To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Test SANCO – czym jest i kiedy go wykonać?

Test SANCO jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym, pozwalającym na wczesne określenie ryzyka wystąpienia niektórych chorób genetycznych u dziecka. Ile kosztuje, kiedy należy go wykonać i czy jest wiarygodny?
Praca w laboratorium
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Test SANCO to nieinwazyjne badanie prenatalne. Pomaga na wczesnym etapie ciąży wykryć większość wad genetycznych u rozwijającego się płodu.
  • Badanie SANCO jest kosztowne, ale też wysoce wiarygodne. Zalecane jest przede wszystkim kobietom z grupy podwyższonego ryzyka.
  • Test najlepiej wykonać na wczesnym etapie ciąży (około 12. tygodnia). Na wyniki z reguły trzeba czekać od kilku dni do dwóch tygodni.
SPRAWDŹ TEŻ: Obowiązkowe badania w ciąży - jakie to?
Spis treści

Co to jest test SANCO?

Test SANCO zaliczany jest do nieinwazyjnych badań prenatalnych. Co to oznacza? Badania prenatalne wykonuje się w ciąży; mają one za zadanie określić, czy dziecko na etapie płodowym rozwija się prawidłowo i czy istnieje ryzyko wystąpienia u niego wad genetycznych.

Ich wykonywanie zaleca się wszystkim kobietom ciężarnym, ale szczególnie tym, które osiągnęły pewien wiek, są w grupie podwyższonego ryzyka lub np. borykały się wcześniej z problemem bezpłodności, poroniły, czy też zbyt wcześnie urodziły poprzednie dziecko.

Nieinwazyjny test prenatalny to taki, który nie ingeruje bezpośrednio w środowisko płodu, a tym samym – nie zwiększa ryzyka poronienia lub zakażenia wewnątrzmacicznego.

Badanie SANCO polega wyłącznie na pobraniu krwi z żyły matki i poddaniu jej analizie laboratoryjnej, podczas której izoluje się i bada pozakomórkowe DNA płodu. Ta nowatorska metoda jest wysoce wiarygodna, ponieważ pozwala na wykrycie wad genetycznych płodu w 99% przypadków, obejmując swym zasięgiem wszystkie 23 pary chromosomów.

Co wykrywa test SANCO? Określa on ryzyko delecji i duplikacji dla wszystkich chromosomów autosomalnych. Pomaga wykryć u dziecka takie choroby jak np.:

natomiast w wersji rozszerzonej, również inne – rzadziej występujące – schorzenia, np.:

Reklama

Cena testu SANCO a badania prenatalne na NFZ

Ceny badań prenatalnych są bardzo różne, w zależności od wybranego przez rodziców pakietu, placówki, w której się je wykonuje oraz tego, czy korzysta się z refundacji, czy też wykonuje testy na własny koszt.

Ogólnie rzecz biorąc, należą one raczej do badań kosztownych, a ilość przypadków, w których przysługuje refundacja, jest ograniczona. Kiedy badania prenatalne NFZ finansuje w ramach funduszu? O ich bezpłatne przeprowadzenie mogą starać się kobiety:

  • powyżej 35. roku życia,
  • które urodziły wcześniej dziecko obarczone wadą genetyczną,
  • u których wady genetyczne wystąpiły w bliskiej rodzinie.

Cena testu SANCO oscyluje w granicach 2000 – 2500 zł, w zależności od wykonującej go placówki oraz wybranego pakietu (SANCO lub SANCO plus). Skąd wysoka cena SANCO w porównaniu do innych badań, niekiedy refundowanych przez NFZ (test podwójny, badanie USG itd.)?

Jest to badanie nowej generacji, o wysokiej wykrywalności, zbliżonej do wiarygodności badań inwazyjnych, takich jak amniopunkcja.

Jak wygląda wynik testu SANCO?

Badania SANCO można obecnie wykonać już w przeszło trzystu placówkach na terenie całej Polski. Jego wyniki określają ryzyko wystąpienia delecji i duplikacji dla poszczególnych chromosomów, a na ich podstawie – wysokość ryzyka wystąpienia u dziecka choroby genetycznej.

Niektóre placówki udostępniają wyniki testu SANCO online, w innych – trzeba go odebrać osobiście. Zawsze jednak należy skonsultować je z lekarzem prowadzącym, nawet jeśli rodzicom wydaje się, że wszystko jest w porządku.

Interpretacja wyników testu SANCO nie jest łatwa, ponieważ genetyka to trudna, skomplikowana dziedzina, wymagająca wiedzy i doświadczenia. Szukanie przykładowych wyników testu SANCO w Internecie i porównywanie ich z własnymi nie jest dobrą ani miarodajną metodą. Interpretacji zawsze powinien dokonać lekarz, by orzec, czy istnieje ryzyko wystąpienia wady oraz jak wygląda rozwój płodowy dziecka.

Prawidłowy wynik SANCO świadczy o minimalnym ryzyku wystąpienia wad, natomiast wynik nieprawidłowy jest podstawą do wykonania bardziej szczegółowych badań inwazyjnych.

Reklama

Opinie o teście SANCO

Opinie na temat wykonywania badań prenatalnych w ogóle zawsze były dość podzielone. Niektórzy twierdzą, że przeprowadzanie testów nie ma sensu, szczególnie w sytuacji, gdy przerwanie ciąży nie jest możliwe, nawet przy wyniku nieprawidłowym. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach bardzo wczesne wykrycie choroby umożliwia rozpoczęcie leczenia już na etapie płodowym.

Wiarygodność testu SANCO jest wysoka i porównywana do wiarygodności niektórych badań inwazyjnych. Z tego względu cieszy się on dobrymi opiniami, ponieważ jako badanie bezpieczne, pozwala na określenie ryzyka bez ingerencji w środowisko płodu.

Dobre opinie o badaniu SANCO wiążą się również w tym, że obejmuje ono wszystkie chromosomy, a tym samym pomaga w wykrywaniu większości chorób genetycznych, nie tylko tych najpowszechniejszych.

Kobieta ciężarna przed decyzją o wykonaniu testu prenatalnego SANCO powinna skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym i zapoznać również z jego opinią na ten temat. Lekarz specjalista ma za zadanie skierować pacjentkę na badania najlepiej określające prawidłowość rozwoju jej dziecka.

Reklama

Ile się czeka na wynik testu SANCO?

Badania prenatalne SANCO, podobnie jak inne testy tego rodzaju, warto przeprowadzić na wczesnym etapie ciąży, czyli w pierwszym trymestrze. Kiedy robić test SANCO? Można wykonać go między 10. a 24. tygodniem ciąży, jednak wielu specjalistów zaleca wykonywanie wszelkich badań prenatalnych około 12. tygodnia.

Ile czeka się na wynik SANCO? Samo pobranie krwi trwa chwilkę, można poddać mu się o dowolnej porze dnia, nie trzeba być na czczo ani w żaden sposób się przygotowywać. Jednak pobranie krwi to dopiero początek procedury. Próbka trafia następnie do laboratorium, gdzie jest szczegółowo badana i opisywana.

Zatem kiedy wyniki testu SANCO są gotowe do odebrania? W zależności od placówki, czeka się na nie od kilku dni do dwóch tygodni.

Czytaj również

Bibliografia

  • A. Stembalska, prenatalnych, Serwis MinisterstwaI. Łaczmańska, L. Dudarewicz, Nieinwazyjne badania prenatalne w diagnostyce aneuploidii chromosmów 13, 18 i 21 – aspekty teoretyczne i praktyczne, w: Ginekologia Polska, 2011, 82, 126-132
  • Program badań Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/program-badan-prenatalnych [25.10.2021]
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania
Ubezpieczenie szpitalne w LUX MED Ubezpieczenia: usługi szpitalne, sieć prywatnych szpitali, koordynacja opieki szpitalnej
Ubezpieczenie szpitalne
CMV IgM - cena i normy. Kiedy niereaktywny i reaktywny?
Pobieranie krwi do badania
Kiedy i gdzie warto wykonać badanie USG?
Kobieta na badaniu ultrasonograficznym
Podobne artykuły
Badanie poziomu CMV IgG
CMV IgG – jak badanie wpływa na ciążę i rozwój płodu?
Badanie EMG
Badanie EMG (elektromiografia) - jak wygląda i ile trwa? Cena i wyniki
Próbki krwi
Co to jest badanie LDH i kiedy je wykonać? Sprawdź, co oznaczają wyniki
Badanie raka prostaty dzięki PSA
Badanie PSA - normy (wolny, całkowity). Jakie są wskazania do wykonania testu?
Ginekolog dla mężczyzn
Ginekolog dla mężczyzn - jak wygląda wizyta u androloga?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!