Znajdź lek

Zyfurax

Działanie

Preparat o działaniu przeciwbiegunkowym, przeciwzakaźnym i przeciwzapalnym stosowany w chorobach przewodu pokarmowego. Wykazuje miejscowe działanie przeciwbakteryjne w świetle jelita w stosunku do niektórych gatunków bakterii Gram-dodatnie (Staphylococcus, Streptococcus) i niektórych gatunków bakterii Gram-ujemnych z rodziny Enterobacteriaceae (Shigella spp., Escherichia spp., Klebsiella spp., Salmonella spp.). Nie działa na bakterie z rodzaju Pseudomonas, Proteus, Providentia. Nifuroksazyd nie zaburza prawidłowej równowagi mikrobiologicznej przewodu pokarmowego. Nifuroksazyd prawdopodobnie wpływa hamująco na aktywność dehydrogenaz i syntezę białek w komórkach bakteryjnych. Po podaniu doustnym praktycznie nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Wydalany jest w postaci niezmienionej z kałem.

Wskazania

Ostra lub przewlekła biegunka w przebiegu zakażeń bakteryjnych przewodu pokarmowego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na nifuroksazyd, pochodne 5-nitrofuranu lub pozostałe składniki leku.

Środki ostrożności

W razie podejrzenia zakażenia o uogólnionym przebiegu, należy podać antybiotyk wchłaniający się z przewodu pokarmowego lub działający ogólnie. Podczas leczenia niezbędne jest nawadnianie pacjenta oraz kontrola i uzupełnianie niedoboru elektrolitów. Jeśli biegunka utrzymuje się po 2 lub 3 dniach leczenia, należy zweryfikować stosowane leczenie oraz rozważyć nawodnienie dożylne. W przypadku nasilenia biegunki podczas leczenia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Lek należy stosować równocześnie z zachowaniem ścisłej diety z wykluczeniem soków, surowych warzyw i owoców, pikantnych i ciężkostrawnych potraw.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania leku u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią. Brak dostatecznych danych klinicznych pozwalających ocenić działanie teratogenne lub toksyczne nifuroksazydu na płód oraz jego przenikanie do mleka matki.

Działania niepożądane

Lek jest zwykle dobrze tolerowany. Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy lub wstrząs anafilaktyczny).

Interakcje

Spożywanie alkoholu w trakcie leczenia może wywołać reakcję objawiającą się nasiloną biegunką, wymiotami, bólem brzucha.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 800 mg na dobę w 2-4 dawkach podzielonych. Dzieci powyżej 6 lat: 600-800 mg na dobę w 2-4 dawkach podzielonych. Stosować nie dłużej niż 7 dni.

Uwagi

Pharmindex