Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Czy można zajść w ciążę podczas okresu? Jakie jest prawdopodobieństwo?

Czy można zajść w ciążę podczas okresu? To pytanie najczęściej zadają sobie pary, które z jednej strony zastanawiają się, czy podczas miesiączki w ogóle można współżyć i czy jest możliwość na to, aby w tym czasie mogło dojść do zapłodnienia. Chociaż prawdopodobieństwo jest niewielkie, to nie jest zerowe. Dotyczy to szczególnie tych kobiet, które zmagają się z nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi i mają problemy z długością samego krwawienia.
Ciąża a okres
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Choć prawdopodobieństwo ciąży w trakcie okresu jest znikome to wciąż istnieje. Kiedy są największe szanse na zapłodnienie?
 • W czasie miesiączki może dojść do dni płodnych, m.in. jeśli cykl menstruacyjny jest nieregularny. Kiedy jeszcze?
 • Aby sprawdzić, kiedy przypadają dni płodne warto także obserwować swój organizm, gdyż wiele czynników może przesuwać owulację.
SPRAWDŹ TEŻ: Cykl menstruacyjny - jak liczyć? Długość i fazy
Spis treści

Reklama

Czy podczas okresu są warunki do zajścia w ciążę?

Zanim zaczniemy się zastanawiać nad tym, czy w czasie miesiączki można zajść w ciążę, warto nieco wcześniej prześledzić proces zapłodnienia i warunki jakie muszą zostać spełnione, aby w ogóle do niego doszło.  

Zapłodnienie to nic innego jak połączenie gamet (komórek rozrodczych), w wyniku którego powstaje nowa komórka, zwana zygotą. Aby mogło dojść do zapłodnienia, męska gameta zwana plemnikiem musi dotrzeć i wniknąć do żeńskiej gamety, czyli komórki jajowej.

Najczęściej dochodzi do tego w bańce jajowodu, jednak bywa i tak, że zapłodnienie ma miejsce w innym odcinku układu rozrodczego. Zygota powstaje również w wyniku inseminacji lub metody in vitro.

Zapłodnienie wydaje się więc banalnie proste, jednak aby faktycznie mogło dojść do skutku, spełnione muszą zostać różne warunki. Przede wszystkim, kobieta musi być w trakcie wspomnianej już owulacji lub tuż przed nią. Ale jajeczkowanie nie zawsze występuje w tym samym momencie, nawet przy regularnych cyklach miesiączkowych.

I tu może pojawić się zagrożenie, szczególnie u kobiet, które mają nieregularne cykle. Owulacja i miesiączka nigdy nie są tożsame.

Jednak, im więcej dni mija od pierwszego dnia cyklu, czyli od pojawienia się krwawienia menstruacyjnego, tym bliżej jajeczkowania i szanse na zapłodnienie rosną.

Tym bardziej, że plemnik jest w stanie przetrwać w drogach rodnych kobiety 72 godziny, a wyjątkowo silny osobnik, nawet 5 lub 7 dni.

Zakładając, że kobieta ma akurat dni płodne i środowisko przyjazne plemnikom, a nasienie mężczyzny jest młode, zdrowe i silne, to do zapłodnienia potrzebny jest jeszcze wytrysk w pochwie.

Odpowiednia porcja spermy powinna zostać wprowadzona na właściwy tor pod odpowiednim ciśnieniem, które pozwoli plemnikom dotrzeć do pochwy, macicy oraz jajowodu, a w końcu do komórki jajowej.

Ejakulat powinien przemieszczać się drogami rodnymi kobiety z prędkością ok. 5 m/s, czyli 18 km/h.

Ilość plemników potrzebna do zapłodnienia podczas okresu

W tym przypadku ilość ma znaczenie. Drugą równie istotną kwestią w procesie zapłodnienia jest jakość męskiego nasienia. W spermie powinna się znaleźć odpowiednio duża liczba młodych, zdrowych i prawidłowo rozwiniętych plemników.

