NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Zoxin-med

Spis treści

Zoxin-med - skład

1 ml szamponu leczniczego zawiera 20 mg ketokonazolu. Preparat zawiera czerwień koszenilową (E 124).

Zoxin-med - działanie

Pochodna imidazolu, lek przeciwgrzybiczy w postaci szamponu. Hamuje biosyntezę ergosterolu, w błonie komórkowej grzyba, co powoduje zmianę jej przepuszczalności i obumarcie komórki. Działa na dermatofity (rodzaj Microsporum, Trichophyton, Epidermophyton), drożdżaki (z rodzaju Candida, Cryptococcus, Malassezia, Pityrosporum ovale i Pityrosporum orbiculare) i grzyby dimorficzne (rodzaj Coccidioides, Histoplasma, Paracoccidioides). Po zastosowaniu szamponu stwierdzono ustępowanie łupieżu i świądu oraz obserwowano znaczne zmniejszenie liczby grzybów z rodzaju Pityrosporum. Po podaniu na skórę wchłanianie ketokonazolu jest minimalne.

Zoxin-med - wskazania

Profilaktyka i leczenie miejscowych zakażeń grzybiczych skóry, wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Malassezia w łupieżu skóry głowy, w łojotokowym zapaleniu skóry, w łupieżu pstrym.

Zoxin-med - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Zoxin-med - ostrzeżenia

Jeśli wystąpią reakcje nadwrażliwości objawiające się m.in. zaczerwienieniem oraz swędzeniem skóry w miejscu kontaktu z szamponem, należy zaprzestać stosowania preparatu. Łojotokowemu zapaleniu skóry i łupieżowi często towarzyszy zwiększone wypadanie włosów. Mogą wystąpić przypadki nasilonego wypadania włosów podczas stosowania preparatu. Chronić oczy przed kontaktem z preparatem, gdyż może wystąpić podrażnienie oka. Jeśli preparat dostanie się do oczu, należy je przemyć dużą ilością wody. W przypadku uprzedniego długotrwałego miejscowego leczenia kortykosteroidami, w celu uniknięcia nasilenia objawów choroby po zaprzestaniu ich stosowania (efekt „odbicia”), wskazane jest stopniowe (w ciągu 2-3 tyg.) wycofywanie leczenia kortykosteroidami. Lek można stosować po upływie 2 tyg. od zakończenia miejscowego leczenia kortykosteroidami. Zbyt szybkie odstawianie kortykosteroidów może powodować zaczerwienienie i swędzenie skóry. Preparat zawiera czerwień koszelinową, która może powodować reakcje alergiczne.

Zoxin-med - ciąża

W ciąży i okresie karmienia piersią preparat może być stosowany w zdecydowanej konieczności (w badaniach nie stwierdzono przenikania ketokonazolu do płynów ustrojowych, nawet po długotrwałym, zewnętrznym stosowaniu szamponu). Brak badań u kobiet w okresie ciąży.

Zoxin-med - efekty uboczne

Rzadko: miejscowe swędzenie, pieczenie, kontaktowe zapalenie skóry, podrażnienie, przetłuszczenie lub przesuszenie włosów. Bardzo rzadko: zmiana koloru włosów, przede wszystkim uszkodzenie i siwienie włosów.

Zoxin-med - dawkowanie

Zewnętrznie. Na zwilżone wodą włosy i skórę nanieść odpowiednią ilość szamponu leczniczego, rozmasować do utworzenia się piany. Spłukać po 5 min. W łupieżu skóry głowy i łojotokowym zapaleniu skóry: leczniczo - 2 razy w tygodniu przez 2-4 tygodni; profilaktycznie raz na 2 tygodnie. W łupieżu pstrym: leczniczo - raz na dobę przez 5 dni; profilaktycznie - przed okresem letnim raz na dobę przez kolejne 3 dni. Włosy można umyć wstępnie zwykłym szamponem. Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u dzieci.

Zoxin-med - uwagi

Nie obserwowano niekorzystnego wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex