Vibomil krople multiwitaminowe

Reklama

Działanie

Wielowitaminowy preparat zawierający zestaw witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju młodego organizmu.

Wskazania

Zapobieganie i uzupełnianie niedoboru witamin u niemowląt i dzieci, np.: w okresie intensywnego wzrostu; w okresach wzmożonego zapotrzebowania na witaminy, (szczególnie w sezonie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym); w przypadkach niewystarczającej podaży witamin z pożywieniem (np. w stanach niedożywienia); w obniżonej odporności na choroby infekcyjne; w okresach rekonwalescencji po przebytych chorobach; pomocniczo w leczeniu chorób zakaźnych; pomocniczo w chemioterapii; po antybiotykoterapii; przy wzmożonym wysiłku fizycznym i psychicznym; w ogólnych objawach niedoboru witamin, jak brak apetytu, wyczerpanie oraz zaburzenia wzrostu i rozwoju.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Hiperwitaminoza A i (lub) D. Niewydolność nerek znacznego stopnia. Hiperkalcemia i (lub) hiperkalciuria.

Środki ostrożności

Nie wolno przekraczać zalecanej dawki leku. W przypadku jednoczesnego podawania innych preparatów zawierających witaminy A i D3 oraz mikroelementy podczas stosowania leku, należy uwzględnić sumaryczne dawki witamin, ze względu na możliwość przedawkowania. Nie należy stosować preparatu w przypadkach hiperkalcemii i (lub) hiperkalciurii. Zawarta w preparacie witamina B2 powoduje pomarańczowe zabarwienie moczu.

Ciąża i laktacja

Preparat jest przeznaczony dla niemowląt i dzieci. Dotychczas nie jest znane ryzyko w zakresie zaproponowanych dawek witaminy B2, kwasu foliowego, nikotynamidu, witaminy C, biotyny oraz pantotenianu wapnia. Badania na zwierzętach wykazały toksyczny wpływ na płodność w przypadku podawania bardzo wysokich dawek witaminy B6. Stosowanie wysokich dawek witaminy A nie jest zalecane w okresie ciąży. Witamina B1 i witamina B6 przenikają do mleka matki karmiącej piersią. Retynol przenika do mleka matki karmiącej piersią, dlatego też stosowanie wysokich dawek witaminy A nie jest zalecane w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Niezbyt często: pomarańczowa barwa moczu z uwagi na obecność witaminy B2 (ryboflawiny). Bardzo rzadko: obserwowano reakcje alergiczne wobec każdej substancji czynnej. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej należy przerwać stosowanie leku.

Interakcje

Pirydoksyna może powodować zmniejszenie działania lewodopy. Jednoczesne podawanie ze środkami zobojętniającymi kwas solny w żołądku może powodować zmniejszenie wchłaniania żelaza. Witamina C nasila działanie i toksyczność sulfonamidów (m.in. możliwość krystalurii). Wchłanianie witaminy D3 jest zmniejszone przy równoczesnym podawaniu cholestyraminy. Pokarm bogaty w błonnik i fityniany może zmniejszyć wchłanianie składników preparatu.

Dawkowanie

Doustnie. Niemowlęta do 12 mż.: 2 - 3 kropli (0,08 ml do 0,12 ml) na dobę. Dzieci w 2.-3. rż.: 3 - 4 kropli na dobę. Dzieci w 4.-7. rż.: 5 - 6 kropli na dobę. Dzieci powyżej 7 rż.: 6 - 8 kropli na dobę. Sposób podania. Preparat należy przyjmować podczas posiłków. Niemowlętom i małym dzieciom odmierzoną dawkę najlepiej podawać w łyżce soku, mleka, zupy lub innego pożywienia.

Reklama

Uwagi

Preparaty wielowitaminowe nie mają wpływu na sprawność psychofizyczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex