Unguentum undecylenicum

Reklama

Działanie

Kwas undecylenowy i jego sole wykazują umiarkowane działanie przeciwgrzybicze, m.in. na dermatofity (rodzaje Trichophyton i Microsporum oraz Epidermophyton floccosum) oraz niewielkie działanie przeciwbakteryjne. Preparat działa nie tylko na grzybnię, ale także na zarodniki grzybów. Po zastosowaniu na skórę, wchłanianie do krwioobiegu jest znikome.

Wskazania

Zapobiegawczo i leczniczo w miejscowym leczeniu grzybicy skóry pachwin, stóp, dłoni, głowy, powierzchniowych postaci grzybicy strzygącej, łupieżu pstrego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kwas undecylenowy, undecylenian cynku lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować na zmiany skórne ze znacznym odczynem zapalnym, błony śluzowe, w okolicach oczu, na rozległe powierzchnie skóry. Dzieci w wieku do 11 lat.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobami nerek. U pacjentów podeszłym wieku maść należy stosować na niewielkie powierzchnie skóry (możliwość zwiększonego wchłaniania kwasu undecylenowego i jego soli, ze względu na ścieńczenie i wysuszenie skóry). Ze względu na zawartość p-hydroksybenzoesanów etylu i metylu, lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią, chyba że jest to niezbędne, po rozważeniu korzyści i ryzyka.

Działania niepożądane

Rzadko: miejscowe objawy podrażnienia skóry, pieczenie, wysypka. Może wystąpić podrażnienie błon śluzowych. Częstość nieznana: z uwagi na zawartość p-hydroksybenzoesanów etylu i metylu, może wystąpić pokrzywka i uogólnione odczyny nadwrażliwości (mogą być opóźnione), niekiedy mogą wystąpić natychmiastowe reakcje alergiczne z pokrzywką i skurczem oskrzeli (w takim przypadku należy przerwać leczenie).

Dawkowanie

Zewnętrznie. Cienką warstwę maści nanosi się 2 razy na dobę na skórę chorobowo zmienioną. Leczenie powinno być kontynuowane, pomimo ustąpienia objawów, przez co najmniej 2-3 tyg.

Reklama

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex