Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Unguentum undecylenicum

Spis treści

Reklama

Unguentum undecylenicum - skład

1 g maści zawiera 50 mg kwasu undecylenowego i 200 mg undecylenianu cynku. Lek zawiera p-hydroksybenzoesany etylu i metylu.

Reklama

Unguentum undecylenicum - działanie

Kwas undecylenowy i jego sole wykazują umiarkowane działanie przeciwgrzybicze, m.in. na dermatofity (rodzaje Trichophyton i Microsporum oraz Epidermophyton floccosum) oraz niewielkie działanie przeciwbakteryjne. Preparat działa nie tylko na grzybnię, ale także na zarodniki grzybów. Po zastosowaniu na skórę, wchłanianie do krwioobiegu jest znikome.

Reklama

Unguentum undecylenicum - wskazania

Zapobiegawczo i leczniczo w miejscowym leczeniu grzybicy skóry pachwin, stóp, dłoni, głowy, powierzchniowych postaci grzybicy strzygącej, łupieżu pstrego.

Reklama

Unguentum undecylenicum - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kwas undecylenowy, undecylenian cynku lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować na zmiany skórne ze znacznym odczynem zapalnym, błony śluzowe, w okolicach oczu, na rozległe powierzchnie skóry. Dzieci w wieku do 11 lat.

Reklama

Unguentum undecylenicum - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobami nerek. U pacjentów podeszłym wieku maść należy stosować na niewielkie powierzchnie skóry (możliwość zwiększonego wchłaniania kwasu undecylenowego i jego soli, ze względu na ścieńczenie i wysuszenie skóry). Ze względu na zawartość p-hydroksybenzoesanów etylu i metylu, lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Reklama

Unguentum undecylenicum - ciąża

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią, chyba że jest to niezbędne, po rozważeniu korzyści i ryzyka.

Reklama

Unguentum undecylenicum - efekty uboczne

Rzadko: miejscowe objawy podrażnienia skóry, pieczenie, wysypka. Może wystąpić podrażnienie błon śluzowych. Częstość nieznana: z uwagi na zawartość p-hydroksybenzoesanów etylu i metylu, może wystąpić pokrzywka i uogólnione odczyny nadwrażliwości (mogą być opóźnione), niekiedy mogą wystąpić natychmiastowe reakcje alergiczne z pokrzywką i skurczem oskrzeli (w takim przypadku należy przerwać leczenie).

Unguentum undecylenicum - dawkowanie

Zewnętrznie. Cienką warstwę maści nanosi się 2 razy na dobę na skórę chorobowo zmienioną. Leczenie powinno być kontynuowane, pomimo ustąpienia objawów, przez co najmniej 2-3 tyg.

Unguentum undecylenicum - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Acifungin
Batrafen
Exoderil
Lamisilatt

Reklama

Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!