Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Badania przed ciążą – jakie należy wykonać i ile kosztują?

Zanim para zacznie starać się o dziecko, warto przyjrzeć się stanowi swojego zdrowia. Szczególnie istotna jest ocena zdrowia przyszłej mamy. Z pomocą przychodzą tutaj badania profilaktyczne, które warto przeprowadzić przed ciążą, takie jak choćby morfologia krwi, badanie moczu, badanie poziomu glukozy, kontrola ciśnienia tętniczego krwi oraz wagi, a także ocena ryzyka zakażenia chorobami zakaźnymi.
Badane na początku ciąży
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Po co wykonywać badania przed ciążą?

Wykonywanie badań przed planowanym zajściem w ciążę jest bardzo istotne zarówno dla zdrowia przyszłej mamy, jak i dla dobrostanu jej przyszłego maleństwa, a także dla spokoju przyszłego taty. Warto upewnić się, że organizmy kobiety i mężczyzny, którzy decydują się na rozpoczęcie starań o potomstwo, są gotowe. 

Jeżeli natomiast wyniki tych analiz wykażą jakieś komplikacje zdrowotne, to para ma możliwość zadbania o poprawienie stanu własnego zdrowia poprzez poddanie się odpowiedniemu, wskazanemu przez lekarza, leczeniu. 

Przed zajściem w ciążę warto także przejść na zdrową, wartościową dietę, zacząć przyjmować dobroczynne dla kobiety suplementy witaminowe i odżywcze, zwłaszcza kwas foliowy i żelazo, które mają ogromne znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży oraz rozwoju dziecka.

Ponadto powinno się zadbać o umiarkowanie aktywny tryb życia oraz rzucić używki (szczególnie palenie papierosów, mocną kawę i herbatę oraz alkohol w zbyt dużych dawkach).

Reklama

Jakie badania ogólne powinno się wykonać przed zajściem w ciążę?

Wśród badań ogólnych, jakim powinna poddać się kobieta planująca zajście w ciążę, nie powinno zabraknąć przede wszystkim:

  • morfologii krwi – by wykluczyć ewentualną anemię oraz zaburzenia krzepliwości krwi (jeśli takie problemy zostaną w tym badaniu zauważone, można im przeciwdziałać);
  • oznaczenia grupy krwi i parametru RH – jeśli kobieta ma RH ujemne, a jej partner dodatnie, zachodzi ryzyko powstania konfliktu serologicznego;
  • określenia poziomu glukozy – aby w porę zauważyć i zacząć leczyć ewentualną cukrzycę, niebezpieczną dla ciąży;
  • ogólnego badania moczu – sprawdzającego stan nerek oraz całego układu moczowego;
  • lipidogramu – po to by sprawdzić poziom cholesterolu oraz trójglicerydów;
  • ustalenia na jakim poziomie są hormony tarczycy – żeby nie dopuścić do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Poza tym lekarz ogólny powinien zbadać przyszłą mamę pod kątem oceny funkcjonowania podstawowych organów, takich jak płuca i serce, dokonując pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, ważąc pacjentkę i osłuchując jej klatkę piersiową. Przyszła mama powinna także zadbać o stan uzębienia przed zajściem w ciążę i odbywać regularne wizyty u stomatologa.

Jakie badania ginekologiczne należy wykonać przed ciążą?

Przed zajściem w ciążę kobieta powinna wykonać cytologię, aby w porę wykryć jakieś niepokojące zmiany zachodzące w szyjce macicy. Drugim ważnym profilaktycznym badaniem ginekologicznym jest USG przezpochwowe, by skontrolować stan narządu rodnego.

Jeśli ulokowały się tam mięśniaki, guzy, torbiele, itp., w tym badaniu będzie to widoczne. Kolejną istotną kwestią jest ocena czystości pochwy. Chodzi o wykrycie ewentualnych stanów zapalnych, grzybicy pochwy, czy bakteryjnego zapalenia pochwy.

Te problemy można łatwo i szybko wyleczyć, jeśli zostaną wykryte.Nie zaszkodzi wykonać również USG piersi, zwłaszcza jeśli pani chcąca stać się mamą, przyjmowała doustną antykoncepcję hormonalną. 

Jakie inne badania warto przeprowadzić przed planowaną ciążą?

Przed podjęciem prób zmierzających do stania się rodzicem powinno się wykonać badania wykrywające noszenie w sobie ewentualnego wirusa choroby zakaźnej. Jeśli szczepionki przeciwko poszczególnym wirusom są dostępne, a kobieta nie przebyła danej choroby, powinno się zaszczepić przeciwko nim. Dotyczy to przede wszystkim:

Reklama

Ile kosztują badania przed ciążą?

Badania ogólne, które kobieta powinna profilaktycznie wykonać przed planowaną ciążą, nie są odpłatne jeśli lekarz, do którego się ona wybierze, wypisze na nie skierowanie. Wówczas umieszczone na skierowaniu badania będą opłacone przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dotyczy to okoliczności kiedy lekarz ma podpisaną aktualną umowę z NFZ.Podobnie wygląda sytuacja z badaniami ginekologicznymi. Aby zminimalizować koszty przygotowań do zajścia w ciążę warto poprosić ginekologa o skierowanie na takie badania. Jeśli przyszła mama wykonuje badania prywatnie, łączny ich koszt nie będzie niski.

I tak przykładowo za zbadanie moczu zapłacimy około 9 zł, podobnie za morfologię krwi, lipidogram zaś wycenia się na około 25 zł, za wykrycie wirusa różyczki – wyłożymy około 30 zł, a za cytologię – średnio 70 zł.

Czytaj również
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania w ciąży
Co oznacza rubella IgG w ciąży i czy jest niebezpieczna dla płodu?
Badanie poziomu rubella IgG
USG 3D w ciąży - kiedy najlepiej je wykonać?
Kobieta w ciąży trzyma zdjęcie z USG 3D
Jak przeprowadzić badanie AFP i w jakim celu się je wykonuje?
Badanie poziomu AFP w laboratorium
Podobne artykuły
Badanie moczu w ciąży
PH moczu w ciąży - czy jest zależne od płci dziecka?
Lekarze badają kobietę w ciąży
Jak wygląda badanie GBS w ciąży i jak się do niego przygotować?
Para się przytula
Badanie beta hCG - testy, normy, interpretacja wyników
Kobieta w ciąży trzyma się za brzuch
Prolaktyna a ciąża – normy. Co oznacza wysoka, a co niska?
Kobieta trzyma dwa listki tabletek
Progesteron w ciąży – normy. Jaki poziom świadczy o ciąży?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!