Czy można zajść w ciążę podczas okresu - czy to możliwe?

Czy można zajść w ciążę podczas okresu? To pytanie najczęściej zadają sobie pary, które z jednej strony zastanawiają się, czy podczas miesiączki w ogóle można współżyć i czy jest możliwość na to, aby w tym czasie mogło dojść do zapłodnienia. Chociaż prawdopodobieństwo jest niewielkie, to nie jest niemożliwe. Dotyczy to szczególnie tych kobiet, które zmagają się z nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi i mają problemy z długością samego krwawienia.
Ciąża a okres
Źródło: 123RF
Spis treści

Czy w czasie okresu można zajść w ciążę? 

Wizja nieplanowanej ciąży stresuje wiele mniej lub bardziej doświadczonych par. Pojawiają się wówczas pytania o możliwości zajścia w ciążę bez wytrysku, bez penetracji, czy podczas miesiączki. I chociaż na większość tego typu wątpliwości można odpowiedzieć słowami „mało prawdopodobne”, to warto jednak dodać, „ale niewykluczone”.  

Czy podczas okresu można zajść w ciążę? Niektórzy nazwą to wyjątkowym szczęściem, inni nadzwyczajnym pechem, ale odpowiedź brzmi – tak, podczas okresu można zajść w ciążę. Prawdopodobieństwo jest znikome, ale istnieje. 

Szczególnie narażone na zajście w ciążę podczas miesiączki są kobiety, które mają nieregularne cykle menstruacyjne i zróżnicowaną długość krwawienia. Ale i przy dość regularnych cyklach, jajeczkowanie może wystąpić w różnych momentach. Im wcześniej się zacznie, tym większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. 

Fazy cyklu menstruacyjnego

Krwawienie menstruacyjne jest pierwszym etapem cyklu miesiączkowego. Występuje w wyniku złuszczania się nabrzmiałej i rozrośniętej w ostatniej fazie cyklu (lutealnej) błony śluzowej macicy (endometrium). Może potrwać od 2-3 do 5-7 dni. 

W drugiej fazie (folikularnej) wzrasta poziom estrogenu co stymuluje błonę śluzową macicy do rozrostu i przygotowywania się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Jednocześnie w jajnikach rozpoczyna się rozwój pęcherzyków zwierających komórki jajowe.

Po kilku dniach następuje owulacja, podczas której pęka dojrzały pęcherzyk Graafa, uwalniając tym samym komórkę jajową, która wędrując przez jajowód przemieszcza się w kierunku macicy. Jest to idealny moment na zapłodnienie. Od pierwszego dnia cyklu mogło minąć ok. 13-15 dni, jakim cudem można więc zajść z ciąże podczas okresu?

Owulacja to moment uwolnienia jajeczka, jednak dni płodne rozpoczynają się na kilka dni przed pęknięciem pęcherzyka, obejmują dzień jajeczkowania i trwają jeszcze kolejne cztery (margines błędu wynikający z możliwości przesunięcia się owulacji).

Szansa na zajście w ciąże wydłuża się więc z jednego do dziesięciu dni, a może jeszcze wzrosnąć dzięki wyjątkowo silnym plemnikom, potrafiącym przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet w niesprzyjających warunkach. Dodając do tego możliwość wystąpienia jajeczkowania wcześniej niż zakładamy, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w trakcie okresu niepokojąco wzrasta. 

Czy pod koniec okresu można zajść w ciążę?

Z każdym kolejnym dniem, który oddala się od pierwszego dnia cyklu, czyli początku krwawienia menstruacyjnego, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wzrasta, ponieważ wielkimi krokami zbliżają się dni płodne. Jeśli przykładowo do intymnego zbliżenia doszło piątego dnia cyklu, a owulacja wystąpiła w 10 dniu, to organizm kobiety powoli zaczął szykować przyjazne środowisko na przyjęcie męskich komórek rozrodczych.

Zakładając, że zdrowe i silne plemniki nie mają jeszcze w tym dniu doskonałych warunków do wędrowania, ale są w stanie przetrwać w żeńskich drogach rodnych 72 godziny, a nawet 5 do 7 dni, to teoretycznie może dojść do zapłodnienia. Decydując się więc na współżycie pod koniec okresu, warto pomyśleć o antykoncepcji, aby zapobiec nieplanowanej ciąży. Tym bardziej nie warto ryzykować dzień, czy dwa dni po okresie. 

Czy można zajść w ciążę podczas pierwszego dnia okresu?

Czy w okres można zajść w ciążę? Zajście w ciążę podczas pierwszego dnia okresu wydaje się najmniej prawdopodobne. Cykl kobiety musiałby przebiegać wyjątkowo szybko, a męskie plemniki musiałyby być nadzwyczaj żywotne i wytrzymałe, aby przetrwać w trudnych warunkach i potem dotrzeć do celu.

Jednak, aby oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu i ewentualnych niespodzianek, nie zaszkodzi podczas stosunku użyć antykoncepcji, chociażby w formie prezerwatywy.

