Ból korzonków - może cię unieruchomić na długo

Ten ból może cię unieruchomić na długo
Źródło: 123RF
Kto doświadczył ataku korzonków nerwowych, ten wie jak uciążliwych dolegliwości mogą być sprawcą. Czasami ból jest tak silny, że wręcz paraliżuje całe ciało i unieruchamia pacjenta w łóżku.

Jest wiele chorób, których obecność w organizmie zaczyna się od kręgosłupa. Sprzyja temu siedzący tryb życia, zwłaszcza teraz, w dobie komputerów. Jakże miło jest "serfować" w internecie i usprawiedliwiać długie ślęczenie przed komputerem chęcią zdobywania wiedzy. Na próżno ortopedzi biją na alarm, że z naszym kręgosłupem dzieją się rzeczy straszne. Nie dbamy o to, zapominamy także o dzieciach, nie zapewniając im odpowiedniej dawki sportu.

A tymczasem lata lecą

Nagle pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie.  Wystarczy niewielkie przemieszczenie kręgów, a zaczynają one uciskać na znajdujące się między kręgami sploty włókien nerwowych, zwane też "korzonkami". Ten właśnie ucisk powoduje ból. Czasem jest to tylko pobolewanie w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, lekko promieniujące do kończyny dolnej. Innym razem ból jest tak silny, że unieruchamia pacjenta, przykuwając go do łóżka. Ból nasila się także podczas kaszlu i kichania, które powodują wzrost ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego.

Bóle kończyn, szyi, głowy

Rwę kulszową mogą wywołać różne czynniki: nieprawidłowe podniesienie ciężaru, gwałtowny ruch lub oziębienie organizmu. Rwa może także dotyczyć górnego odcinka kręgosłupa. Ból promieniuje wtedy do kończyn górnych i szyi. Mogą pojawiać się silne bóle głowy. Przyczyny są często znacznie bardziej skomplikowane i mogą być objawem poważnych chorób, ale ich rozpoznanie pozostawmy już lekarzowi.

Sprawdź też, co to jest: Rwa barkowa

Od środków przeciwbólowych po operację

Leczenie jest przede wszystkim przyczynowe, czyli usuwające schorzenie, które je wywołało. W najgorszym okresie napadu silnego bólu chory pozostaje w łóżku, najlepiej na twardym materacu (można pod materac podłożyć deskę). Podaje się także środki przeciwbólowe i witaminy z grupy B. Leczenie farmakologiczne wspomaga się stosowaniem ciepłych kąpieli, okładów. Stosuje się także fizykoterapię (diatermię, didynamik, czyli prądy diadynamiczne), masaże, noszenie specjalnego gorsetu czy wreszcie ćwiczenia wzmacniające mięśnie i przywracające gibkość kręgosłupa. W poważniejszych przypadkach pacjent może być skierowany na operację ortopedyczną lub neurochirurgiczną.

Czytaj też: Rwa udowa - ćwiczenia, objawy, leczenie

Zapobieganie jest najważniejsze

Jak w każdej chorobie tak i w tym przypadku ważna jest mądra profilaktyka. Tak więc jak najwięcej ruchu, gimnastyka, czyli dbałość o prawidłowy stan kręgosłupa. A ponadto ciepłe ubranie podczas chłodów i unikanie siadania na zimnym podłożu to podstawa.

Sprawdź: Co pomaga na ból pleców? 5 domowych sposobów

Oceń artykuł

(liczba ocen 23)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA