Venotrex

Spis treści

Venotrex - Skład

1 kaps. zawiera 200 mg lub 300 mg trokserutyny (o-β-hydroksyetylo-rutozydów).

Venotrex - Działanie

Pochodne rutyny (o-β-hydroksyetylorutozydy) wykazują działanie osłaniające na ściany naczyń włosowatych, zmniejszają przepuszczalność małych naczyń, co przyczynia się do zmniejszenia obrzęków. Zwiększają napięcie i elastyczność naczyń krwionośnych, przeciwdziałają ich pękaniu. W dużych dawkach zwiększają plastyczność błony krwinek czerwonych i przeciwdziałają agregacji płytek krwi, poprawiając w ten sposób przepływ krwi w małych naczyniach. Trokserutyna podana doustnie wchłania się głównie w obrębie jelita cienkiego. Maksymalne stężenie we krwi występuje po 2 do 3 godzinach. Odwracalnie wiąże się z białkami osocza krwi. Ulega przemianom metabolicznym do glukuronianów, aglikonów i kwasów arylooctowych. T<sub>0,5</sub> wynosi 10-18 h. Wydala się w moczu i w kale.

Reklama

Venotrex - Wskazania

Leczenie objawów niewydolności krążenia żylnego i limfatycznego, szczególnie w obrębie kończyn dolnych (uczucie ciężkości nóg, ból, kurcze nocne, żylaki). Leczenie objawów nasilenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu.

Venotrex - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Venotrex - Ostrzeżenia

Preparatu nie stosować u dzieci oraz pacjentów, u których występują obrzęki w okolicach kostek spowodowane chorobami serca, wątroby lub nerek.

Venotrex - Ciąża

Brak danych o ewentualnym niekorzystnym działaniu leku na płód i noworodka karmionego piersią. Nie zaleca się stosowania leku w pierwszych trzech miesiącach ciąży.

Venotrex - Efekty uboczne

Rzadko: wysypka skórna, świąd, pokrzywka, wzdęcia, biegunki, bóle brzucha, niestrawność, uczucie dyskomfortu w żołądku. Bardzo rzadko: nadwrażliwość na światło, łysienie, nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, zmęczenie, wstrząs anafilaktyczny, reakcja rzekomoanafilaktyczna, nadwrażliwość, uderzenia gorąca, zmęczenie, znużenie, bóle stawowe. W przypadku wystąpienia wymienionych działań niepożądanych zaleca się zmniejszenie dawki o połowę lub okresowe odstawienie leku.

Venotrex - Interakcje

Nie są znane interakcje trokserutyny z innymi preparatami. Trokserutyna nie zmienia działania innych leków, nie wpływa też (w sposób statystycznie istotny) na wyniki podstawowych badań laboratoryjnych.

Venotrex - Dawkowanie

Doustnie: 2 kaps. 200 mg 3 razy na dobę lub 1 kaps. 300 mg 4 razy na dobę przez 2 do 4 tygodni. W leczeniu podtrzymującym, trwającym zwykle od 3 do 4 tygodni lub w przypadku nawrotów: 2 kaps. 200 mg 2 razy na dobę lub 1 kaps. 300 mg 3 razy na dobę. <u>Sposób podania</u>. Lek przyjmować w trakcie posiłku.

Venotrex - Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex