Vitalipid N

Reklama

Działanie

Preparat witaminowy do żywienia pozajelitowego. Zawiera witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

Wskazania

Uzupełnienie żywienia pozajelitowego niemowląt i dzieci do 11 rż (Vitalipid N Infant) oraz dzieci od 11 rż. i dorosłych (Vitalipid N Adult) w celu pokrycia dobowego zapotrzebowania na witaminy rozpuszczalne w tłuszczach A, D2, E i K1.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na białko jaja kurzego, soi, orzeszków ziemnych, na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z nadwrażliwością na białko soi lub białko jaja. Obserwowano krzyżowe reakcje alergiczne pomiędzy soją i orzeszkami ziemnymi. Nie podawać w postaci nierozcieńczonej.

Ciąża i laktacja

Vitalipid N Infant - nie dotyczy, preparat przeznaczony dla dzieci. Vitalipid N Adult - nie ustalono bezpieczeństwa stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią. Istnieją jednak dane dotyczące bezpiecznego podawania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach u kobiet w okresie ciąży i podczas karmienia piersią. Ze względu na ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, nie zaleca się podawania więcej niż 8 000 IU witaminy A kobietom w okresie ciąży.

Interakcje

Witamina K1 działa antagonistycznie z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi. Pierwiastki śladowe mogą spowodować rozkład witaminy A. Retynol (witamina A) może ulec rozkładowi po ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe.

Dawkowanie

Dożylnie we wlewie kroplowym. Vitalipid N Adult: dorośli i dzieci od 11 rż. - 10 ml. Vitalipid N Infant: wcześniaki i noworodki o masie urodzeniowej do 2,5 kg - 4 ml/kg m.c./dobę, niemowlęta i dzieci do 11 rż, o masie ciała powyżej 2,5 kg: 10 ml/dobę. Nie podawać w postaci nierozcieńczonej.

Reklama

Uwagi

Pharmindex