Nowy sklep

już ON-LINE

Xylometazolin VP

Działanie

Pochodna imidazoliny o działaniu sympatykomimetycznym (pobudza głównie receptory α-adrenergiczne). Zwęża naczynia krwionośne błony śluzowej nosa i gardła zmniejszając jej przekrwienie, obrzęk i wysięk. Udrożnia przewody nosowe oraz przewody prowadzące z jamy nosowej do zatok przynosowych, zmniejsza wyciek z nosa i ułatwia oddychanie przez nos. Działanie leku rozpoczyna się po 5-10 min po podaniu i utrzymuje się przez kilka godzin (do 10 h).

Wskazania

Niedrożność przewodów nosowych spowodowana obrzękiem błony śluzowej nosa w przebiegu ostrego zapalenia błony śluzowej nosa (np. w przeziębieniach i grypie). Zapalenie zatok przynosowych. Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (katar sienny).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, inne leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Przewlekłe zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa. Jaskra z wąskim kątem przesączania. Preparatu w stężeniu 0,5 mg/g nie należy stosować u dzieci w wieku do 2 lat. Preparatu w stężeniu 1 mg/g nie stosować u dzieci w wieku do 12 lat.

Środki ostrożności

Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, nadciśnieniem tętniczym oraz nadczynnością tarczycy. Preparatu nie należy stosować dłużej niż przez 5 kolejnych dni.

Ciąża i laktacja

Leku nie wolno stosować w ciąży jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Ostrożnie stosować w okresie karmienia piersią. Leku nie wolno stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Nie wiadomo, czy ksylometazolina przenika do mleka kobiecego. Dotychczas nie odnotowano, by stosowanie jej przez matki karmiące piersią wpływało niekorzystnie na dziecko, jednak należy zachować ostrożność w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Częstość nieznana: miejscowe pieczenie (może wystąpić po długotrwałym stosowaniu ksylometazoliny), drażliwość, suchość błony śluzowej nosa, wtórny obrzęk błony śluzowej nosa (polekowe zapalenie błony śluzowej nosa), kichanie (objawy te mogą wystąpić po długotrwałym stosowaniu ksylometazoliny), ból i zawroty głowy, bezsenność, kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca, nudności, niewyraźne widzenie, zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi.

Interakcje

Nie należy stosować ksylometazoliny jednocześnie z lekami z grupy inhibitorów MAO, ani z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi (istnieje niebezpieczeństwo zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi).

Dawkowanie

Donosowo. Dzieci od 2 do 12 lat: 1 do 2 kropli preparatu o stężeniu 0,5 mg/g do każdego otworu nosowego 1 lub 2 razy na dobę. Dzieci powyżej 12 lat i dorośli: 2 do 3 kropli preparatu o stężeniu 1 mg/g do każdego otworu nosowego 3 razy na dobę.

Uwagi

Ze względów higienicznych (możliwość przeniesienia zakażenia) opakowanie preparatu powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta. Lek  nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, jeśli stosowany jest w zalecanych dawkach oraz przez krótki okres (do 5 dni). Jednak stosowanie zbyt dużych dawek i przyjmowanie przez zbyt długi okres może zaburzać te zdolności (powodować nudności, ból głowy, kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca, bezsenność).

Pharmindex