Najzdrowsze miejsce w internecie

Białkomocz - jakie są możliwe przyczyny i konsekwencje?

Białkomocz, czyli stan oznaczający obecność większej niż dopuszczalna ilości białka w moczu, to bardzo istotny wskaźnik zdrowotny. Może świadczyć o chorobie nerek, jednak gdy jest niewielki, czasami wynika z mniej groźnych powodów. Kiedy mamy do czynienia z białkomoczem i co robić, gdy wyniki badań wykażą odstępstwa od norm?
Białko w moczu
Źródło: 123RF
Spis treści

Białkomocz - co dokładnie oznacza i czy zawsze wiąże się z chorobą?

Proste i mało problematyczne badanie moczu ma ogromne znaczenie w diagnostyce. Pomaga na przykład wykryć substancje, które nie powinny znajdować się w urynie. Oprócz ciał ketonowych i glukozy, taką substancją jest białko. Wydalamy je jedynie w ilościach bardzo śladowych - według wyników badań populacyjnych na ten temat, średnio w moczu wyprodukowanym w ciągu doby znajduje się około 80 +/- 24 mg białka.(1) Są jednak sytuacje, kiedy obecność pewnej ilości białka w moczu jest powiązana z niegroźnym stanem. Może się pojawić tuż po intensywnym wysiłku fizycznym, podczas gorączki, w przypadku pań także tuż przed menstruacją lub w jej trakcie, dlatego nie powinno się wówczas oddawać moczu do analizy. Ewentualna ilość białka w moczu nawet w tej sytuacji powinna być jednak niewielka.(2)

 O białkomoczu mówimy wówczas, gdy udział białka w moczu wynosi 150 mg (na dobę) w przypadku dorosłych oraz 250 mg/dobę u dzieci i osób w okresie dojrzewania.(1)

Zobacz wideo: Badanie krwi i moczu - kiedy wykonać?

Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia białka w moczu?

Białkomocz może oznaczać nieprawidłowy stan organizmu lub chorobę nerek. Niektóre schorzenia nerek są bardzo poważne i jeżeli natychmiast nie zostanie podjęcia terapia, mogą mieć skrajnie poważne powikłania. Kto jest bardziej narażony na wystąpienie białkomoczu? Otóż częściej występuje on u cukrzyków i osób z nadciśnieniem, które mogą prowadzić do uszkodzenia nerek. Czasami białkomocz jest konsekwencją przyjmowania niektórych leków, urazu, działania toksyn, infekcji, nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu immunologicznego. Warto wiedzieć, że białkomocz występuje częściej u osób powyżej 65. roku życia, otyłych, u których w rodzinie występowały choroby nerek. Białko w moczu jest także powiązane z tzw. stanem przedrzucawkowym u kobiet ciężarnych.(3)

Konsekwencje wykrycia białka w moczu

Sam białkomocz nie jest chorobą, którą się leczy. Natomiast należy zwalczyć jego przyczynę. Gdy odstępstwo od normy jest bardzo niewielkie i wynika z przejściowego stanu, leki mogą nie być konieczne, ważna jest jednak dokładna diagnostyka i ustalenie powodów wystąpienia białkomoczu. Ewentualna kuracja zależy od tego, z jakim schorzeniem jest związana obecność białka w moczu, a także jego postaci i stopnia zaawansowania. Choroba nerek wymaga natychmiastowego rozpoczęcia postępowania terapeutycznego.

 1. Stompór T. Białkomocz. Forum Nefrologiczne. 2009; tom 2, nr 1: 50-59

 2. Nieszporek T. Czy białko w moczu jest powodem do niepokoju? http://nefrologia.mp.pl/lista/105628,czy-bialko-w-moczu-jest-powodem-do-niepokoju Data dostępu: 26.10.2016

 3. Protein in Urine (Proteinuria). http://www.webmd.com/a-to-z-guides/proteinuria-protein-in-urine Data dostępu: 26.10.2016

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Badanie trzustki - jakie wykonać?
Trzustka człowieka
Przeczytaj artykuł
Skąpomocz - przyczyny i leczenie rzadkiego oddawania moczu
Pacjent z problemem rzadkiego oddawania moczu
Przeczytaj artykuł
Krew w moczu (krwiomocz). Przyczyny sikania krwią
Podobne artykuły
Zespół Guillaina-Barrégo (GBS): objawy. Jakie leczenie?
Pęcherz neurogenny - co to znaczy? Czy da się wyleczyć?
Masaż prostaty - samodzielny. Jak wykonać i co daje?
Kwas moczowy - jak obniżyć podwyższony? Norma
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Czym jest long covid? 😷
Trwa nawet do 12 tygodni 🤧