Aby męskie gamety mogły bez problemu dotrzeć do jajowodu w celu zapłodnienia komórki jajowej muszą przebyć niełatwą drogę, a przedostanie się przez błonę śluzową wymaga nie lada wytrzymałości oraz ruchliwości.

Warto pamiętać o tymże chociaż w jednej porcji ejakulatu może znajdować się nawet 500 mln plemników, to tylko jeden ma szansę zapłodnić jajeczko.

Aby mogło dojść do zapłodnienia, w jednym mililitrze spermy powinno się znajdować ok40-60 milionów plemników.

Im mniejsza ilość męskich komórek rozrodczych, tym mniejsza szansa na zajście w ciążę. 

Reklama

W której fazie cyklu menstruacyjnego przypada okres?

Krwawienie menstruacyjne jest pierwszym etapem cyklu miesiączkowego. Występuje w wyniku złuszczania się nabrzmiałej i rozrośniętej w ostatniej fazie cyklu (lutealnej) błony śluzowej macicy (endometrium). Może potrwać od 2-3 do 5-7 dni. 

W drugiej fazie (folikularnej) wzrasta poziom estrogenu co stymuluje błonę śluzową macicy do rozrostu i przygotowywania się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Jednocześnie w jajnikach rozpoczyna się rozwój pęcherzyków zwierających komórki jajowe.

Po kilku dniach następuje owulacja, podczas której pęka dojrzały pęcherzyk Graafa, uwalniając tym samym komórkę jajową, która wędrując przez jajowód przemieszcza się w kierunku macicy. Jest to idealny moment na zapłodnienie. Od pierwszego dnia cyklu mogło minąć ok. 13-15 dni, jakim cudem można więc zajść z ciąże podczas okresu?

Owulacja to moment uwolnienia jajeczka, jednak dni płodne rozpoczynają się na kilka dni przed pęknięciem pęcherzyka, obejmują dzień jajeczkowania i trwają jeszcze kolejne cztery (margines błędu wynikający z możliwości przesunięcia się owulacji).

Szansa na zajście w ciąże wydłuża się więc z jednego do dziesięciu dni, a może jeszcze wzrosnąć dzięki wyjątkowo silnym plemnikom, potrafiącym przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet w niesprzyjających warunkach. Dodając do tego możliwość wystąpienia jajeczkowania wcześniej niż zakładamy, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w trakcie okresu niepokojąco wzrasta. 

Czy w czasie trwania okresu można zajść w ciążę? 

Wizja nieplanowanej ciąży stresuje wiele mniej lub bardziej doświadczonych par. Pojawiają się wówczas pytania o możliwości zajścia w ciążę bez wytrysku, bez penetracji czy podczas miesiączki. I chociaż na większość tego typu wątpliwości można odpowiedzieć słowami „mało prawdopodobne”, to warto jednak dodać, „ale niewykluczone”.  

Czy podczas okresu można zajść w ciążę? Niektórzy nazwą to wyjątkowym szczęścieminni nadzwyczajnym pechemale odpowiedź brzmi - tak, podczas okresu można zajść w ciążęPrawdopodobieństwo jest znikome, ale istnieje. Owulacja zależna jest od cyklu miesiączkowego.

Szczególnie narażone na zajście w ciążę podczas miesiączki są kobiety, które mają nieregularne cykle menstruacyjne i zróżnicowaną długość krwawienia. Ale i przy dość regularnych cyklach, jajeczkowanie może wystąpić w różnych momentach. Im wcześniej się zacznie, tym większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. 

Reklama

Czy pod koniec okresu można zajść w ciążę?

Z każdym kolejnym dniem, który oddala się od pierwszego dnia cyklu, czyli początku krwawienia menstruacyjnego, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wzrasta, ponieważ wielkimi krokami zbliżają się dni płodne.

Jeśli przykładowo do intymnego zbliżenia doszło piątego dnia cyklu, a owulacja wystąpiła w 10 dniu, to organizm kobiety powoli zaczął szykować przyjazne środowisko na przyjęcie męskich komórek rozrodczych.

