Vitaminum PP

Reklama

Działanie

Nikotynamid (witamina PP) bierze udział w przemianie węglowodanów, tłuszczów, białek, zasad purynowych i pirymidynowych oraz porfiryn, a także w syntezie związków wysokoenergetycznych. Łącznie z witaminą C i metioniną przyspiesza regenerację purpury wzrokowej. Pobudza czynność wątroby i trzustki, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, wzmaga perystaltykę jelit oraz pełni ważną rolę w metabolizmie skóry, mięśni i układu nerwowego. Nikotynamid dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego. Jest metabolizowany i wydalany głównie z moczem w postaci metabolitów.

Wskazania

Zapobieganie i leczenie stanów niedoboru witaminy PP (w skojarzeniu z innymi witaminami z grupy B i dietą wysokobiałkową).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na nikotynamid lub jakikolwiek inny składnik preparatu, ostra niewydolność wątroby, czynna choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, dna moczanowa.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z cukrzycą, przebytą żółtaczką oraz wywiadem wskazującym na przebycie chorób wątroby lub dróg żółciowych, choroby wrzodowej przewodu pokarmowego lub dny moczanowej. W przypadku długotrwałego stosowania dużych dawek zalecana jest okresowa kontrola czynności wątroby, stężenia kwasu moczowego oraz stężenia glukozy we krwi u pacjentów z cukrzycą. Ze względu na zawartość laktozy nie stosować u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Ciąża i laktacja

W ciąży i okresie karmienia piersią stosować wyłącznie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu lub karmionego dziecka. Lek przenika do mleka matki. W dawkach zbliżonych do dziennego zapotrzebowania (ok. 20 mg) nikotynamid nie wpływa niekorzystnie na płód.

Działania niepożądane

Bardzo rzadko po podaniu zalecanych dawek obserwowano zaczerwienienie skóry, rumień twarzy, pokrzywkę, osutkę. Podczas stosowania dużych dawek (3-6 g na dobę) mogą wystąpić: bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, nudności, wymioty, biegunka, zwiększenie stężenia kwasu moczowego lub glukozy we krwi. Zgłaszano przypadki uszkodzenia wątroby w trakcie długotrwałego stosowania lub stosowania dawek >3 g/dobę.

Interakcje

W skojarzeniu z inhibitorami HMG-CoA (statyny) nasila się ryzyko miopatii.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli. Zapobiegawczo lub przy nieznacznym niedoborze: 50 mg 1-2 razy na dobę; leczniczo: 200 mg 2-3 razy na dobę (wyjątkowo do 1 g na dobę w dawkach podzielonych). Tabletki należy przyjmować po posiłku.

Reklama

Uwagi

Pharmindex