Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Czym zajmuje się wenerolog i czy warto wstydzić się wizyty?

Wenerolog to lekarz od chorób wenerycznych, czyli przenoszonych drogą płciową. Wielu pacjentów wstydzi się skorzystać z jego pomocy. Czy słusznie? Dowiedz się, jak wygląda wizyta i kiedy warto udać się na konsultację.
Mężczyzna u lekarza
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Wenerolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób przenoszonych drogą płciową. Choroby te mogą wystąpić u każdego pacjenta aktywnego seksualnie.
 • Najczęściej leczone przez wenerologa choroby to: kiła, rzeżączka, chlamydioza, kandydoza. Wywoływane są one przez bakterie, grzyby, wirusy i pasożyty.
 • Wenerolog dermatolog leczy choroby weneryczne objawiające się zmianami skórnymi. Z innymi warto udać się do wenerologa urologa lub ginekologa.
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie są choroby weneryczne?
Spis treści

Reklama

Co to jest wenerologia?

Wenerologia to – mówiąc najogólniej – dziedzina medycyny zajmująca się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Specjalizujący się w niej lekarze zajmują się różnymi aspektami tych chorób, dlatego wyróżnia się wśród nich:

 • wenerologa – dermatologa,
 • wenerologa – urologa,
 • wenerologa – ginekologa.

Każdy z nich zajmuje się nieco innym obszarem chorób intymnych, dlatego odpowiedź na pytanie co to jest wenerologia jest dość złożona. 

Schorzeń przenoszonych drogą płciową jest bardzo wiele i objawiają się one w różny sposób. Niektóre z nich są chorobami typowo męskimi, inne dotykają głównie kobiety, a pozostałe mogą występować u wszystkich pacjentów, bez względu na płeć.

Mimo wzrastającej wśród pacjentów świadomości w przedmiocie dbania o zdrowie, wciąż wielu z nich wstydzi się korzystać z pomocy wenerologa. Wstyd jest całkowicie bezpodstawny (choroby weneryczne mogą przytrafić się każdemu pacjentowi aktywnemu seksualnie) i może doprowadzić do poważnych konsekwencji, ponieważ nieleczone choroby weneryczne przynoszą często groźne skutki. 

Jednym z nich bywa niepłodność, dlatego osoby mające w planach posiadanie dzieci powinny szczególnie dbać o zdrowie i korzystać z pomocy lekarza, kiedy tylko zauważą u siebie niepokojące objawy.

Reklama

Co leczy wenerolog?

Lekarz od chorób wenerycznych zajmuje się schorzeniami, którymi można się zarazić, współżyjąc z osobą zakażoną. Jest to najistotniejsza cecha, łącząca te dolegliwości, choć czynniki, które bezpośrednio je wywołują mogą być różne. 

Choroby miejsc intymnych powodowane są przez:

 • bakterie,
 • wirusy,
 • pasożyty,
 • grzyby.

Najczęstsze choroby o podłożu bakteryjnym, leczone przez lekarza wenerologa to:

 • rzeżączka – u kobiet często przebiegająca bezobjawowo, u mężczyzn natomiast objawiająca się przeważnie ropnym wyciekiem z cewki moczowej,
 • kiła (zwana inaczej syfilisem) – objawiająca się przede wszystkim owrzodzeniami w miejscach kontaktu z bakterią (najczęściej są to okolice intymne oraz okolice jamy ustnej),
 • chlamydioza – choroba zdradliwa, często niedająca objawów nawet przez kilka tygodni lub miesięcy, później objawiająca się m.in. ropnymi wyciekami, częstomoczem, pieczeniem i bólem,
  czerwonka bakteryjna – objawiająca się najczęściej podwyższoną temperaturą ciała, dolegliwościami bólowymi i krwawymi stolcami.

Lekarz chorób wenerycznych zajmuje się również przenoszonymi drogą płciową schorzeniami wirusowymi, takimi jak choćby: AIDS, HPV, WZW czy opryszczka genitaliów.

Choroby weneryczne wywoływane pasożyty to przede wszystkim świerzb (choć ten nie zawsze przenoszony jest drogą płciową) czy rzęsistkowica, natomiast przez grzyby – kandydoza.

Reklama

Wenerolog dermatolog

Czym zajmuje się lekarz dermatolog wenerolog?

 Wenerologia jest dziedziną bardzo bliską dermatologii, ponieważ wiele chorób przenoszonych drogą płciową objawia się zmianami skórnymi, często pojawiającymi się w okolicach intymnych, czasem jednak też w obrębie innych części ciała.

Jeśli zmiany skórne są objawem choroby wenerycznej, najlepiej po pomoc udać się do wenerologa dermatologa, ponieważ specjalista taki posiada kompleksową wiedzę i potrafi dobrać leczenie zarówno niwelujące objawy, jak i zwalczające przyczynę dolegliwości.

