Viprosal B

Spis treści

Viprosal B - Skład

1 g maści zawiera 0,05 j.m. jadu żmii zygzakowatej, 30 mg kamfory racemicznej, 30 mg olejku terpentynowego z sosny nadmorskiej, 10 mg kwasu salicylowego. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy.

Viprosal B - Działanie

Stosowany miejscowo jad żmii działa drażniąco i przeciwbólowo, po wchłonięciu aktywuje mechanizmy obronne organizmu. Maść zawiera również składniki powodujące łagodny terapeutyczny odczyn zapalny, działające miejscowo drażniąco i przeciwbólowo. Miejscowe podrażnienie skóry powoduje zmiany i selektywne zmniejszenie zaopatrzenia w krew i substancje odżywcze organów wewnętrznych unerwianych przez ten sam odcinek kręgowy. Podrażnienie wywołuje w odpowiednim odcinku kręgowym uzupełniającą aktywację systemu antynocyceptywnego, co zapobiega docieraniu wstępnych bodźców bólowych do kory mózgowej i zapobiega odczuwaniu bólu.

Reklama

Viprosal B - Wskazania

Maść jest tradycyjnie stosowana zewnętrznie jako środek przeciwbólowy do uśmierzania bólów neuralgicznych i stawowych.

Viprosal B - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować na skórę owrzodzoną lub dotkniętą innymi schorzeniami. Zaburzenia krążenia mózgowego i wieńcowego. Skłonności do skurczów naczyń. Ciężkie uszkodzenia czynnościowe wątroby lub nerek.

Viprosal B - Ostrzeżenia

Maści nie należy stosować na uszkodzoną powierzchnię skóry. Należy chronić oczy i unikać kontaktu z błoną śluzową. W celu uniknięcia objawów niepożądanych należy przed zastosowaniem leku określić wrażliwość skóry poprzez naniesienie małej ilości maści na małą powierzchnię skóry. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci lub nastolatków (brak danych). Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego lek może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Viprosal B - Ciąża

Leku nie stosować w ciąży i podczas karmienia piersią (brak danych).

Viprosal B - Efekty uboczne

Bardzo często: zapalenie skóry, wysuszenie skóry, miejscowe złuszczenie skóry, rumień, świąd, wysypka rumieniowata, kruchość skóry (ryzyko uszkodzeń mechanicznych), nadżerki, owrzodzenia. Częstość nieznana: w przypadku nadwrażliwości skóry na składniki maści, zastosowanie jej może spowodować swędzenie, obrzęk lub pokrzywkę. W takim przypadku zaleca się zaprzestanie leczenia i zmycie maści ze skóry (objawy znikają po zaprzestaniu leczenia).

Viprosal B - Dawkowanie

Zewnętrznie. Niewielką ilość maści (5-10 g czyli około 1-2 łyżeczek od herbaty, w zależności od leczonej powierzchni) wcierać w skórę w miejscach bolących 1-2 dziennie, zależnie od intensywności bólu, aż do jego ustąpienia. Czas trwania leczenia zależy od natury i ciężkości choroby. Nie ma doświadczenia dotyczącego stosowania u dzieci.

Viprosal B - Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Pharmindex