Xylometazolin Teva

Reklama

Działanie

Pochodna imidazoliny o działaniu sympatykomimetycznym. Pobudza bezpośrednio receptory α-adrenergiczne. Obkurcza naczynia krwionośne, przez co zmniejsza obrzęk błon śluzowych. Działanie rozpoczyna się 15 min po podaniu dawki i objawia się swobodniejszym oddychaniem przez nos w wyniku zmniejszenia obrzęku błony śluzowej i poprawy drożności. Działanie leku utrzymuje się średnio przez 6-8 h.

Wskazania

Krótkotrwałe, objawowe leczenie niedrożności nosa spowodowanej zapaleniem błony śluzowej nosa lub zapaleniem zatok przynosowych. Aerozol przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku 10 lat i starszych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorowodorek ksylometazoliny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Pacjenci po zabiegu przezklinowego usunięcia przysadki lub po innych zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej. Pacjenci z suchym zapaleniem błony śluzowej nosa (rhinitis sicca), za wyjątkiem badań diagnostycznych w celu rozpoznania wysychającego nieżytu nosa lub zanikowego nieżytu nosa. Dzieci w wieku <10 lat.

Środki ostrożności

Szczególnie ostrożnie (tylko gdy korzyści przewyższają potencjale ryzyko) stosować u pacjentów: leczonych inhibitorami MAO lub innymi lekami, które mogą zwiększać ciśnienie krwi; z ciężkimi chorobami serca i naczyń krwionośnych (np. chorobą wieńcową lub nadciśniem tętniczym); z guzem chromochłonnym (guz nadnercza); z zaburzeniami metabolicznymi (np. nadczynnością tarczycy, cukrzycą); z porfirią; z rozrostem gruczołu krokowego; ze zwiększonym ciśnieniem śródgałkowym, zwłaszcza jaskrą z wąskim kątem przesączania. W przypadku długotrwałego stosowania lub w razie przedawkowania może dojść do nasilenia działania leku. Nieprawidłowe stosowanie leku może doprowadzić do wtórnego polekowego zapalenia błony śluzowej nosa (rhinitis medicamentosa) lub zaniku błony śluzowej nosa. Unikać bezpośredniego kontaktu leku z oczami.

Ciąża i laktacja

Dane z ograniczonej liczby badań nad stosowaniem ksylometazoliny w I trymestrze ciąży nie wykazały szkodliwego wpływu na przebieg ciąży lub na płód/noworodka. Należy zachować ostrożność w przypadku wystąpienia nadciśnienia tętniczego lub objawów zmniejszenia przepływu krwi przez macicę. W przypadku długotrwałego stosowania dużych dawek nie można wykluczyć zmniejszenia przepływu krwi przez macicę. Lek może być stosowany w ciąży, zgodnie z zaleceniami, przez okres nie dłuższy niż jeden tydzień. Nie wiadomo czy ksylometazolina przenika do mleka ludzkiego. Należy podjąć decyzję o zaprzestaniu karmienia piersią lub odstawieniu/zaprzestaniu przyjmowania leku po rozważeniu korzyści karmienia piersią dla dziecka i korzyści leczenia dla kobiety. Przedawkowanie może prowadzić do zmniejszenia laktacji. W czasie karmienia piersią nie wolno przekroczyć zalecanej dawki ksylometazoliny.

Działania niepożądane

Często: uczucie pieczenia w nosie i gardle, kichanie, suchość błon śluzowych nosa. Niezbyt często: układowe reakcje alergiczne (obrzęk naczynioruchowy, wysypka skórna, świąd), wzmożony obrzęk błon śluzowych po odstawieniu leku, krwawienie z nosa. Rzadko: kołatanie serca, tachykardia, zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, nudności. Bardzo rzadko: nerwowość, bezsenność, senność/ospałość (głównie u dzieci), omamy (głównie u dzieci), ból głowy, zawroty głowy, arytmia, bezdech u niemowląt i noworodków, konwulsje (głównie u dzieci).

Interakcje

Z uwagi na ryzyko podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi, unikać stosowania ksylometazoliny z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, inhibitorami MAO (np. tranylcyprominą), lekami zwiększającymi ciśnienie.

Dawkowanie

Donosowo. Dorośli i dzieci w wieku ≥10 lat: 1-2 dawki do każdego otworu nosowego, maksymalnie do 3 razy na dobę. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Jeśli po 3 dniach leczenia pacjent nie zauważył poprawy lub odczuwa pogorszenie stanu zdrowia, należy powtórnie ocenić stan klinicznych pacjenta. Nie stosować dłużej niż 7 dni. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 10 lat.

Reklama

Uwagi

W zalecanych dawkach lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex