Vitaminum B compositum Teva

Reklama

Działanie

Zespół rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B, biorących udział w procesach przemiany materii. Uczestniczą w procesach zachodzących w organizmie na poziomie komórkowym, m.in. w oddychaniu tkankowym i przemianach mediatorów o.u.n. Ich niedobór powoduje zaburzenia czynności ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, skóry i błon śluzowych, układu krążenia. Wszystkie substancje czynne preparatu są rozpuszczalne w wodzie, dobrze wchłaniają się z przewodu pokarmowego i nie kumulują się w ustroju. Wydalanie następuje z moczem.

Wskazania

Profilaktyka i niedobory witamin z grupy B w okresach zwiększonego zapotrzebowania (wspomagająco w leczeniu stanów gorączkowych, oparzeń, wyniszczenia alkoholowego). Okres rekonwalescencji po przebytych chorobach lub przeżytym stresie. Wspomagająco w: chorobach żołądka i jelit przebiegających z zaburzeniami wchłaniania, zaburzeniami trawienia, także z towarzyszącą długotrwałą biegunką; stanach zapalnych skóry i błon śluzowych (np. warg, jamy ustnej); zaburzeniach czynności obwodowego układu nerwowego (zapalenie wielonerwowe); podczas stosowania leków moczopędnych; po przebytej antybiotykoterapii; przed i po zabiegach chirurgicznych, w przewlekłych i wyniszczających chorobach (cukrzycy, infekcjach o różnej etiologii, stanach zapalnych skóry, chorobach psychosomatycznych).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na witaminy z grupy B lub pozostałe składniki preparatu. Nie stosować u pacjentów leczonych lewodopą bez inhibitora obwodowej dekarboksylazy. Nie stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować preparatu.

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność u osób z upośledzoną czynnością nerek, kamicą nerkową, hiperkalcemią.

Ciąża i laktacja

Witaminy z grupy B mogą być stosowane w ciąży i okresie karmienia piersią w zalecanych dawkach. W ciąży nie należy przekraczać dawki 50 mg witaminy B6 na dobę, ze względu na możliwość wystąpienia zespołu uzależnienia od witaminy B6 u dzieci kobiet zażywających w ciąży duże dawki pirydoksyny. Po porodzie mogą wystąpić drgawki u noworodka związane z uzależnieniem od tej witaminy w życiu płodowym.

Działania niepożądane

Witamina PP. Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości, nagłe zaczerwienienie twarzy; w pojedynczych przypadkach: pieczenie i zaczerwienienie skóry, wysypka, rumień twarzy, pokrzywka; stosowanie w dużych dawkach może wywołać: ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, zmniejszenie apetytu oraz zaburzenia czynności wątroby. Witamina B1: bardzo rzadko mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości. Witamina B2: może powodować ciemnożółte zabarwienie moczu; sporadycznie mogą wystąpić skórne zmiany uczuleniowe, nudności i wymioty. Witamina B6: duże dawki (>2 g/dobę stosowane przez 2 miesiące i dłużej) mogą wywołać neuropatie obwodowe.

Interakcje

Witamina B1 nasila działanie leków zwiotczających mięśnie. Probenecyd przedłuża działanie witaminy B2, natomiast pochodne fenotiazyny, leki przeciwdepresyjne i hormonalne środki antykoncepcyjne osłabiają jej działanie. Witamina B6 hamuje ośrodkowe działanie lewodopy oraz znosi działanie terapeutyczne lewodopy podawanej bez inhibitora dekarboksylazy. Podawana jednocześnie z amiodaronem może wywołać uczulenie na światło słoneczne. Podczas stosowania chloramfenikolu, cykloseryny, doustnych środków antykoncepcyjnych, hydralazyny, leków immunosupresyjnych, izoniazydu i penicylaminy zwiększa się zapotrzebowanie na witaminę B6. Nikotynamid nasila działanie leków hipotensyjnych. Alkohol i palenie papierosów osłabiają wchłanianie witamin z grupy B.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież: 1 tabl. 3 razy na dobę; dzieci od 4 rż.: 1 tabl. 1-2 razy na dobę.

Reklama

Uwagi

W trakcie stosowania preparatu mogą ulec zaburzeniu wyniki niektórych testów laboratoryjnych: urobilinogen - wynik fałszywie dodatni (metoda z odczynnikiem Ehrlicha), aminy katecholowe w moczu - zawyżone stężenie (metoda spektrofluorymetryczna) oraz wyniki oznaczania stężenia teofiliny w surowicy krwi.

Pharmindex