Urosal

Spis treści

Urosal - Skład

1 tabl. zawiera 300 mg metenaminy i 300 mg salicylanu fenylu. Preparat zawiera laktozę i sacharozę.

Urosal - Działanie

Lek działa przeciwbakteryjnie w jelitach, drogach żółciowych i moczowych dzięki skojarzonemu działaniu metenaminy i salicylanu fenylu. Po podaniu doustnym salicylan fenylu ulega w jelitach hydrolizie do fenolu (o działaniu przeciwdrobnoustrojowym) i kwasu salicylowego (o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym). Metenamina działa przeciwbakteryjnie głównie w drogach moczowych i żółciowych. Przeciwdrobnoustrojowe działanie w drogach moczowych zależy od stopnia hydrolizy z powstawaniem formaldehydu w moczu. Połączenie metenaminy i salicylanu fenylu w jednym preparacie umożliwia kompleksowe leczenie oraz profilaktykę zakażeń układu moczowego i dróg żółciowych poprzez wpływ na przyczynę choroby oraz na objawy infekcji.

Reklama

Urosal - Wskazania

Zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie miedniczek nerkowych, stany zapalne pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, biegunka, nieżyt jelit.

Urosal - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na salicylany i fenol. Niewydolność nerek. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Skaza krwotoczna. Ciężka niewydolność choroby. Kwasica metaboliczna znacznego stopnia. Odwodnienie.

Urosal - Ostrzeżenia

W przypadku astmy oskrzelowej nie stosować bez porozumienia z lekarzem. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy i fruktozy, niedoborem laktazy (typu Lappa) lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, ani z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Urosal - Ciąża

Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.

Urosal - Efekty uboczne

Często: zaburzenia układu pokarmowego. Rzadko: podrażnienie jelit i bóle brzucha, podrażnienie dróg moczowych, ból w czasie oddawania moczu, pieczenie i uczucie parcia na mocz. Częstość nieznana: leukopenia, małopłytkowość, niedokrwistość, krwiomocz, skórne odczyny alergiczne.

Urosal - Interakcje

Nie stosować z sulfonamidami. Z uwagi na zawartość salicylanów, lek działa synergicznie z lekami przeciwzakrzepowymi, przeciwgorączkowymi, oraz lekami mogącymi niekorzystnie wpływać na przewód pokarmowy i układ krwiotwórczy. W przypadku leków przeciwzakrzepowych interakcja ta może powodować wystąpienie krwawień.

Urosal - Dawkowanie

Doustnie: 1 tabl. 3 razy dziennie. Tabletki przyjmować po posiłku, popijając wodą.

Urosal - Uwagi

Pharmindex