Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Zyfurax

Spis treści

Reklama

Zyfurax - skład

1 tabl. powl. zawiera 100 mg lub 200 mg nifuroksazydu.

Reklama

Zyfurax - działanie

Preparat o działaniu przeciwbiegunkowym, przeciwzakaźnym i przeciwzapalnym stosowany w chorobach przewodu pokarmowego. Wykazuje miejscowe działanie przeciwbakteryjne w świetle jelita w stosunku do niektórych gatunków bakterii Gram-dodatnie (Staphylococcus, Streptococcus) i niektórych gatunków bakterii Gram-ujemnych z rodziny Enterobacteriaceae (Shigella spp., Escherichia spp., Klebsiella spp., Salmonella spp.). Nie działa na bakterie z rodzaju Pseudomonas, Proteus, Providentia. Nifuroksazyd nie zaburza prawidłowej równowagi mikrobiologicznej przewodu pokarmowego. Nifuroksazyd prawdopodobnie wpływa hamująco na aktywność dehydrogenaz i syntezę białek w komórkach bakteryjnych. Po podaniu doustnym praktycznie nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Wydalany jest w postaci niezmienionej z kałem.

Zyfurax - wskazania

Ostra lub przewlekła biegunka w przebiegu zakażeń bakteryjnych przewodu pokarmowego.

Reklama

Zyfurax - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na nifuroksazyd, pochodne 5-nitrofuranu lub pozostałe składniki leku.

Reklama

Zyfurax - ostrzeżenia

W razie podejrzenia zakażenia o uogólnionym przebiegu, należy podać antybiotyk wchłaniający się z przewodu pokarmowego lub działający ogólnie. Podczas leczenia niezbędne jest nawadnianie pacjenta oraz kontrola i uzupełnianie niedoboru elektrolitów. Jeśli biegunka utrzymuje się po 2 lub 3 dniach leczenia, należy zweryfikować stosowane leczenie oraz rozważyć nawodnienie dożylne. W przypadku nasilenia biegunki podczas leczenia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Lek należy stosować równocześnie z zachowaniem ścisłej diety z wykluczeniem soków, surowych warzyw i owoców, pikantnych i ciężkostrawnych potraw.

Reklama

Zyfurax - ciąża

Nie zaleca się stosowania leku u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią. Brak dostatecznych danych klinicznych pozwalających ocenić działanie teratogenne lub toksyczne nifuroksazydu na płód oraz jego przenikanie do mleka matki.

Reklama

Zyfurax - efekty uboczne

Lek jest zwykle dobrze tolerowany. Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy lub wstrząs anafilaktyczny).

Zyfurax - interakcje

Spożywanie alkoholu w trakcie leczenia może wywołać reakcję objawiającą się nasiloną biegunką, wymiotami, bólem brzucha.

Zyfurax - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 800 mg na dobę w 2-4 dawkach podzielonych. Dzieci powyżej 6 lat: 600-800 mg na dobę w 2-4 dawkach podzielonych. Stosować nie dłużej niż 7 dni.

Zyfurax - uwagi


Podobne leki
Nifuroksazyd
Endiex
Nifuroksazyd Gedeon Richter

Reklama

Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!