🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Korzonki – w jaki sposób je leczyć?

„Korzonki” to potoczna nazwa zapalenia korzeni nerwowych, wywołanych uciskiem na nie. Zazwyczaj ból to objaw rwy kulszowej, ale może też pojawiać się w przypadku innych schorzeń kręgosłupa. Dowiedz się, jakich. Jak leczyć korzonki?
Mężczyzna cierpiący z powodu bólu korzonków
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Zapalenie korzeni nerwowych określa się często „korzonkami”.
 • Ból korzonków jest nagły, piekący i może promieniować zarówno na kończynę dolną, jak i górną.
 • Sposobami na minimalizowanie bólu jest: leżenie na twardej powierzchni, plastry rozgrzewające, maści, ćwiczenia rozluźniające oraz środki przeciwbólowe.
SPRAWDŹ TEŻ: Wdowi garb – ćwiczenia i leczenie. Czy można go wyleczyć?
Spis treści

Reklama

Co to są korzonki?

Określeniem „korzonki” nazywa się korzenie nerwowe, inaczej włókna, które odchodzą od rdzenia kręgowego pomiędzy kręgami. Gdzie tak naprawdę są korzonki?

Otóż, okazuje się, że można wyróżnić po dwa korzonki brzuszne odchodzące od rdzenia kręgowego. Składają się one z włókna ruchowego oraz dwóch korzeni grzbietowych wyposażonych we włókna nerwowe i czuciowe.

Ze względu na ich położenie, wielu pacjentów zastanawia się, czy bolą ich korzonki czy nerki. Tymczasem często dochodzi do ucisku nerwu kulszowego, czyli do bólu tzw. korzonków.

Reklama

Objawy korzonków

Zazwyczaj ból korzonków jest wywołany przez ucisk na nerwy rdzeniowe, które tworzą nerw kulszowy. Często bolące korzonki to efekt rwy kulszowej, ale też wielu innych schorzeń kręgosłupa, np. skoliozy, choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa czy dyskopatii.

Ból pleców wywołany przez korzonki może być efektem przeciążenia kręgosłupa wynikającego z pracy fizycznej, ale też ćwiczeń na siłowni, gwałtownego podnoszenia ciężarów.

Czasem takie dolegliwości towarzyszą różnorodnym chorobom, np.:

 • chorobom kości,
 • infekcjom bakteryjnym,
 • cukrzycy,
 • półpaścowi,
 • chorobom stawów,
 • nowotworom,
 • zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych.

Jak bolą korzonki? Jest to dość charakterystyczny ból o promieniującym charakterze. Jest palący i piekący. Pojawia się nagle. Gdzie konkretnie boli podczas ataku? Korzonki bolą w dolnej części pleców aż do pośladków. Ból może promieniować wzdłuż kończyn dolnych lub górnych.

Wśród charakterystycznych objawów wymienia się również osłabienie mięśni, parestezje oraz zaburzenia czucia. Niekiedy pojawiają się też zaburzenia z utrzymaniem moczu czy stolca.

Taki atak może mieć ostry przebieg lub ujawniać się stopniowo.

Ile trzymają korzonki? Co ciekawe, wielu przypadkach objawy znikają samoistnie po kilku godzinach. Jeżeli ból jest nie do wytrzymania, czasem konieczne staje się wezwanie pogotowia.

Zapalenie korzonków

W przypadku zapalenia korzonków nerwowych charakterystycznymi objawami jest nagły ucisk i ból promieniujący w różnych kierunkach. Czasem w zapaleniu korzonków dochodzi do ucisku na korzenie nerwowe w różnych miejscach: w odcinku lędźwiowym i wówczas pojawia się tzw. rwa kulszowa lędźwiowa, ale też w odcinku szyjnym – wtedy to ból dotyczy okolicy szyi.

Znana jest też rwa kulszowa ramienna, kiedy to ból promieniuje do szyi, ramion oraz kończyn górnych.

Zaburzenia korzeni i splotów nerwowych dotyczą zazwyczaj odcinka krzyżowo-lędźwiowego, lędźwiowego oraz szyjnego.

Przyczyn tzw. korzonków jest mnóstwo: od wychłodzenia, po przeciążenie kręgosłupa.

To, ile trwa zapalenie korzonków, zależy od konkretnego organizmu. Zwykle jednak regeneracja następuje po 4-6 tygodniach.

Reklama

Leczenie korzonków

Jak leczyć korzonki? Przede wszystkim niezbędna jest odpowiednia diagnostyka. W tym celu wykonuje się rezonans magnetyczny, który pozwala na odkrycie konkretnych zmian. Inne badania wykonywane w celu rozpoznania problemu to RTG, tomografia komputerowa oraz USG.

