Vitaminum B compositum Polfarmex

Reklama

Działanie

Zespół witamin z grupy B, biorących udział w procesach przemiany materii. Uczestniczą w procesach zachodzących w organizmie na poziomie komórkowym, m.in. w oddychaniu tkankowym i przemianach mediatorów o.u.n. Ich niedobór powoduje zaburzenia czynności ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, skóry i błon śluzowych, układu krążenia, układu trawiennego. Wszystkie substancje czynne preparatu są rozpuszczalne w wodzie, dobrze wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Wszystkie, z wyjątkiem pantotenianu wapnia, który nie jest metabolizowany, podlegają metabolizmowi w wątrobie. Wydalane są w postaci metabolitów, głównie z moczem; 30% pantotenianu wapnia oraz niewielkie ilości witaminy B2 wydalane są z kałem. Nadmiar witamin, przewyższający zapotrzebowanie organizmu, wydalany jest z moczem w postaci niezmienionej.

Wskazania

Profilaktyka i uzupełnienie niedoboru witamin z grupy B. Wspomagająco w chorobach układu nerwowego, stanach zapalnych skóry i błon śluzowych (m.in. zapalenie warg, jamy ustnej, czyraczność, trądzik).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Choroba Parkinsona leczona lewodopą (bez inhibitora dekarboksylazy DOPA). Ciężkie zaburzenia czynności wątroby.

Środki ostrożności

Stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek, hiperkalcemią, kamicą nerkową. Witamina B6 osłabia skuteczność przyjmowanej jednocześnie lewodopy; działanie to nie występuje po zahamowaniu obwodowej dekarboksylazy DOPA, tzn. w trakcie stosowania lewodopy łącznie z karbidopą lub benserazydem. Ze względu na zawartość laktozy, nie stosować preparatu u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Ciąża i laktacja

Brak badań dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży i (lub) karmiących piersią.

Działania niepożądane

Bardzo rzadko: uogólnione zmiany skórne pod postacią grudek obrzękowo-zapalnych na rumieniowym tle.

Interakcje

Alkohol hamuje wchłanianie witaminy B1. Chlorpromazyna hamuje wchłanianie witaminy B2. Witamina B6 hamuje ośrodkowe działanie lewodopy. Izoniazyd i penicylamina zwiększają wydalanie witaminy B6 z organizmu.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1 tabl. 3-5 razy na dobę; młodzież 12-17 rż.: do 3 tabl. na dobę; dzieci 2-11 rż.: 1 tabl. na dobę.

Reklama

Uwagi

W trakcie stosowania leku może wystąpić żółte zabarwienie moczu spowodowane witaminą B2; objaw ten jest prawidłowy.

Pharmindex