Vitaminum A + E GAL

Spis treści

Vitaminum A + E GAL - Skład

1 kaps. zawiera 30 000 j.m. palmitynianu retynolu i 70 mg octanu all-<i>rac</i>-α-tokoferylu. Preparat zawiera substancje pomocnicze: olej arachidowy, parahydroksybenzoesan etylu.

Vitaminum A + E GAL - Działanie

Preparat złożony zawierający witaminy A i E. Witamina A jest niezbędna do prawidłowego procesu widzenia, reprodukcji, wzrostu, regeneracji i różnicowania czynności nabłonków, a także do wzrostu i rozwoju kości oraz do zachowania integralności błon śluzowych. Niedobór witaminy A prowadzi do ślepoty zmierzchowej, wysychania spojówek, rozmiękania rogówki, w ciężkich przypadkach do trwałego uszkodzenia oczu i ślepoty. Może być również powodem zmian skórnych, nadmiernego rogowacenia skóry, metaplazji nabłonka błon śluzowych oraz zmniejszenia odporności na zakażenia. Witamina E ma działanie antyoksydacyjne. Przeciwdziała powstawaniu wolnych rodników tlenowych i nadtlenków lipidowych. Zapobiega utlenianiu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, stabilizuje błony komórkowe i lipidowe struktury wewnątrzkomórkowe. Wpływa na biosyntezę prostaglandyn oraz agregację płytek krwi. Witamina A wchłania się z przewodu pokarmowego w 80%, głównie w dwunastnicy, pozostałe 20% ulega wydaleniu z kałem. Przed wchłonięciem inne postacie witaminy A przekształcane są w retynol. Retynol jest łatwo wchłaniany, estryfikowany i magazynowany głównie w wątrobie (90%). Zapasy wątrobowe wystarczają na pokrycie zapotrzebowania przez okres 6-24 mies. Poza wątrobą retynol występuje w postaci sprzężonej z kwasem glukuronowym. Wydalany jest w postaci metabolitów w moczu i z kałem. Wchłanianie witaminy E z przewodu pokarmowego jest zmienne i na ogół nie przekracza 50%. Stopień wchłaniania zwiększa się w obecności tłuszczów. Wraz ze wzrostem dawki wchłanianie ulega zmniejszeniu. Tokoferol w osoczu łączy się z lipoproteinami, głównie LDL, a następnie jest rozprowadzany do większości tkanek, przy czym największe stężenie osiąga w nadnerczach, przysadce, jądrach i płytkach krwi. Podczas podawania dużych dawek ulega kumulacji. Ulega metabolizmowi w niewielkim stopniu w wątrobie. Wydalany jest głównie z kałem.

Reklama

Vitaminum A + E GAL - Wskazania

Leczenie następstw niedoboru witaminy A i E.

Vitaminum A + E GAL - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Hiperwitaminoza A. Zespół złego wchłaniania tłuszczów. Ciąża i okres karmienia piersią. Nadwrażliwość na orzeszki ziemne lub soję.

Vitaminum A + E GAL - Ostrzeżenia

Ostrożnie stosować w stanach niedoboru witaminy K. Nie stosować z innymi preparatami zawierającymi witaminę A i (lub) E, ze względu na możliwość wystąpienia objawów przedawkowania. W przypadku długotrwałego stosowania (od kilku tyg. do kilku mies.), u osób z zaburzeniami czynności wątroby, nerek, małą masą ciała, hipoproteinemią, nadużywających alkoholu, mogą wystąpić objawy przedawkowania. Ostrożnie stosować w przypadku chorób wątroby i u osób z chorobą alkoholową ze względu na możliwość dalszego uszkodzenia wątroby. Zachować ostrożność podczas równoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych (dikumarol, warfaryna) ze względu na możliwość zmniejszenia ich skuteczności i spowodowania krwawienia; podczas długotrwałego stosowania witaminy E należy regularnie kontrolować czas protrombinowy.

Vitaminum A + E GAL - Ciąża

Preparat jest przeciwwskazany do stosowania w okresie ciąży. W trakcie leczenia preparatem nie należy karmić piersią.

Vitaminum A + E GAL - Efekty uboczne

Przy długotrwałym przyjmowaniu witaminy A w dużych dawkach, większych niż 3000 μg (10 000 j.m.) może wystąpić hiperwitaminoza A, której objawami są: złe samopoczucie, osłabienie łaknienia, nadmierna pobudliwość lub depresja, zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe, senność, świąd i suchość skóry, łamliwość paznokci, zmiany zabarwienia skóry, wypadanie włosów, bóle głowy, brzucha, nudności, wymioty, niewysoka gorączka, powiększenie wątroby i śledziony, oczopląs, obrzęk tarczy nerwu wzrokowego, bóle kostne i stawowe, światłowstręt, pękanie i krwawienie warg, łysienie, rumień. Długotrwałe przyjmowanie witaminy A może być przyczyną uszkodzenia wątroby. Stosowanie witaminy E w dawkach większych niż 300 jednostek (220 mg) na dobę rzadko może powodować: nudności, biegunkę, skurcze jelit, zmęczenie, zaburzenia emocjonalne, osłabienie, zakrzepowe zapalenie żył, bóle głowy, niewyraźne widzenie, wysypkę, bolesność piersi, kreatynurię, zwiększenie aktywności kinazy kreatynowej, zwiększenie stężenia cholesterolu i triglicerydów oraz zmniejszenie stężenia tyroksyny i trójjodotyroniny w surowicy krwi, zwiększenie stężenia estrogenów i androgenów w moczu. Objawy te ustępują po zaprzestaniu stosowania witaminy E.

Vitaminum A + E GAL - Interakcje

Kolestyramina, kolestypol, parafina ciekła i neomycyna zmniejszają skuteczność preparatu; natomiast leki zawierające pochodne kwasu retynowego zwiększają jego toksyczność. Leczenie skojarzone retynoidami i witaminą A w dawkach większych niż 4000-5000 j.m. może spowodować objawy przedawkowania witaminy A. Preparat może nasilać działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych. Należy zachować ostrożność podczas równoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych (dikumarol, warfaryna), ze względu na możliwość zmniejszenia ich skuteczności i spowodowania krwawienia. Jednoczesne stosowanie wraz z preparatami żelaza może hamować jego efekty hematologiczne. Alkohol nasila toksyczne działanie witaminy A. Witamina E może powodować zwiększone wchłanianie cyklosporyny.

Vitaminum A + E GAL - Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1 kaps. na dobę. Dawki lecznicze zawsze ustala lekarz. Preparat stosować najlepiej w czasie posiłku, popijając wystarczającą ilością płynu.

Vitaminum A + E GAL - Uwagi

Pharmindex
<-- popup -->