrębie kończyn dolnych (żylaki, stany przedżylakowe, obrzęki i zapalenie skóry towarzyszące żylakom). Żylaki odbytu. Wspomagająco w leczeniu nadmiernej przepuszczalności naczyń włosowatych.

Reklama

Troxescorbin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Troxescorbin - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować w kamicy dróg żółciowych, moczowych, dnie, oksalurii, talasemii, anemii syderoblastycznej, hemochromatozie, deficycie krwinkowej G-6-PD. Ze względu na zawartość żółcieni chinolinowej (E 104), indygotyny (E 132) i żółcieni pomarańczowej (E 110) lek może powodować reakcje alergiczne.

Reklama

Troxescorbin - ciąża

Preparatu nie należy stosować w ciąży i podczas karmienia piersią - nie ustalono bezpieczeństwa stosowania.

Reklama

Troxescorbin - efekty uboczne

Bardzo rzadko: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, napadowe zaczerwienienie twarzy, ból głowy, pokrzywka. Długotrwałe stosowanie dawek witaminy C powyżej 600 mg na dobę może powodować (częstość nieznana): ból głowy, wymioty, nudności, zaczerwienie, zwiększone oddawanie moczu. W dawkach powyżej 1 g witaminy C może wystąpić (częstość nieznana): biegunka, kamica nerkowa.

Troxescorbin - interakcje

Duże dawki kwasu askorbowego nasilają toksyczne działanie sulfonamidów (możliwość krystalurii). Przekroczenie dawki zalecanej może osłabić działanie trójpierścieniowych leków antydepresyjnych pochodnych fenotiazyny oraz nasilać działanie kumarynowych leków przeciwzakrzepowych, zwiększać wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego oraz wydłużać T0,5 paracetamolu.

Troxescorbin - dawkowanie

Doustnie. Dorośli. Zapobiegawczo i leczniczo: 1-3 kaps. na dobę. Nie ma dostepnych danych dotyczących stosowania u dzieci i młodzieży. Sposób podania. Lek przyjmować bezpośrednio po posiłku, najlepiej popijając wodą.

Troxescorbin - uwagi

Większe dawki witaminy C mogą fałszować wyniki testów na stężenie glukozy. Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Rutinoscorbin
Cerutin
Rutinoscorbin Plus
Ceel

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!