Gdy lekarz już wie, że przyczyną dolegliwości bólowych są korzonki, wdraża odpowiednie leczenie. Co zwykle stosuje się na korzonki? Należy podkreślić, że leczenie ma charakter przyczynowy, a więc ma na celu usunięcie przyczyn, które wywołały problem. Jeżeli atak jest bardzo silny, chory przebywa w łóżku, np. leżąc na twardej powierzchni.

Jak wyleczyć korzonki? W celu pozbycia się problemu stosuje się leczenie zachowawcze albo operacyjne. Popularnością cieszą się np. zastrzyki na korzonki, ale równie istotna jest rehabilitacja obejmująca terapię manualną, neuromobilizację czy kinezyterapię.

Pomocne są także zabiegi z zakresu fizykoterapii, do których można zaliczyć, m.in. laseroterapię czy ultradźwięki.

Reklama

Leki na korzonki

Z punktu widzenia chorych, z powodu nacisku na korzonki istotny jest dostęp do środków, które mają na celu łagodzenie bólu. Co można stosować na korzonki? W zasadzie lista leków na to schorzenie jest długa i obejmuje zarówno środki na receptę, jak i bez recepty.

Do najpopularniejszych należą:

 • maść na korzonki – działa miejscowo rozgrzewając problematyczne miejsce, często składnikiem takich preparatów jest kapsaicyna, która rozszerza naczynia krwionośne i ułatwia wchłanianie konkretnych środków;
 • plastry na korzonki – mają charakter rozgrzewający, pod wpływem ciepła dolegliwości bólowe zmniejszają się;
 • tabletki na korzonki – są to środki przeciwbólowe oraz witaminy z grupy B.

Reklama

Domowe sposoby na korzonki

Leczenie domowymi sposobami zapalenia korzonków nerwowych opiera się na minimalizacji bólu poprzez stosowanie leków przeciwbólowych oraz plastrów dostępnych bez recepty. Warto także postawić na masaż miejsca, które sprawia ból.

Leczenie domowe korzonków to też wybór twardej powierzchni do spania. Na korzonki działają również ćwiczenia rozluźniające kręgosłup.

Istotna jest też mądra profilaktyka, czyli ubranie adekwatne do pogody, niesiadanie na zimnym podłożu, gimnastyka oraz spacery.

Czytaj również

Bibliografia

 • A. Maciejczak, G. Goncerz, Zespoły bólowe kręgosłupa, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.43., [dostęp: 02.02.2022].
 • Dr Strychar, Wykłady z anatomii dla studentów pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego, Układ nerwowy część III, http://drstrychar.com/content/uploads/2018/01/Uklad-nerwowy-cz.-III.pdf, [dostęp: 02.02.2022].
 • B. A. Casazza, Rozpoznanie i leczenie ostrego bólu krzyża, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/medycynarodzinna/diagnostyka-kliniczna/objawy-kliniczne/119389,rozpoznanie-i-leczenie-ostrego-bolu-krzyza, [dostęp: 02.02.2022].
 • Prof. dr hab. med. T. M. Domżał, Bóle krzyża – rozpoznawanie i leczenie, Medycyna po Dyplomie 2011(20); 12 (189): 34-45, https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/010/812/original/Strony_od_MpD_2011_12-7.pdf?1468584310, [dostęp: 02.02.2022].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Monika Król
Autoryzacja medyczna
Monika Król
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy ze strony układu kostno-stawowego
Wędrujące bóle kości, stawów, mięśni – grypa, RZS, rak? Przyczyny i objawy
Mężczyzna boli nadgarstek
Przyczyny bólu żeber - co oznacza i jak się pozbyć bólu żebra?
Mężczyznę bolą żebra
Ból palców u nóg - co oznacza? Przyczyny i leczenie
Zadbane palce u nóg
Podobne artykuły
Ból w stopie
Ból śródstopia - od góry, od spodu, z boku i przy chodzeniu. Co oznacza?
Boląca lewa ręka
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka? Sprawdź przyczyny
Co na ból pod pachami?
Ból pod pachami - o czym świadczy, skąd się bierze i jak go załagodzić
Mężczyzna odczuwa ból uda
Ból uda - co oznacza? Ćwiczenia na bolące uda
Kobietę bolą dłonie
Ból dłoni - po zewnętrznej stronie i w środku. Przyczyny

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie cechy powinien mieć dobry glukometr?
Diagnosis_sonda