Ból korzonków - może cię unieruchomić na długo

Ten ból może cię unieruchomić na długo
Kto doświadczył ataku korzonków nerwowych, ten wie jak uciążliwych dolegliwości mogą być sprawcą. Czasami ból jest tak silny, że wręcz paraliżuje całe ciało i unieruchamia pacjenta w łóżku.

Spis treści

Jest wiele chorób, których obecność w organizmie zaczyna się od kręgosłupa. Sprzyja temu siedzący tryb życia, zwłaszcza teraz, w dobie komputerów. Jakże miło jest "serfować" w internecie i usprawiedliwiać długie ślęczenie przed komputerem chęcią zdobywania wiedzy. Na próżno ortopedzi biją na alarm, że z naszym kręgosłupem dzieją się rzeczy straszne. Nie dbamy o to, zapominamy także o dzieciach, nie zapewniając im odpowiedniej dawki sportu.

A tymczasem lata lecą

Nagle pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie.  Wystarczy niewielkie przemieszczenie kręgów, a zaczynają one uciskać na znajdujące się między kręgami sploty włókien nerwowych, zwane też "korzonkami". Ten właśnie ucisk powoduje ból. Czasem jest to tylko pobolewanie w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, lekko promieniujące do kończyny dolnej. Innym razem ból jest tak silny, że unieruchamia pacjenta, przykuwając go do łóżka. Ból nasila się także podczas kaszlu i kichania, które powodują wzrost ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego.

Bóle kończyn, szyi, głowy

Rwę kulszową mogą wywołać różne czynniki: nieprawidłowe podniesienie ciężaru, gwałtowny ruch lub oziębienie organizmu. Rwa może także dotyczyć górnego odcinka kręgosłupa. Ból promieniuje wtedy do kończyn górnych i szyi. Mogą pojawiać się silne bóle głowy. Przyczyny są często znacznie bardziej skomplikowane i mogą być objawem poważnych chorób, ale ich rozpoznanie pozostawmy już lekarzowi.

Sprawdź też, co to jest: Rwa barkowa

Od środków przeciwbólowych po operację

Leczenie jest przede wszystkim przyczynowe, czyli usuwające schorzenie, które je wywołało. W najgorszym okresie napadu silnego bólu chory pozostaje w łóżku, najlepiej na twardym materacu (można pod materac podłożyć deskę). Podaje się także środki przeciwbólowe i witaminy z grupy B. Leczenie farmakologiczne wspomaga się stosowaniem ciepłych kąpieli, okładów. Stosuje się także fizykoterapię (diatermię, didynamik, czyli prądy diadynamiczne), masaże, noszenie specjalnego gorsetu czy wreszcie ćwiczenia wzmacniające mięśnie i przywracające gibkość kręgosłupa. W poważniejszych przypadkach pacjent może być skierowany na operację ortopedyczną lub neurochirurgiczną.

Czytaj też: Rwa udowa - ćwiczenia, objawy, leczenie

Zapobieganie jest najważniejsze

Jak w każdej chorobie tak i w tym przypadku ważna jest mądra profilaktyka. Tak więc jak najwięcej ruchu, gimnastyka, czyli dbałość o prawidłowy stan kręgosłupa. A ponadto ciepłe ubranie podczas chłodów i unikanie siadania na zimnym podłożu to podstawa.

Sprawdź: Co pomaga na ból pleców? 5 domowych sposobów

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy uważasz, że decyzja o szczepieniu dziecka powinna być dobrowolna?

  tak

  nie

  nie mam zdania

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA