Osteopenia – objawy, leczenie i dieta

Osteopenia jest chorobą kości związaną z obniżeniem gęstości mineralnej kości. Często kojarzy się ją z osteoporozą, w rzeczywistości może stanowić jej zapowiedź, ale nie musi. Ważne jest wczesne wykrycie osteopenii, by nie dopuścić do przeistoczenia się tej choroby w osteoporozę.
Kobieta z chorobą kości
Źródło: 123RF
Spis treści

Osteopenia

Osteopenia to choroba, w której mineralna gęstość kości ulega obniżeniu. Uważa się, że nieleczona osteopenia w prostej drodze prowadzi do osteoporozy. Jednak nie zawsze osteopenia stanowi przedsionek osteoporozy. Na osteopenię najczęściej chorują kobiety po menopauzie oraz panie bardzo aktywne fizycznie (uprawiające sport, przeważnie zawodowo lub wyczynowo, o bardzo szczupłej sylwetce). W obu przypadkach przyczyną zachorowania na osteopenię jest mała ilość estrogenów w organizmie.

Ponadto osteopenię mogą wywołać takie czynniki jak:

  • niechęć do ruchu,
  • nadużywanie alkoholu i kawy,
  • palenie papierosów,
  • przyjmowanie glikokortykosteroidów przez dłuższy czas,
  • zła dieta.

Dodatkowo osteopenia może wystąpić w trakcie celiakii.

Zobacz też: Włókniak – twardy i miękki, co to jest i jak usunąć?

Osteopenia a osteoporoza

Osteopenię diagnozuje się przeprowadzając badanie densytometryczne. Jeśli wynik densytometrii T-score jest poniżej -1, przyjmuje się, że pacjent cierpi na osteopenię. Jeżeli natomiast wynik pokazuje wielkość poniżej -2,5, mamy do czynienia z osteoporozą. Wynik prawidłowy to taki, który oscyluje między T-score jest powyżej -2,5.

Osteopenia – objawy

Niestety, początkowo osteopenia może przebiegać w sposób niezauważony. Jednym z pierwszych objawów osteopenii jest ból kości oraz ból kręgosłupa. Innym symptomem świadczącym o osteopenii może być zgarbiona sylwetka (tzw. wdowi garb). Niekiedy o osteopenii chory dowiaduje się dopiero zapadając na jakiś uraz kości, np. łamiąc kość nadgarstka, biodro, rękę, itp.

Osteopenia – dieta

Gdy zdiagnozowano u pacjenta osteopenię, należy zwrócić szczególną uwagę na jego dietę. Jadłospis powinno się wzbogacić o produkty zawierające jak najwięcej wapnia. Należą do nich m.in.:

  • produkty mleczne,
  • konserwy rybne i ryby wędzone,
  • nasiona fasoli,
  • natka pietruszki,
  • twarda woda o dużej ilości wapnia.

Żeby przeciwdziałać osteopenii należy także przyjmować większe ilości witaminy D, którą można znaleźć m.in. w rybach morskich, olejach roślinnych i jajach.

Magnez – to kolejny ważny składnik diety, o którym nie mogą zapominać chorzy na osteopenię. Do produktów z dużą zawartością magnezu wliczają się takie jak np. kakao, otręby pszenne, pestki dyni, orzechy.

Szpinak, brokuły, rzepa, awokado i żółtka jaj (oraz wiele innych), bogate w witaminę K, to również strategiczne produkty w menu osób cierpiących na osteopenię.

Natomiast na listę rzeczy zakazanych pacjenci z osteopenią powinni wciągnąć alkohol, papierosy i nadmiar kawy.

Osteopenia – leczenie

W przypadku stwierdzenia przez lekarza ciężkiej odmiany osteopenii, z reguły włącza się leczenie farmakologiczne. Najczęściej przepisywane leki w przypadku osteopenii to: bisfosfoniany (alendronian, rizedronian i ibandronianema) oraz selektywne modulatory receptora estrogenowego.

W lżejszych postaciach tej choroby kości zaleca się właściwą dietę (o czym była mowa powyżej), ruch(spacer, marsz, bieg, pływanie) oraz unikanie używek (takich jak alkohol, tytoń, duże ilości kofeiny).

Zobacz też: Choroba Pageta

Osteopenia u dzieci

Wśród rodzajów osteopenii występuje osteopenia wcześniacza, spowodowana m.in. zbyt małą podażą wapnia, fosforu i białek. Można ją zaobserwować u niemowląt między 6 i 12 tygodniem życia, które urodziły się z masą nie przekraczającą 1000 g. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji najlepiej w czasie ciąży zadbać o dietę wzbogaconą o wapń, fosfor, proteiny i witaminy, a także o niezbędną dawkę ruchu.

Zdarza się także osteopenia u dzieci starszych. Tak jak w przypadku osteopenii u osób dorosłych jest ona związana z błędnymi nawykami żywieniowymi: niedostateczną dostawą wapnia, magnezu i witamin D oraz K, a także małą ekspozycją na słońce. Dzieci powinny w ciągu dnia otrzymywać 1500 mg wapnia, którego źródła należy szukać np. w naturalnych jogurtach, serach, czy w gotowanych warzywach zielonych. 

Czytaj też: Uzależnienie od komputera – objawy, skutki i leczenie

Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka?
Przeczytaj artykuł
Ból łokcia - przy prostowaniu i podnoszeniu. Przyczyny
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka?
Ból łokcia - przy prostowaniu i podnoszeniu. Przyczyny
Ból nadgarstka – przyczyny oraz leczenie bólu nadgarstka
Ból pięty przy chodzeniu - od czego bolą i co na bolące pięty?
Ból pięty - jakie są przyczyny bólu z tyłu i od spodu?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama