Vitaminum A+E Omega Pharma

Spis treści

Vitaminum A+E Omega Pharma - skład

1 kaps. zawiera 30 000 j.m. witaminy A i 70 mg witaminy E. Preparat zawiera olej arachidowy.

Vitaminum A+E Omega Pharma - Działanie

Preparat złożony, zawierający witaminę A oraz witaminę E. Witamina A u ludzi jest niezbędna do prawidłowego procesu widzenia, reprodukcji, wzrostu, regeneracji i różnicowania czynności nabłonków, a także do wzrostu i rozwoju kości oraz do zachowania integralności błony śluzowej. Witamina A jest kofaktorem w procesach syntezy mukopolisacharydów, cholesterolu i metabolizmu hydroksysteroidów. Jej niedobór prowadzi m.in. do ślepoty zmierzchowej, kseroftalmii, keratomalacji, zmian skórnych (w tym do nadmiernego rogowacenia skóry, metaplazji nabłonka błon śluzowych), a w ciężkich przypadkach do trwałego uszkodzenia oczu i ślepoty. Witamina E, która wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, przeciwdziała powstawaniu wolnych rodników tlenowych i nadtlenków lipidowych. Chroni wielonienasycone kwasy tłuszczowe przed utlenianiem, stabilizuje błony komórkowe i lipidowe struktury wewnątrzkomórkowe. Wpływa na biosyntezę prostaglandyn oraz agregację płytek krwi. Po podaniu doustnym witamina A jest szybko i całkowicie wchłaniana z przewodu pokarmowego, głównie w dwunastnicy. U pacjentów z chorobami wątroby i trzustki, zaburzeniami wchłaniania tłuszczów, infestacjami pasożytniczymi i stanami zapalnymi przewodu pokarmowego, mukowiscydozą, a także podczas stosowania diety ubogobiałkowej oraz podczas stosowania dużych dawek witaminy A, obserwuje się jej zmniejszone wchłanianie. 90% witaminy A, palmitynian retynolu i małe ilości retynolu są odkładane w wątrobie. Pozostałe ilości gromadzone są w nerkach, mięśniach i nadnerczach. Przenika m.in. przez łożysko. Jest częściowo metabolizowana w wątrobie. Retynal, kwas retinojowy i inne, rozpuszczalne w wodzie metabolity są wydalane z moczem i kałem. T0,5 wynosi od kilku tygodni do miesięcy. Wchłanianie witaminy E zwiększa się w obecności tłuszczów i zależy od prawidłowej czynności trzustki. Wraz ze zwiększeniem podawanej dawki wchłanianie ulega zmniejszeniu. Witamina E ulega dystrybucji do wszystkich tkanek i jest powoli odkładana w mięśniach, wątrobie i tkance tłuszczowej. Gromadzi się także w gałce ocznej, głównie w naczyniówce, ciałku szklistym i siatkówce. Witamina E częściowo przenika przez łożysko i do mleka matek. Większość witaminy E jest wydalana z żółcią. Jest częściowo metabolizowana w wątrobie i wydalana w postaci metabolitów z moczem. T0,5 wynosi ok. 2 tyg.

Reklama

Vitaminum A+E Omega Pharma - wskazania

Leczenie objawów klinicznych wynikających z niedoboru witaminy A i witaminy E.

Vitaminum A+E Omega Pharma - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na witaminę A lub E bądź pozostałe składniki preparatu. Hiperwitaminoza A lub E. Zespół upośledzonego wchłaniania tłuszczów. Ciąża i okres karmienia piersią. Nadwrażliwość na orzeszki ziemne lub soję.

Vitaminum A+E Omega Pharma - ostrzeżenia

Podczas leczenia nie stosować innych leków zawierających witaminę A i (lub) witaminę E, ze względu na możliwość wystąpienia objawów przedawkowania. W przypadku długotrwałego stosowania witaminy A (kilka tygodni, kilka miesięcy) dawek już od 10 000 j.m. na dobę, u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, małą masą ciała (np. dzieci), hipoproteinemią, nadużywających alkoholu, mogą wystąpić objawy przedawkowania. Ostrożnie stosować w przypadku chorób wątroby i u pacjentów z chorobą alkoholową ze względu na możliwość dalszego uszkodzenia wątroby. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Lek zawiera olej arachidowy (z orzeszków ziemnych); jeśli u pacjenta wystepuje uczulenie na orzeszki ziemne ub soję, nie należy stosować tego preparatu.

