ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Jak wygląda badanie VDRL w kierunku kiły?

VDRL (z ang. Venereal Diseases Research Laboratory) to badanie laboratoryjne pozwalające potwierdzić lub wykluczyć obecność w organizmie bakterii krętka bladego odpowiedzialnego za rozwój kiły. Jak wygląda test, ile kosztuje i jak odczytać jego wyniki?
Próbka krwi z napisem VDRL Test
Źródło: 123RF
W skrócie
 • VDRL to badanie będące elementem diagnostyki w kierunku kiły. Wchodzi w skład badań obowiązkowych dla kobiet w ciąży.
 • Badanie VDRL polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej i poddaniu jej analizie laboratoryjnej. Wynik badania dostępny jest w dniu pobrania lub w następnym.
 • Dodatni odczyn wyników badania VDRL może świadczyć m.in. o boreliozie, obecności wirusa HIV, niektórych rodzajach zapalenia płuc czy malarii. Warto zaznaczyć, że u sporej części badanych zdarzają się odczyny VDRL pozytywnie fałszywe.
SPRAWDŹ TEŻ: Co wykrywa test ELISA?
Spis treści

Reklama

Co to jest VDRL?

Jednym z obowiązkowych badań dla kobiet ciężarnych jest VDRL. Co to za badanie? Jakie choroby wykrywa i kiedy – poza ciążą – warto je wykonać?

Badanie VDRL to inaczej tzw. mikroskopowy test kłaczkowania, który jest w stanie wykryć chorobę weneryczną zwaną kiłą lub syfilisem. Test na kiłę pozwala:

 • zdiagnozować chorobę - zaleca się go osobom, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną. Po jakim czasie od kontaktu test na kiłę warto wykonać? Wykrywa on chorobę około 5-6 tygodni od momentu zakażenia;
 • kontrolować przebieg leczenia kiły - osobom przyjmującym antybiotyki zaleca się monitorowanie obecności bakterii krętka bladego w organizmie;
 • stosować profilaktykę, zwłaszcza w czasie ciąży - kobiety spodziewające się dziecka powinny poddać się badaniu w pierwszym trymestrze oraz na końcu trwania ciąży (ok. 37 tygodnia). Test VDRL jest wówczas obowiązkowy i refundowany przez NFZ.

Badania przebiega tak, jak normalne badanie krwi, z punktu widzenia pacjenta nie różni się od standardowej morfologii, ponieważ także polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej.

W surowicy wykrywane są przeciwciała, których obecność potwierdza zakażenie krętkiem bladym. Do testu nie trzeba się specjalnie przygotowywać, pacjent przed VDRL nie musi być na czczo

Reklama

Badanie VDRL w ciąży

Każda kobieta w ciąży odwiedzająca lekarza ginekologa po raz pierwszy, powinna otrzymać od niego wytyczne dotyczące zdrowego tryby życia, zasad diety czy ewentualnej suplementacji.

Zwykle też już na pierwszej wizycie lekarz kieruje ciężarną pacjentkę na obowiązkowe badania, które powinna ona wykonać do 10. tygodnia ciąży. Wśród nich znajduje się badanie VDRL, ponieważ zakażenie krętkiem bladym w tym czasie może być groźne i jego wykrycie wymaga natychmiastowego podjęcia leczenia.

Badanie VDRL w ciąży wygląda tak samo, jak u innych pacjentów – polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej. Często jednak krew do testu na kiłę pobierana jest równocześnie z krwią do innych badań laboratoryjnych, np. morfologii. Wówczas pacjentka na pobranie musi stawić się na czczo.

Badanie krwi VDRL należy zawsze powtórzyć pod koniec ciąży (około 37. tygodnia), ponieważ choroba z organizmu matki może przenieść się na dziecko podczas porodu. Wykrycie obecności bakterii jest więc podstawą do rozpoczęcia leczenia, które zwykle polega na antybiotykoterapii.

Reklama

Cena badania VDRL

Ceny wszelkich badań – laboratoryjnych, obrazowych i innych – wykonywanych prywatnie różnią się w zależności od miasta i placówki, która je przeprowadza. Podobnie jest z diagnostyką kiły i ceną VDRL, która waha się od kilku do nawet 30 zł.

Ile kosztuje badanie VDRL w ciąży? Dla kobiet ciężarnych jest ono jednym z badań obowiązkowych, a więc i refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Każda kobieta w ciąży pozostająca pod opieką lekarza specjalisty i posiadająca od niego skierowania na badania obowiązkowe, ma prawo wykonać je bezpłatnie.

Niektórzy pacjenci, podejrzewający u siebie zarażenie chorobą weneryczną, odczuwają dyskomfort i wstydzą się zgłosić do lekarza po skierowanie na badania. Istotne jest więc, że testy laboratoryjne można wykonać prywatnie, bez konieczności posiadania skierowania od specjalisty.

