Vitaminum E

Reklama

Działanie

Preparat witaminy E. Tokoferol (witamina E) jest składnikiem systemu zabezpieczającego komórkę przed działaniem wolnych rodników tlenowych - chroni wielonienasycone kwasy tłuszczowe w błonach i innych strukturach komórki, stabilizuje błony komórek i organelli komórkowych, zapobiega hemolizie czerwonych krwinek. Ponadto może działać jako kofaktor w niektórych układach enzymatycznych. Bierze udział w utlenianiu glukozy i glikogenolizie i uczestniczy w przemianach lipidów: prostaglandyn i cholesterolu. Badania wykazują związek pomiędzy dobową podażą witaminy E, a zagrożeniem chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą i innymi chorobami związanymi ze stresem oksydacyjnym. Witamina E wchłania się z przewodu pokarmowego w 50-80%, co wymaga obecności soli kwasów żółciowych, tłuszczu pokarmowego i normalnej czynności trzustki. Gromadzona jest w tkance tłuszczowej, wątrobie i mięśniach. Wydalanie odbywa się w 70% z żółcią, pozostała część eliminowana jest z moczem.

Wskazania

Krople doustne. Leczenie i profilaktyka niedoboru witaminy E spowodowanego długotrwałym, nieprawidłowym odżywianiem lub zaburzeniami przemiany materii (np. dziedzicznymi zaburzeniami metabolizmu lipidów: abetalipoproteinemią, zespołem złego wchłaniania, mukowiscydozą). Wspomagająco w miażdżycy, chorobie niedokrwiennej serca i jej wtórnej profilaktyce oraz we wszystkich chorobach, których etiologia związana jest ze stresem oksydacyjnym. Kaps. 100 mg. Leczenie i profilaktyka niedoboru witaminy E u młodzieży i osób dorosłych. Kaps. 300 mg i 400 mg. Leczenie niedoboru witaminy E spowodowanego długotrwałym nieprawidłowym odżywianiem oraz zaburzeniami przemiany materii. Wspomagająco w miażdżycy, chorobie niedokrwiennej serca i jej wtórnej profilaktyce oraz we wszystkich chorobach, których etiologia związana jest ze stresem oksydacyjnym.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, zwłaszcza na olej arachidowy (z orzeszków ziemnych). Niedobór witaminy K.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować w skojarzeniu z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi (np. dikumarol, warfaryna) lub estrogenami (np. doustne śrdoki antykoncepcyjne). Preparaty zawierają olej arachidowy (olej z orzeszków ziemnych) - jeśli u pacjenta występuje uczulenie na orzeszki ziemne lub soję nie należy stosować tych leków.

Ciąża i laktacja

Nie opisano ujemnego wpływu na płód podczas stosowania zalecanych dawek witaminy E. Zalecane dobowe spożycie w ciąży i podczas karmienia piersią wynosi 12 mg. Podawanie dużych dawek witaminy E w ciąży lub podczas karmienia piersią nie jest wskazane z powodu braku danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania.

Działania niepożądane

Przy zalecanym dawkowaniu preparat jest na ogół dobrze tolerowany. U osób dorosłych, po wielokrotnym i długotrwałym stosowaniu dawek powyżej 800 mg/dobę może wystąpić uczucie zmęczenia, osłabienie, bóle głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wysypka.

Interakcje

Witamina E może działać antagonistycznie do witaminy K (zwłaszcza przy jednoczesnym stosowaniu doustnych leków przeciwzakrzepowych lub estrogenów). Stosowanie innych środków o działaniu przeciwutleniającym (witamina C, selen, ubichinon, aminokwasy zawierające siarkę) może łagodzić niektóre objawy niedoboru witaminy E. Preparaty żelaza osłabiają działanie witaminy E (należy zachować kilkugodzinny odstęp między przyjęciem obu leków). Witamina E zwiększa wchłanianie, wykorzystanie i magazynowanie witaminy A oraz może zmniejszać zapotrzebowanie na insulinę i glikozydy naparstnicy.

Dawkowanie

Doustnie. Krople doustne. Zapobiegawczo. Dorośli i młodzież: 3 krople na dobę. Dzieci: 7-15 lat: 2 krople na dobę; noworodki, niemowlęta i dzieci do 6 lat: 1 kropla na dobę. Leczniczo. Mukowiscydoza: dorośli i młodzież: 10-20 kropli na dobę; dzieci: dzieci powyżej 1 rż.: 10 kropli na dobę; noworodki i niemowlęta: 5 kropli na dobę. Abetalipoproteinemia: dorośli i dzieci: 5-10 kropli/kg mc./dobę. Niemowlętom i małym dzieciom preparat w postaci kropli można podawać nierozcieńczony lub wymieszany z napojem. Kaps.: w zależności od rodzaju schorzenia oraz stanu klinicznego pacjenta, 100-400 mg na dobę.

Reklama

Uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Pharmindex