Reklama
Układ kostno-stawowy odpowiada przede wszystkim za możliwość poruszania się. Niestety często dochodzi do różnorakich urazów, takich jak zwichnięcie czy złamanie, a nawet poważniejszych schorzeń, jak np. zwyrodnienie stawów. Poznaj rodzaje, objawy oraz metody leczenia najczęściej występujących chorób układu kostno-stawowego.
Do najpopularniejszych dolegliwości, które dotykają kości, mięśni i stawów, należą:
Jedną z najniebezpieczniejszych chorób układu kostno-stawowego jest rak kości, który występuje najczęściej, jako przerzut z innych organów. Jego głównym objawem jest ból kości oraz widoczne obrzęki.
W zależności od rodzaju schorzenia, leczeniem zajmują się głównie tacy specjaliści, jak: ortopeda, onkolog czy reumatolog.
Układ szkieletowy człowieka to nic innego, jak wszystkie kości człowieka, które znajdują się w ciele. Budowa kości może być różna, a także ich kształt w zależności od umiejscowienia
w ciele, może być nieco inny.
Szkielet ludzki zbudowany jest z takich elementów, jak:
Budowa szkieletu człowieka jest skomplikowana i składa się ona z 206 kości różniących się zarówno wyglądem, jak i funkcjami. Biorąc pod uwagę budowę, a także kształt wskazać należy takie rodzaje kości, jak:
Warto wyróżnić również kości pneumatyczne, które zlokalizowane są przede wszystkim w czaszce człowieka.
Ważną rolę odgrywają również stawy człowieka, będące połączeniem kości. Staw od wewnątrz pokryty jest chrząstką, a w środku torebką stawową. Część wypukła nosi nazwę główki, natomiast wklęsła - panewki. W środku stawu znajdują się krążki, bądź łąkotki stawowe, które są chrząstkami oraz kaletki maziowe, wypełnione specjalnym płynem, by zmniejszać ocieranie podczas poruszania się. Budowa stawu może być nieco inna, a wyróżnić należy np.:
Choroby kości to grupa schorzeń, która dotyka układu kostno-stawowego. Jedną z nich jest właśnie osteoporoza, nazywana inaczej, jako zrzeszotnienie kości, a występuje głównie u osób po 60. roku życia. To choroba przewlekła, która w konsekwencji doprowadza do zmniejszania gęstości kości, co ostatecznie przekłada się na coraz większą kruchość szkieletu, a także łatwość złamań.
Najczęstsze objawy osteoporozy to:
Kręgosłup podzielony jest na 5 odcinków, a jego głównym zadaniem jest ochrona rdzenia kręgowego. Nieprawidłowe siedzenie lub genetyczne wady postawy mogą prowadzić do odczuwania dyskomfortu i wielu zaburzeń ruchowych.
Jednym z rodzajów skrzywienia kręgosłupa jest skolioza, którą najczęściej diagnozuje się u dzieci. W tym schorzeniu, kręgosłup jest w kształcie litery S i obejmuje zwykle górną część pleców, bądź rzadziej ma miejsce między odcinkiem lędźwiowym i piersiowym.
Głównymi objawami skoliozy są:
Drugim z często występujących schorzeń jest dyskopatia, czyli ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. To zespół niepokojących symptomów, za które odpowiedzialne jest zwyrodnienie dysków międzykręgowych.
Do objawów dyskopatii lędźwiowej zaliczyć należy:
Reumatyzm to potoczne określenie szeregu schorzeń obejmujących cały układ ruchu. Jednym z nich jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), czyli choroba przewlekła, która atakuje stawy. RZS jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, występującym głównie u osób starszych.
RZS – objawy:
W razie zauważenia u siebie niepokojących symptomów, należy jak najszybciej skonsultować się z reumatologiem, w celu rozpoznania i rozpoczęcia odpowiedniej kuracji.
Bóle mięśni i stawów zwykle są konsekwencją ich zapalenia, które może zlokalizować się niemal w każdym z nich. Również może być obecny ból kręgosłupa, czy ból kości, który często jest odczuwalny, gdy chory cierpi np. na zapalenie kości.
Wyróżnić należy:
Leczenie chorób układu kostno-stawowego powinno być dobierane indywidualnie do każdego pacjenta, w zależności od wielu czynników, jak chociażby: rodzaj schorzenia, stopień zaawansowania choroby, odczuwalne dolegliwości czy wiek pacjenta lub inne choroby przewlekłe.
Do najczęściej zalecanych terapii, które mają ułatwić życie głównie z chorobami reumatycznymi są:
Poza wymienionymi formami leczenia, lekarz często zaleca również farmakoterapię, a w szczególności preparaty na stawy, których zadaniem jest zmniejszenie odczuwania bólu. Tabletki na stawy zwykle mają w swoim składzie niezbędny kolagen, który zmniejsza uczucie tarcia w czasie poruszania się. Kolagen na stawy można przyjmować w formie tabletek lub naturalnej.