W dodatku cena VDRL jest na tyle niewysoka, że warto wykonać test, będąc po kontakcie intymnym z osobą zakażoną.

Reklama

Ile się czeka na wyniki VDRL?

Odczyn VDRL, czyli wynik badania przeważnie znany jest jeszcze w tym samym dniu, w którym miało miejsce pobranie krwi lub dnia następnego.

Współcześnie, kiedy wyniki udostępniane są pacjentowi online, czas oczekiwania zwykle jest krótszy, ponieważ nie trzeba czekać na ich przesłanie w wersji papierowej z laboratorium do przychodni.

Wyniki badań VDRL określają istnienie lub brak zakażenia bakterią krętka bladego. W opisie znajdują się z reguły oznaczenia:

 • wynik ujemny – pojawia się u osób niezakażonych, świadczy on o nieobecności w organizmie pacjenta bakterii krętka bladego,

lub

 • wynik dodatni – wskazuje na obecność choroby zakaźnej, jednak nie potwierdza jednoznacznie zachorowania na syfilis.

Skuteczność testu na kiłę jest ograniczona, ponieważ w dużej mierze zależy od etapu rozwoju choroby. O badaniu tym mówi się, że jest testem nieswoistym. Pozytywny wynik VDRL nie zawsze oznacza obecność syfilisu.

Dodatni odczyn może świadczyć także o takich chorobach jak:

U sporej części badanych zdarzają się odczyny VDRL pozytywnie fałszywe. W takich sytuacjach zaleca się dodatkowe, specjalistyczne testy, np. FTA (ang. Fluoroscent Treponemal Antibody), wykorzystywany do weryfikacji dodatnich lub niejednoznacznych wyników przesiewowych w celu zdiagnozowania kiły.

Reklama

Badanie WR a VDRL

WR to skrót oznaczający odczyn Wassermana. Podobnie, jak VDRL jest to jedno z badań stanowiących podstawową diagnostykę kiły. Jest to klasyczny test serologiczny polegający również na pobraniu krwi i poddaniu jej badaniu laboratoryjnemu.

Badanie WR obarczone jest dość wysokim ryzykiem błędu, a jego wynik dodatni może świadczyć o obecności różnych chorób w organizmie (np. tocznia czy gruźlicy).

Test WR wykrywa tzw. przeciwciała heterofilne wytwarzane przez organizm w początkowej fazie zakażenia kiłą. Interpretacji jego wyników powinien dokonywać lekarz.

Wynik dodatni jest podstawą do powtórzenia badania po pewnym czasie lub do przeprowadzenia poszerzonej diagnostyki zleconej przez specjalistę. Przy otrzymaniu wyniku ujemnego również trzeba dopuścić pewien margines błędu. Nawet taki wynik nie gwarantuje w stu procentach nieobecności syfilisu.

Czytaj również

Bibliografia

 • Over a million pregnant women infected with syphilis worldwide, WHO https://www.who.int/reproductivehealth/topics/rtis/syphilis/pregnancy/en/ [data dostępu: 11.01.2022].
 • O. Jakubowicz, Kiła – realne zagrożenie, cz. II, Nowiny Lekarskie 2010, 79, 4, 334–336 https://jms.ump.edu.pl/uploads/2010/4/334_4_79_2010.pdf [data dostępu: 11.01.2022].
 • E. Sulkowska, Kiła — nowa diagnostyka starej choroby, Journal of Transfusion Medicine 2015, tom 8, nr 4, 157–159.
 • Larsen, S.A., V. Pope, R. Johnson, and E.J. Kennedy, Jr. (ed.). 1998. A manual of tests for syphilis, 9th ed. American Public Health Association, Washington, D.C.
 • Nandwani R., Evans D.T.P.: Are you sure it’s syphilis? A review of false positive serology Int J STD AIDS 1995, 6, 241-248.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania krwi
Posiew krwi - tlenowy i beztlenowy. Ile się czeka na wyniki?
Posiew krwi przeprowadzany w labolatorium
AST (aminotransferaza asparaginianowa) - badanie krwi przy diagnostyce wątroby. Co oznacza wynik?
Próbka krwi do badania poziomu AST
O czym świadczy nieprawidłowy wynik CRP u dziecka?
Dziecko w czasie badania
Podobne artykuły
Próbki krwi
Morfologia RBC - czym jest, co oznacza podwyższone i obniżone?
Kleszcz na skórze człowieka
Western Blot skutecznym testem na boreliozę? Sprawdź, ile się czeka na wynik i jak go interpretować
Próba krwi do badania poziomu ALT
Badanie ALT - diagnozowanie uszkodzeń wątroby. Norma wyników
Badanie poziomu IGE całkowitego
IgE całkowite: jaka jest norma? Co oznacza wysokie IgE, a co niskie?
Wizualizacja płytek krwi
Morfologia MPV - co znaczny za niskie lub za wysokie MPV? Jaka jest norma?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!