Nowy sklep

już ON-LINE

Ból korzonków – objawy, leczenie. Leki na zapalenie korzonków

Ból korzonków to uciążliwa dolegliwość, która niekiedy tak się nasila, iż paraliżuje całe ciało i unieruchamia pacjenta w łóżku. Sprawdź, jak zapobiegać stanowi jakim jest zapalenie korzonków oraz dowiedz się jak przebiega terapia.
Mężczyzna cierpiący z powodu bólu korzonków
Źródło: 123RF

Spis treści

Jest wiele chorób, których obecność w organizmie zaczyna się od kręgosłupa. Sprzyja temu siedzący tryb życia, zwłaszcza teraz, w dobie komputerów. Jakże miło jest "serfować" w internecie i usprawiedliwiać długie siedzenie przed komputerem chęcią zdobywania wiedzy. Na próżno ortopedzi biją na alarm, że z naszym kręgosłupem dzieją się rzeczy straszne. Nie dbamy o to, zapominamy także o dzieciach, nie zapewniając im odpowiedniej dawki sportu. Skąd bierze się ból korzonków ?

Objawy bólu korzonków

Korzonki nerwowe to włókna odchodzące od rdzenia kręgowego między kręgami. Odchodzą od niego po dwa korzenie brzuszne, które zawierają włókna ruchowe oraz dwa korzenie grzbietowa posiadające włókna nerwowe i czuciowe. Są one niezwykle delikatne, dlatego ból jest aż tak silny.

Nagle pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie. Wystarczy niewielkie przemieszczenie kręgów, a zaczynają one uciskać na znajdujące się między kręgami sploty włókien nerwowych, zwane też "korzonkami". Ten właśnie ucisk powoduje ból.

Czasem jest to tylko pobolewanie w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, lekko promieniujące do kończyny dolnej. Innym razem zapalenie korzonków sprawia, że ból jest tak silny, że unieruchamia pacjenta, przykuwając go do łóżka. Ból nasila się także podczas kaszlu i kichania, które powodują wzrost ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego.

 

Przyczyny rwy kulszowej

Rwa kulszowa najczęściej wywoływana jest przez różne czynniki, a mianowicie:

  • nieprawidłowe podniesienie ciężaru,
  • gwałtowny ruch,
  • oziębienie organizmu.

Rwa kulszowa może także dotyczyć górnego odcinka kręgosłupa. Ból promieniuje wtedy do kończyn górnych i szyi. Mogą pojawiać się silne bóle głowy. Przyczyny są często znacznie bardziej skomplikowane i mogą być objawem poważnych chorób, ale ich rozpoznanie pozostawmy już lekarzowi.

Sprawdź też, co to jest: Rwa barkowa

Reklama

Leczenie bólu korzonków

Jak leczyć korzonki? Leczenie bólu korzeni nerwowych jest przede wszystkim przyczynowe, czyli usuwające schorzenie, które je wywołało. W najgorszym okresie napadu silnego bólu chory pozostaje w łóżku, najlepiej na twardym materacu (można pod materac podłożyć deskę).

Co na korzonki? Podaje się także środki przeciwbólowe i witaminy z grupy B. Leczenie farmakologiczne wspomaga się stosowaniem ciepłych kąpieli, okładów. Stosuje się także fizykoterapię (diatermię, didynamik, czyli prądy diadynamiczne), masaże, noszenie specjalnego gorsetu czy wreszcie ćwiczenia wzmacniające mięśnie i przywracające gibkość kręgosłupa. W poważniejszych przypadkach pacjent może być skierowany na operację ortopedyczną lub neurochirurgiczną.

Czytaj też: Rwa udowa - ćwiczenia, objawy, leczenie

Reklama

Zapobieganie bólu korzonków

Jak w każdej chorobie tak i w tym przypadku ważna jest mądra profilaktyka. Tak więc jak najwięcej ruchu, gimnastyka, czyli dbałość o prawidłowy stan kręgosłupa, może pozwolić uniknąć bólu pleców. A ponadto ciepłe ubranie podczas chłodów i unikanie siadania na zimnym podłożu to podstawa.

Sprawdź: Co pomaga na ból pleców? 5 domowych sposobów

Oceń artykuł

(liczba ocen 27)

Pytanie: Jak radzisz sobie z bólem gardła w ciąży?

  naturalnymi sposobami np. płukanki

  preparatami bez recepty

  preparatami wskazanymi przez lekarza

  nie stosuję żadnych preparatów