Venożel

Spis treści

Venożel - Skład

100 g żelu zawiera 1,2 g diklofenaku sodu, 1 g trybenozydu i 0,5 g escyny.

Venożel - Działanie

Preparat złożony do stosowania miejscowego działający przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. Diklofenak, należący do NLPZ, hamuje aktywność cyklooksygenazy prostaglandynowej, powodując zmniejszenie dolegliwości bólowych w stanach zapalnych i zwyrodnieniowych tkanek miękkich. Trybenozyd jest antagonistą mediatorów bólu i stanu zapalnego (m.in. acetylocholiny, histaminy, serotoniny, bradykininy). Wywiera działanie przeciwzapalne, przeciwwysiękowe i przeciwobrzękowe, usprawniając krążenie i zmniejszając zastój krwi żylnej. Escyna zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych oraz działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Żel łagodzi ból, zmniejsza obrzęk kończyn dolnych i odczyn zapalny żył.

Reklama

Venożel - Wskazania

Zapalenia żył kończyn dolnych. Obrzęki pooperacyjne i pourazowe, obrzęki zastoinowe kończyn dolnych. Zespoły bólowe związane z chorobami kręgosłupa. Pourazowy ból mięśni i stawów (stłuczenia, zwichnięcia, naderwania). Ograniczone i łagodne postaci zapalenia stawów.

Venożel - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na diklofenak, trybenozyd, escynę lub inne składniki preparatu. Uszkodzona lub zmieniona zapalnie skóra oraz otwarte rany. III trymestr ciąży i okres karmienia piersią. Napady astmy, pokrzywka oraz ostre nieżyty nosa występujące po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ.

Venożel - Ostrzeżenia

Nie stosować preparatu u dzieci poniżej 12 lat. Stosować ostrożnie na duże powierzchnie skóry lub długotrwale. W okresie leczenia oraz 2 tygodnie po zakończeniu leczenia, należy unikać bezpośredniego światła słonecznego (również solarium). Nie stosować preparatu na błony śluzowe, do oczu, doustnie, pod opatrunki. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu oraz parahydroksybenzoesan propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne.

Venożel - Ciąża

W I i II trymestrze ciąży preparat można stosować jedynie po rozważeniu korzyści w stosunku do ryzyka. W III trymestrze ciąży i podczas karmienia piersią lek jest przeciwwskazany.

Venożel - Efekty uboczne

Rzadko: miejscowe podrażnienia skóry (rumień, świąd, pieczenie, wysypka, reakcje nadwrażliwości na światło, obrzęk). W przypadku długotrwałego stosowania na duże powierzchnie mogą wystąpić działania niepożądane wynikające z ogólnego działania diklofenaku (nudności, biegunka, bóle brzucha, ból głowy, zapalenie skóry, obrzęk naczynioruchowy, wysypka grudkowata).

Venożel - Interakcje

Dotychczas nie odnotowano interakcji substancji czynnych preparatu stosowanego miejscowo na skórę z innymi lekami. Jednak w przypadku długotrwałego stosowania leku na duże powierzchnie skóry nie można całkowicie wykluczyć wystąpienia interakcji składników czynnych preparatu z innymi lekami.

Venożel - Dawkowanie

Miejscowo. Stosować 3-4 razy na dobę. Pasek żelu o długości ok. 4 cm wmasować w miejsce zmienione chorobowo aż do całkowitego wchłonięcia. Nie przykrywać opatrunkami tj. bandaże czy plastry. Czas trwania leczenia zależy od rodzaju schorzenia oraz skuteczności leczenia, zwykle nie dłużej niż kilka tyg. (najczęściej do 4 tyg.).

Venożel - Uwagi

Pharmindex