Co leczy dermatolog wenerolog? Jak wygląda wizyta? Lekarz ten zajmuje się chorobami wenerycznymi objawiającymi się: wysypką, zaczerwienieniem, podrażnieniem skóry, występującymi na niej plamami i innymi zmianami. 

Diagnostyka rozpoczyna się przeważnie od zebrania szczegółowego wywiadu na temat dolegliwości oraz dokładnego obejrzenia miejsc zmienionych chorobowo. Lekarz, by potwierdzić diagnozę, może zlecić pacjentowi wykonanie bardziej szczegółowych badań, np. laboratoryjnych czy mikrobiologicznych.

Reklama

Wenerolog urolog

Choroby przenoszone drogą płciową mogą występować u wszystkich pacjentów, bez względu na płeć. O ile wenerolog dermatolog jest lekarzem, do którego o pomoc zwracają się wszyscy, o tyle do wenerologa urologa częściej zgłaszają mężczyźni. 

Dlaczego? Być może wiąże się to z faktem, że z każdym urologiem częściej konsultują się panowie, (specjalista ten powszechnie uważany jest za „męskiego ginekologa”) co jest błędną opinią, ponieważ – jako lekarz od chorób układu płciowo-moczowego – pomaga pacjentom obu płci.

Choroby weneryczne mężczyzn mają zwykle inny przebieg niż u kobiet i atakują przede wszystkim męskie organy układu moczowo-płciowego. 

Wśród nich częstymi są:

 • kiła objawiająca się owrzodzeniami penisa, moszny i okolic odbytu,
 • rzeżączka atakująca cewkę moczową,
 • grzybica prącia,
 • chlamydioza, która nieleczona może prowadzić nawet do bezpłodności.

Przy zaobserwowaniu u mężczyzn jakichkolwiek oznak choroby wenerycznej urolog jest jak najbardziej trafnym wyborem, jeśli chodzi o zwrócenie się o pomoc. 

W przypadku, kiedy on sam nie jest w stanie dobrać odpowiedniego leczenia, kieruje pacjenta do innego specjalisty. Zwykle jednak sam zleca badania i właściwe leczenie, jeśli rzeczywiście występujące dolegliwości są symptomami choroby wenerycznej.

Reklama

Wenerolog ginekolog

Z kolei kobiety chętniej korzystają z pomocy wenerologa ginekologa, ponieważ z wszelkimi problemami układu płciowo-moczowego zwykle w pierwszej kolejności udają się na konsultację ginekologiczną.

Rzeczywiście, ginekolog leczy choroby weneryczne, a gdy konieczne jest poszerzenie diagnostyki, kieruje do odpowiedniego specjalisty, np. dermatologa.

Ważne jest, by kobiety w wieku rozrodczym, były pod stałą opieką ginekologiczną. Nawet, kiedy nie zauważają u siebie niepokojących symptomów, powinny przynajmniej raz do roku skonsultować się ze specjalistą.

Należy bowiem pamiętać, że choroby weneryczne u kobiet (np. rzeżączka) często przebiegają bezobjawowo, ale nieleczone mogą prowadzić do poważniejszych powikłań – w skrajnych przypadkach nawet do niepłodności.

Czytaj również

Bibliografia

 • S. Koleta-Koronowska, 430 lat wenerologii polskiej, w: Nowiny Lekarskie 2010, 79, 6, 487–494 https://jms.ump.edu.pl/uploads/2010/6/487_6_79_2010.pdf [29.10.2021]
 • K. Korzeniewski, R. Olszański, Choroby przenoszone drogą płciową i krętkowice endemiczne charakterystyczne dla gorącej strefy klimatycznej, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie https://medycynatropikalna.pl/media/publications/13.pdf [29.10.2021]
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Lekarze i specjaliści
Radiolog: czym się zajmuje ten lekarz? Jakie badania robi?
Radiolog ogląda zdjęcia RTG
Położna środowiskowa - jak i kiedy wybrać?
Położna podczas wizyty domowej
Czym jest psychoonkologia? Sprawdź, jak osobom z nowotworem może pomóc psychoonkolog
Dziecko rozmawiające z psychoonkologiem
Podobne artykuły
Opiekun medyczny trzyma dłonie swojego pacjenta
Jaki ma zakres obowiązków i uprawnienia ma opiekun medyczny?
Poradnia audiologiczna
Czym się zajmuje lekarz audiolog i jakie badania wykonuje?
Geriatra rozmawia z pacjentką
Geriatra: czym się zajmuje i co leczy ten lekarz? Wizyty
Mała dziewczynka zakrywa oko
Ortoptysta: co to za lekarz? Czym różni się od okulisty?
Personel szpitalny
Kto pracuje w szpitalu? Lekarze, pielęgniarki i inne zawody

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!