Vitaminum E

Spis treści

Vitaminum E - skład

1 ml roztworu (ok. 30 kropli) zawiera 300 mg octanu all-rac-α-tokoferylu. 1 kaps. zawiera 100 mg, 300 mg lub 400 mg octanu all-rac-α-tokoferylu. Krople i kaps. 400 mg zawierają olej arachidowy oczyszczony. Kaps. 100 mg i 300 mg zawierają olej arachidowy oczyszczony i czerwień koszenilową (E124).

Vitaminum E - Działanie

Preparat witaminy E. Tokoferol (witamina E) jest składnikiem systemu zabezpieczającego komórkę przed działaniem wolnych rodników tlenowych - chroni wielonienasycone kwasy tłuszczowe w błonach i innych strukturach komórki, stabilizuje błony komórek i organelli komórkowych, zapobiega hemolizie czerwonych krwinek. Ponadto może działać jako kofaktor w niektórych układach enzymatycznych. Bierze udział w utlenianiu glukozy i glikogenolizie i uczestniczy w przemianach lipidów: prostaglandyn i cholesterolu. Badania wykazują związek pomiędzy dobową podażą witaminy E, a zagrożeniem chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą i innymi chorobami związanymi ze stresem oksydacyjnym. Witamina E wchłania się z przewodu pokarmowego w 50-80%, co wymaga obecności soli kwasów żółciowych, tłuszczu pokarmowego i normalnej czynności trzustki. Gromadzona jest w tkance tłuszczowej, wątrobie i mięśniach. Wydalanie odbywa się w 70% z żółcią, pozostała część eliminowana jest z moczem.

Reklama

Vitaminum E - wskazania

Krople doustne. Leczenie i profilaktyka niedoboru witaminy E spowodowanego długotrwałym, nieprawidłowym odżywianiem lub zaburzeniami przemiany materii (np. dziedzicznymi zaburzeniami metabolizmu lipidów: abetalipoproteinemią, zespołem złego wchłaniania, mukowiscydozą). Wspomagająco w miażdżycy, chorobie niedokrwiennej serca i jej wtórnej profilaktyce oraz we wszystkich chorobach, których etiologia związana jest ze stresem oksydacyjnym. Kaps. 100 mg. Leczenie i profilaktyka niedoboru witaminy E u młodzieży i osób dorosłych. Kaps. 300 mg i 400 mg. Leczenie niedoboru witaminy E spowodowanego długotrwałym nieprawidłowym odżywianiem oraz zaburzeniami przemiany materii. Wspomagająco w miażdżycy, chorobie niedokrwiennej serca i jej wtórnej profilaktyce oraz we wszystkich chorobach, których etiologia związana jest ze stresem oksydacyjnym.

Vitaminum E - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, zwłaszcza na olej arachidowy (z orzeszków ziemnych). Niedobór witaminy K.

Vitaminum E - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować w skojarzeniu z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi (np. dikumarol, warfaryna) lub estrogenami (np. doustne śrdoki antykoncepcyjne). Preparaty zawierają olej arachidowy (olej z orzeszków ziemnych) - jeśli u pacjenta występuje uczulenie na orzeszki ziemne lub soję nie należy stosować tych leków.

Vitaminum E - ciąża

Nie opisano ujemnego wpływu na płód podczas stosowania zalecanych dawek witaminy E. Zalecane dobowe spożycie w ciąży i podczas karmienia piersią wynosi 12 mg. Podawanie dużych dawek witaminy E w ciąży lub podczas karmienia piersią nie jest wskazane z powodu braku danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania.

Vitaminum E - efekty uboczne

Przy zalecanym dawkowaniu preparat jest na ogół dobrze tolerowany. U osób dorosłych, po wielokrotnym i długotrwałym stosowaniu dawek powyżej 800 mg/dobę może wystąpić uczucie zmęczenia, osłabienie, bóle głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wysypka.

Vitaminum E - interakcje

Witamina E może działać antagonistycznie do witaminy K (zwłaszcza przy jednoczesnym stosowaniu doustnych leków przeciwzakrzepowych lub estrogenów). Stosowanie innych środków o działaniu przeciwutleniającym (witamina C, selen, ubichinon, aminokwasy zawierające siarkę) może łagodzić niektóre objawy niedoboru witaminy E. Preparaty żelaza osłabiają działanie witaminy E (należy zachować kilkugodzinny odstęp między przyjęciem obu leków). Witamina E zwiększa wchłanianie, wykorzystanie i magazynowanie witaminy A oraz może zmniejszać zapotrzebowanie na insulinę i glikozydy naparstnicy.

Vitaminum E - dawkowanie

Doustnie. Krople doustne. Zapobiegawczo. Dorośli i młodzież: 3 krople na dobę. Dzieci: 7-15 lat: 2 krople na dobę; noworodki, niemowlęta i dzieci do 6 lat: 1 kropla na dobę. Leczniczo. Mukowiscydoza: dorośli i młodzież: 10-20 kropli na dobę; dzieci: dzieci powyżej 1 rż.: 10 kropli na dobę; noworodki i niemowlęta: 5 kropli na dobę. Abetalipoproteinemia: dorośli i dzieci: 5-10 kropli/kg mc./dobę. Niemowlętom i małym dzieciom preparat w postaci kropli można podawać nierozcieńczony lub wymieszany z napojem. Kaps.: w zależności od rodzaju schorzenia oraz stanu klinicznego pacjenta, 100-400 mg na dobę.

Vitaminum E - uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Pharmindex
<-- popup -->