} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Artrografia MR stawu barkowego – na czym polega i kiedy jest wykonywana?

Artrografia MR stawów, a zwłaszcza artrografia MR stawu barkowego to badanie obrazowe, które daje ogromne możliwości w diagnostyce i terapii urazów i schorzeń tego często mocno eksploatowanego i narażonego na kontuzję stawu. Kiedy wykonuje się artrografię MR i na czym polega to badanie?
Artrografia MR stawu barkowego
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Pierwsze badanie artrografii rezonansu magnetycznego układu mięśniowo-szkieletowego zostało przeprowadzone w 1987 roku. Późniejsze, liczne badania i prace nad udoskonaleniem tej techniki obrazowania, sprawiły, że ostatecznie stała się ona integralną częścią praktyki klinicznej ortopedów. W Polsce badanie to, choć cieszy się ogromnym zainteresowaniem, wciąż jest trudno dostępne.

Reklama

Na czym polega artrografia MR i co odróżnia ją od innych badań obrazowych?

Artrografia MR, czyli artrografia rezonansem magnetycznym, to badanie obrazowe umożliwiające uzyskanie jeszcze precyzyjniejszego obrazu stawu i jego wewnętrznych struktur, niż inne dostępne badania diagnostyczne, np. RTG, USG.

W przypadku artrografii MR stawów aplikowany do wnętrza stawu środek kontrastujący pozwala ocenić patologie stawu ramiennego, obrąbka, chrząstki, więzadeł stawu oraz uszkodzenia ciągłości torebki stawowej, czyli struktur gorzej widocznych w konwencjonalnym MRI bez kontrastu..

Artrografia MR może być wykonana dla każdego stawu, do którego możliwe jest podanie środka kontrastującego.

W przypadku sportowców, osób starszych, ale i osób wykonujących pracę fizyczną, u których zmiany mogą być niewidoczne podczas innych badań, artrografia MR stała się podstawą postępowania diagnostycznego i terapeutycznego.

Reklama

Kiedy artrografia MR stawu barkowego jest niezastąpiona?

Artrografia MR barku pozwala na bardzo wnikliwą ocenę stanu struktur budujących staw i dzięki temu jest doskonałą metodą diagnozowania wszelkich nieprawidłowości i patologicznych zmian w jego obrębie.

Badanie jest szczególnie przydatne w przypadku niestabilności stawu ramiennego, zespołu bolesnego barku, oceny uszkodzeń w obrębie ścięgien stożka rotatorów, mięśnia dwugłowego ramienia czy uszkodzenia ciągłości torebki stawowej.

Artrografia MR stawu barkowego spełnia również szczególnie ważną rolę w procesie leczenia operacyjnego różnych patologii barku.

Ze względu na dużą dokładność obrazowania, jaką oferuje ta nowa w polskich realiach metoda diagnostyczna, artrografia MR jest nieoceniona zwłaszcza tam, gdzie inne badania obrazowe nie są w stanie ujawnić zmian, a przez to rozpoznanie przyczyny bólu czy dysfunkcji barku jest trudne lub wręcz niemożliwe.

Reklama

Gdzie można wykonać artrografię MR stawów?

Artrografia MR nie jest na ten moment badaniem dostępnym w każdej placówce diagnostycznej, ale jej możliwości są tak duże, że sytuacja na szczęście zmienia się w ostatnim czasie. Ważny krok w kierunku udostępnienia artrografii MR potrzebującym pacjentom wykonała właśnie Affidea – lider wśród polskich i europejskich sieci diagnostycznych.

W gdańskiej placówce Affidea pojawiła się możliwość wykonania artrografii MR z kontrastem dla stawu ramiennego, biodrowego i kolanowego, a firma zapowiada, że wkrótce w jej centrach diagnostycznych będzie dostępna również artrografia MR innych stawów, m.in. nadgarstka.

Zaawansowana aparatura, którą dysponuje Affidea oraz wieloletnie doświadczenie tworzących jej zespół specjalistów, pozwalają mieć nadzieję, że leczenie wielu bolesnych i uciążliwych urazów, zwyrodnień i schorzeń stanie się wreszcie nie tylko możliwe, ale łatwiejsze, a przede wszystkim skuteczniejsze.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania obrazowe
RTG zębów - zdjęcie pantomograficzne i punktowe - co to jest?
Zdjęcie pantomograficzne zębów
Jak wygląda i na czym polega rezonans magnetyczny (MRI)?
Jak wygląda i na czym polega rezonans magnetyczny (MRI)?
Na czym polega scyntygrafia kości i jak się do niej przygotować?
Badanie scyntygrafii kości u człowieka
Podobne artykuły
Urządzenie do badania PET
Badanie PET - co to takiego i kiedy warto je wykonać?
Rezonans magnetyczny kręgosłupa – co wykrywa i ile trwa?
Na czym polega rezonans magnetyczny kręgosłupa? Sprawdź, ile trwa i jak się przygotować
Napis scyntygrafia tarczycy
Scyntygrafia tarczycy - co oznaczają kolory i ile trwa badanie? Wyniki i cena
Kobieta przygotowuje sie do mammografii
Mammografia - co to jest, ile trwa i kiedy robić? Przeciwwskazania
Trzustka człowieka
Badanie trzustki - jakie i kiedy najlepiej wykonać?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!