Vitaminum A+E Omega Pharma - ciąża

Preparat jest przeciwwskazany w ciąży ze względu na dużą zawartość witaminy A. Witamina A i E przenikają do mleka kobiecego. W trakcie leczenia preparatem nie należy karmić piersią.

Vitaminum A+E Omega Pharma - efekty uboczne

Jeśli przestrzegane są zalecenia dotyczące dawkowania, preparat zazwyczaj nie powoduje objawów niepożądanych. Długotrwałe (tygodnie, miesiące) stosowanie witaminy A w dużych dawkach większych niż 3000 μg (10 000 j.m.) na dobę może prowadzić do wystąpienia objawów przedawkowania. Częstość nieznana: drażliwość, depresja, zaburzenia psychiczne, anoreksja, zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe, senność, długotrwałe bóle głowy, zawroty głowy, oczopląs, światłowstręt, nudności, wymioty, bóle brzucha, powiększenie wątroby i śledziony, hiperkeratoza, zmiany skórne i zmiany w obrębie błon śluzowych, przesuszenie włosów, pękanie i krwawienie warg, łysienie, rumień, hiperpigmentacja, łuszczenie skóry, wysypka, bóle kości i stawów, zmęczenie, złe samopoczucie, niewysoka gorączka, zmniejszenie lub zwiększenie masy ciała, osłabienie, tkliwość uciskowa. Stosowanie witaminy E w dawkach większych niż 300 jednostek (220 mg) na dobę rzadko może powodować działania niepożądane; objawy te ustępują po zaprzestaniu stosowania witaminy E. Częstość nieznana: obniżenie stężenia tyroksyny i trijodotyroniny w surowicy krwi, podwyższenie stężenia estrogenów i androgenów w moczu, zaburzenia emocjonalne, ból głowy, niewyraźne widzenie, zaburzenia widzenia, zakrzepowe zapalenie żył, nudności, biegunka, kurcze jelit, wysypka, kreatynuria, zaburzenia gonad, bolesność piersi, zmęczenie, osłabienie, podwyższenie stężenia kinazy kreatyninowej, cholesterolu i triglicerydów.

Vitaminum A+E Omega Pharma - interakcje

Leczenie skojarzone retynoidami (izotretynoina, etretynat, beksaroten) i witaminą A w dawkach większych niż 4000- 5000 j.m. na dobę, może spowodować objawy przedawkowania witaminy A. Podczas leczenia retynoidami stosowanie witaminy A w dawkach większych niż ww. jest niewskazane. Alkohol nasila toksyczne działanie witaminy A. Kolestyramina, kolestypol, oleje mineralne, neomycyna zmniejszają wchłanianie witaminy A i E. Witamina E może działać antagonistycznie w stosunku do witaminy K, dlatego u pacjentów przyjmujących doustne leki przeciwzakrzepowe lub estrogeny, mogą wystąpić zaburzenia krzepnięcia. Witamina E może powodować zwiększone wchłanianie cyklosporyny. Witamina E w dużych dawkach może spowodować zmniejszenie odpowiedzi na leczenie preparatami żelaza; także związki żelaza mogą zmniejszać aktywność witaminy E (należy zachować kilkugodzinny odstęp między podawaniem obu leków). Doustne środki antykoncepcyjne mogą zwiększyć stężenie witaminy A w osoczu. Należy zachować ostrożność podczas równoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych (dikumarol, warfaryna) ze względu na możliwość zmniejszenia ich skuteczności i spowodowania krwawienia. Jednoczesne stosowanie leków przeciwzakrzepowych z grupy indandionu może zwiększyć ryzyko krwotoków. Witamina E zwiększa wchłanianie i wykorzystanie witaminy A, oraz chroni przed hiperwitaminozą A.

Vitaminum A+E Omega Pharma - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 1 kaps. raz na dobę.

Vitaminum A+E Omega Pharma - uwagi

Podczas długotrwałego stosowania witaminy E należy regularnie kontrolować czas protrombinowy. Preparat nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex
<-- popup -->