NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Zincas

Spis treści

Zincas - skład

Zincas: 1 tabl. zawiera 31 mg dwuwodnego wodoroasparginianu cynku (5,5 mg jonów cynku), sacharozę i żółcień cholinową. Zincas Forte: 1 tabl. zawiera 150 mg dwuwodnego wodoroasparginianu cynku (27 mg jonów cynku), sacharozę.

Zincas - działanie

Cynk bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych oraz w procesie podziału i wzrostu komórek. Odgrywa także rolę w syntezie, magazynowaniu i wydzielaniu insuliny. Reguluje zużycie tlenu przez mitochondria (zwiększa powinowactwo hemoglobiny do tlenu); wytwarzanie i działanie hormonu wzrostu, a także hormonów płciowych - jest niezbędny zarówno do wytwarzania nasienia jak i komórek jajowych. Z prawidłową zawartością cynku związana jest także aktywność hormonów grasicy. Odgrywa rolę w czynności przysadki mózgowej oraz kory nadnerczy. Cynk bierze udział w wytwarzaniu prostaglandyn z kwasów tłuszczowych. Niedobór cynku zmniejsza wydolność układu immunologicznego, zwiększając podatność na infekcje i alergie. Znaczny niedobór w okresie dojrzewania płciowego mężczyzn, może wywołać karłowatość narządów płciowych. Stopień przyswajalności podlega dużym wahaniom i wynosi 10-40%. Wydalany jest głównie z kałem.

Zincas - wskazania

Zincas: niedobór cynku. Zincas Forte: niedobór cynku, jeśli nie da się go wyrównać zróżnicowaną dietą.

Zincas - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Niewydolność nerek.

Zincas - ostrzeżenia

Lek podawany w dawce większej niż zalecana może działać przeczyszczająco. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować preparatu.

Zincas - ciąża

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Zincas - efekty uboczne

Długotrwałe stosowanie może prowadzić do niedoboru miedzi i niedokrwistości. Większe dawki związków cynku mogą powodować wystąpienie zaburzeń żołądkowo-jelitowych (nudności, bóle brzucha, biegunka), metaliczny smak w ustach, ból głowy.

Zincas - interakcje

Cynk zmniejsza wchłanianie miedzi i pochodnych tetracykliny. Związki wapnia, żelaza, miedzi, substancje chelatujące (np. penicylamina), dieta mleczna zmniejszają wchłanianie cynku. Leku nie podawać z pochodnymi tetracykliny, kwasem acetylosalicylowym, ibuprofenem, indometacyną, tiazydowymi lekami moczopędnymi, kortykosteroidami, związkami wapnia, substancjami chelatującymi np. penicylaminą.

Zincas - dawkowanie

Doustnie. Zincas: dzieci do 5 lat - 1 tabl. na dobę; dzieci 5-15 lat - 1 tabl. 2 razy na dobę; dorośli i młodzież >15 lat - 1 tabl. 3 razy na dobę. Zincas Forte: dorośli i młodzież powyżej 15 lat - 1 tabl. na dobę. Szczególne grupy pacjentów. Nie należy stosować u pacjentów z niewydolnością nerek. Sposób podania. Tabletki należy przyjmować po posiłku, popijając wodą. Małym dzieciom nie podawać tabletek w całości. Preparatu forte nie należy przyjmować dłużej niż przez 30 dni bez konsultacji z lekarzem.

Zincas - uwagi

Brak danych dotyczących szkodliwego wpływu na sprawność psychofizyczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex