Najzdrowsze miejsce w internecie

Jeśli czujesz zmęczenie, koniecznie zrób te badania!

Odpowiedź jest prosta – zawsze wtedy kiedy nam coś dolega. Od podstawowych badań krwi i moczu zaczyna się wszelka diagnostyka.
Badanie krwi przy zmęczeniu
Źródło: 123RF

Odpowiedź jest prosta – zawsze wtedy kiedy nam coś dolega. Od podstawowych badań krwi i moczu zaczyna się wszelka diagnostyka. A jeśli czujemy się dobrze? Wtedy i tak warto raz w roku zrobić takie badania. Można dzięki nim wykryć wiele chorób już we wczesnej fazie.

„Badania krwi - morfologia, biochemia - i badania moczu to nie są badania rutynowe, które wykonujemy w określonych odstępach czasu. Najczęściej są to badania zlecane, głównie przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej wtedy, kiedy mamy jakikolwiek kłopot z naszym zdrowiem” - mówi Katarzyna Szydłowska, internista i onkolog ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach.

Podstawowe badania krwi – morfologia, OB, poziom cukru – i badanie ogólne moczu warto zrobić również bez specjalnej przyczyny, a dotyczy to zwłaszcza osób w starszym wieku. Czasami może się okazać, że powodem zwykłego zmęczenia wcale nie jest – jak to sami podejrzewamy – nasz wiek, ale na przykład infekcja czy anemia, które właśnie dzięki tym badaniom można wykryć.

„Osoby w określonym wieku, po 50. czy 60. roku życia, jeżeli czują się zaniepokojone, mogą takie badanie przeglądowo wykonać. Myślę, że raz na pół roku, raz na rok to jest wystarczająco” - zaleca doktor Szydłowska.

Czytaj również
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Reklama