Zakładającże zdrowe i silne plemniki nie mają jeszcze w tym dniu doskonałych warunków do wędrowaniaale są w stanie przetrwać w żeńskich drogach rodnych 72 godzinya nawet 5 do 7 dni, to teoretycznie może dojść do zapłodnienia.

Decydując się więc na współżycie pod koniec okresu, warto pomyśleć o antykoncepcji, aby zapobiec nieplanowanej ciąży.

Tym bardziej nie warto ryzykować dzień, czy dwa dni po okresie. 

Reklama

Czy można zajść w ciążę podczas pierwszego dnia okresu?

Zajście w ciążę podczas pierwszego dnia okresu wydaje się najmniej prawdopodobne.

Cykl kobiety musiałby przebiegać wyjątkowo szybko, a męskie plemniki musiałyby być nadzwyczaj żywotne i wytrzymałe, aby przetrwać w trudnych warunkach i potem dotrzeć do celu.

Jednak, aby oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu i ewentualnych niespodzianek, nie zaszkodzi podczas stosunku użyć antykoncepcji, chociażby w formie prezerwatywy.

Reklama

Jak zapobiegać zajściu w ciążę podczas okresu?

Żeby mieć pewność, że nie zajdzie się w ciążę podczas miesiączki, cykl menstruacyjny musi być regularny, a owulacja przypadać na około 14 dzień. Na regularność okresu wpływ mogą mieć:

 • infekcje (nie tylko dróg intymnych, nawet przeziębienie może mieć wpływ),
 • dieta,
 • alkohol,
 • stres,
 • zaburzenia hormonalne,
 • wysiłek fizyczny,
 • odchudzanie;

Niestety nie ma 100% pewności, kiedy wypadną dni płodne nawet podczas regularnego miesiączkowania.

Istnieją jednak też inne sposoby na śledzenie swojego cyklu niż zapisywanie dat w kalendarzu miesiączkowym.

Reklama

Czytaj również

Bibliografia

 • Pawelczyk L., Banaszewska B. Cykl miesiączkowy. W: Bręborowicz G.H. (red.). Położnictwo i ginekologia. Ginekologia. Tom 2. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005: 571–591.
 • Warenik-Szymankiewicz A., Męczalski B. Zaburzenia cyklu miesiączkowego. W: Bręborowicz G.H. (red.). Położnictwo i ginekologia. Ginekologia. Tom 2. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005: 682–690
 • Szymański Z. Fizjologia cyklu miesiączkowego kobiety i pod- stawy jego diagnostyki. W: Szymański Z. (red.). Płodność i pla- nowanie rodziny. Wydawnictwo Pomorskiej Akademii Medycz- nej, Szczecin 2004: 28–46.
 • Kanadys K., Pilewska-Kozak A.B., Bałanda A. Naturalne planowanie rodziny. W: Stadnicka G. (red.). Opieka przedkoncepcyjna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009: 52–67.
Marta Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy zawodowej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zapłodnienie i in vitro
Gdzie znajduje się szyjka macicy po zapłodnieniu i przed porodem?
Macica
Najlepsza pozycja do zajścia w ciążę - która sprzyja zapłodnieniu i dlaczego?
Zadowolona para po uprawianiu seksu w najlepszej pozycji do zajścia w ciążę
Czy można zajść w ciążę podczas okresu? Jakie jest prawdopodobieństwo?
Ciąża a okres
Podobne artykuły
Ciąża bez wytrysku
Ciąża bez wytrysku. Czy to możliwe? Czy można zajść w ciążę przez preejakulat?
Zabieg in vitro
Dofinansowanie do in vitro - jak można uzyskać i do kiedy?
Podział zygoty
Implantacja zarodka - objawy. Kiedy następuje i ile trwa?
Plemniki i komórka jajowa
Jak dochodzi do zapłodnienia - na czym polega? Przebieg
Plemniki zmierzają do komórki jajowej
Preejakulat - czym jest? Płyn preejakulacyjny a zapłodnienie

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!