Ból korzonków – objawy, leczenie. Leki na zapalenie korzonków

Ból korzonków to uciążliwa dolegliwość, która niekiedy tak się nasila, iż paraliżuje całe ciało i unieruchamia pacjenta w łóżku. Sprawdź, jak zapobiegać stanowi jakim jest zapalenie korzonków oraz dowiedz się jak przebiega terapia.
Mężczyzna cierpiący z powodu bólu korzonków
Źródło: 123RF

Spis treści

Jest wiele chorób, których obecność w organizmie zaczyna się od kręgosłupa. Sprzyja temu siedzący tryb życia, zwłaszcza teraz, w dobie komputerów. Jakże miło jest "serfować" w internecie i usprawiedliwiać długie siedzenie przed komputerem chęcią zdobywania wiedzy. Na próżno ortopedzi biją na alarm, że z naszym kręgosłupem dzieją się rzeczy straszne. Nie dbamy o to, zapominamy także o dzieciach, nie zapewniając im odpowiedniej dawki sportu. Skąd bierze się ból korzonków?

Objawy bólu korzonków

„Korzonki”, czyli korzenie nerwowe to włókna odchodzące od rdzenia kręgowego między kręgami. Odchodzą od niego po dwa korzenie brzuszne, które zawierają włókna ruchowe oraz dwa korzenie grzbietowe posiadające włókna nerwowe i czuciowe.

Gdy pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie zmianie ulega także dostarczanie w rejon dysków międzykręgowych substancji odżywczych, następuje ograniczenie przepływu płynów w rejonie stawów kręgosłupa, co może prowadzić do powstawania stanów zapalnych. Jeśli stan zapalny toczy się w segmencie, z którego wychodzą korzenie nerwowe, to może on objąć swym działaniem również sploty włókien nerwowych, zwane "korzonkami". To właśnie stan zapalny powoduje ból.

Czasem jest to tylko pobolewanie w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, lekko promieniujące do kończyny dolnej. Innym razem zapalenie korzonków sprawia, że ból jest tak silny, że unieruchamia pacjenta, przykuwając go do łóżka. Ból nasila się także podczas kaszlu i kichania, które powodują wzrost ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego.

Przyczyny rwy kulszowej

Rwa kulszowa najczęściej wywoływana jest przez różne czynniki, a mianowicie:

  • nieprawidłowe podniesienie ciężaru,
  • gwałtowny ruch,
  • oziębienie organizmu.

Rwa może także dotyczyć górnego odcinka kręgosłupa, nazywana jest wtedy rwą barkową. Ból promieniuje wtedy do kończyn górnych i szyi. Mogą pojawiać się silne bóle głowy. Przyczyny są często znacznie bardziej skomplikowane i mogą być objawem poważnych chorób, ale ich rozpoznanie pozostawmy już lekarzowi.

Sprawdź też, co to jest: Rwa barkowa

Reklama

Leczenie bólu korzonków

Jak leczyć korzonki? Leczenie bólu korzeni nerwowych jest przede wszystkim przyczynowe, czyli usuwające schorzenie, które je wywołało. W najgorszym okresie napadu silnego bólu chory pozostaje w łóżku, najlepiej na twardym materacu (można pod materac podłożyć deskę).

Co na korzonki? Podaje się także środki przeciwbólowe i witaminy z grupy B. Leczenie farmakologiczne wspomaga się stosowaniem fizykoterapii (działanie przeciwzapalne zabiegów takich jak np. laser, pole magnetyczne, elektroterapia) oraz zabiegami terapii manualnej, które mają na celu przyspieszyć proces gojenia stanu zapalnego (terapeuta może w tym celu poprawić pracę przepony, a także rozluźnić tkanki w rejonie przejść istotnych naczyń krwionośnych). Stosuje się także ćwiczenia rozluźniające oraz zwiększające mobilność kręgosłupa.

Jeśli bólowi korzonków towarzyszy osłabienie mięśni stopy, nietrzymanie moczu lub stolca należy natychmiast skonsultować się z neurochirurgiem. W takich przypadkach szybka interwencja neurochirurgiczna może uratować pacjenta przed trwałym niedowładem.

Czytaj też: Rwa udowa - ćwiczenia, objawy, leczenie

Reklama

Zapobieganie bólu korzonków

Jak w każdej chorobie tak i w tym przypadku ważna jest mądra profilaktyka – jak najwięcej ruchu, gimnastyka, spacery, a ponadto ciepłe ubranie podczas chłodów i unikanie siadania na zimnym podłożu.

Sprawdź: Co pomaga na ból pleców? 5 domowych sposobów

Oceń artykuł

(liczba ocen 28)

Pytanie: W jakiej formie najchętniej wybierasz preparaty na odbudowę chrząstki stawowej?

  Tabletki

  Proszek do rozpuszczania

  Zastrzyki

  Płyn

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!