Czy można zajść w ciążę w okres?

Zanim zaczniemy się zastanawiać nad tym, czy można zajść w ciążę podczas okresu, warto nieco wcześniej prześledzić proces zapłodnienia i warunki jakie muszą zostać spełnione, aby w ogóle do niego doszło.  

Zapłodnienie to nic innego jak połączenie gamet (komórek rozrodczych), w wyniku którego powstaje nowa komórka, zwana zygotą. Aby mogło dojść do zapłodnienia, męska gameta zwana plemnikiem musi dotrzeć i wniknąć do żeńskiej gamety, czyli komórki jajowej. Najczęściej dochodzi do tego w bańce jajowodu, jednak bywa i tak, że zapłodnienie ma miejsce w innym odcinku układu rozrodczego. Zygota powstaje również w wyniku inseminacji lub metody in vitro.

Zapłodnienie wydaje się więc banalnie proste, jednak aby faktycznie mogło dojść do skutku, spełnione muszą zostać różne warunki. Przede wszystkim, kobieta musi być w trakcie wspomnianej już owulacji lub tuż przed nią. Ale jajeczkowanie nie zawsze występuje w tym samym momencie, nawet przy regularnych cyklach miesiączkowych.

I tu może pojawić się zagrożenie, szczególnie u kobiet, które mają nieregularne cykle. Owulacja i miesiączka nigdy nie są tożsame. Jednak, im więcej dni mija od pierwszego dnia cyklu, czyli od pojawienia się krwawienia menstruacyjnego, tym bliżej jajeczkowania i szanse na zapłodnienie rosną. Tym bardziej, że plemnik jest w stanie przetrwać w drogach rodnych kobiety 72 godziny, a wyjątkowo silny osobnik, nawet 5 lub 7 dni. 

Ilość plemników potrzebna do zapłodnienia

W tym przypadku ilość ma znaczenie. Drugą równie istotną kwestią w procesie zapłodnienia jest jakość męskiego nasienia. W spermie powinna się znaleźć odpowiednio duża liczba młodych, zdrowych i prawidłowo rozwiniętych plemników. Aby męskie gamety mogły bez problemu dotrzeć do jajowodu w celu zapłodnienia komórki jajowej muszą przebyć niełatwą drogę, a przedostanie się przez błonę śluzową wymaga nie lada wytrzymałości oraz ruchliwości.

Warto pamiętać o tym, że chociaż w jednej porcji ejakulatu może znajdować się nawet 500 mln plemników, to tylko jeden ma szansę zapłodnić jajeczko. Aby mogło dojść do zapłodnienia, w jednym mililitrze spermy powinno się znajdować ok. 40-60 milionów plemników. Im mniejsza ilość męskich komórek rozrodczych, tym mniejsza szansa na zajście w ciążę. 

Jak wygląda zapłodnienie?

Zakładając, że kobieta ma akurat dni płodne i środowisko przyjazne plemnikom, a nasienie mężczyzny jest młode, zdrowe i silne, to do zapłodnienia potrzebny jest jeszcze wytrysk w pochwie. Odpowiednia porcja spermy powinna zostać wprowadzona na właściwy tor pod odpowiednim ciśnieniem, które pozwoli plemnikom dotrzeć do pochwy, macicy oraz jajowodu, a w końcu do komórki jajowej. Ejakulat powinien przemieszczać się drogami rodnymi kobiety z prędkością ok. 5 m/s, czyli 18 km/h.

 

Artykuł napisany przez
Marta  Roszkowska
Marta Roszkowska
Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, kierując zespołami, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Obecnie łączy pasje do sztuk wszelakich z zawodowym doświadczeniem i układa własne formy przekazu.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Seks
Przeczytaj artykuł
Bolące sutki a choroby i zmiany hormonalne. Kiedy sutki mogą boleć przy dotyku, w ciąży lub trakcie okresu?
Przeczytaj artykuł
Ile może spóźniać się okres? Kiedy to powód do niepokoju?
Podobne artykuły
Bolące sutki a choroby i zmiany hormonalne. Kiedy sutki mogą boleć przy dotyku, w ciąży lub trakcie okresu?
Ile może spóźniać się okres? Kiedy to powód do niepokoju?
Jak przyspieszyć miesiączkę? Sposoby na przyspieszenie okresu
Pierwsza miesiączka - kiedy, ile trwa? Objawy
Skrzepy podczas okresu. Jak wyglądają? Czy powinny mnie niepokoić? Kiedy udać się do lekarza?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Gorączka u niemowlaka - jak ją zbić, kiedy pójść do lekarza?
Dreszcze – co to są? Przyczyny i objawy
Choroba Creutzfeldta-Jakoba - na czym polega? Objawy
Rumień wielopostaciowy – leczenie. Czy jest zaraźliwy?
Nadmiar testosteronu u kobiet - co oznacza?

Reklama