Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Wdowi garb – ćwiczenia i leczenie. Czy można go wyleczyć?

Wdowi garb stanowi wadę postawy, która może dotknąć nie tylko kobiety w wieku okołomenopauzalnym, lecz także młodsze panie i mężczyzn. Bardzo istotna w tym przypadku jest profilaktyka oparta na regularnej aktywności fizycznej. Jak leczy się tę dysfunkcję?
Kobieta z wdowim garbem
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest wdowi garb?

Wdowi garb to potoczne określenie na charakterystyczne wybrzuszenie, znajdujące się w dolnej części odcinka szyjnego kręgosłupa. Jest to wada postawy, którą nazywa się też bawolim garbem. Swoją nazwę wzięła stąd, że dawniej przypadłość ta dotyczyła głównie kobiet w wieku okołomenopauzalnym, kiedy to zwykle były już w owdowiałym stanie. 

Obecnie jednak lekarze obserwują wdowie zgrubienie nie tylko u opisanej wyżej grupy, lecz także u młodych osób, również u mężczyzn. Z predyspozycją do wdowiego garbu można się urodzić, jednak częściej na tę wadę pracuje się latami, notorycznie powielając błędną postawę ciała w czasie stania, siedzenia, pracy, czy poruszania się.

Co to jest wdowi garb? To deformacja tkankowa, która pojawia się na styku fragmentu szyjnego i piersiowego kręgosłupa. Tworzy ją nagromadzona tkanka tłuszczowa, która odkłada się w okolicy karku. 

Z wdowim garbem wiąże się nie tylko nieestetyczny wygląd (wysunięcie głowy i barków do przodu, zaokrąglenie górnej części pleców), ale też dolegliwości bólowe, odczuwane w okolicy wybrzuszenia, oraz w obrębie głowy, szyi, karku, łopatek, rąk, czy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Reklama

Objawy wdowiego garbu

Wdowi garb widać gołym okiem. Jak już wcześniej zauważono, to zgrubienie występujące w obrębie karku. Czym jeszcze wyróżnia się wdowi garb? Objawy tej wady postawy to wysunięcie głowy oraz barków ku przodowi, a także kifotyzacja odcinka piersiowego kręgosłupa. Poza tym u niektórych osób pojawiają się tzw. pajączki na skórze (czyli popękane naczynia krwionośne) w miejscu zgrubienia.

Ból zlokalizowany w obrębie garbu to także charakterystyczny objaw tej dolegliwości. Jednak bolesność może być także odczuwana między łopatkami, w kończynach górnych, w okolicy głowy, szyi i karku oraz w lędźwiach.

Oprócz powyższych oznak wdowi garb w starszym wieku nierzadko odznacza się też takimi symptomami jak powracające mrowienie i drętwienie rąk, opuchlizna palców dłoni, zauważalna po przebudzeniu, szumy w uszach, zawroty głowy oraz mdłości, a także bolesność i sztywność żuchwy, zgrzytanie zębami, czy kłopoty z ruchomością w obszarze szyjnym. Ponadto zdarza się, że osoby z wdowim garbem mają problemy z oddychaniem, przełykaniem oraz z siłą chwytu.

Reklama

Od czego robi się wdowi garb?

W jaki sposób dochodzi do powstania wady postawy, jaką jest wdowi garb? Przyczyny tej dolegliwości dzieli się na dwie grupy: czynniki dziedziczne oraz inne. Te pierwsze mają związek z genetyką, można po prostu odziedziczyć po przodkach skłonność do nabywania wad postawy, takich jak właśnie bawoli garb. 

Drugą grupę powodów stanowią czynniki o przeróżnym podłożu, wśród nich można wymienić m.in. 

  • osteoporozę, 
  • siedzący tryb życia, 
  • zaburzenia związane ze wzrokiem, 
  • kręgozmyk,
  • inne problemy z kręgami (np. złamanie kręgu), 
  • negatywne emocje (takie jak strach, żal, niskie poczucie własnej wartości, wstyd, wycofanie, żałoba po stracie bliskiej osoby, itp.),
  • przewlekły stres.

Oczywiście niezależnie od tego jaka przyczyna wywołała tę wadę zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego odpowiednie ćwiczenia na wdowi garb mogą być bardzo pomocne. Jednak dużo istotniejsza jest w tym przypadku profilaktyka, która polega na regularnej aktywności fizycznej. 

Reklama

Czy wdowi garb można wyleczyć?

Po usłyszeniu diagnozy pacjenci często zastanawiają się czy wdowi garb można wyleczyć. Z pewnością im wcześniej uda się zdiagnozować dysfunkcję, tym lepsze rokowania ma poprawa postawy, samopoczucia oraz ogólnego stanu zdrowia. 

Jak się postępuje, gdy stwierdzi się wdowi garb? Leczenie opiera się przede wszystkim na fizjoterapii, opartej na obniżaniu nieprawidłowych napięć i rozluźnianiu tkanek, a także na poprawieniu ukrwienia oraz zmniejszenia bólu. Do tych celów wykorzystuje się zatem m.in. masaż tkanek głębokich, terapię punktów spustowych oraz poizometryczną relaksację mięśni. 

Jakie są jeszcze terapie na wdowi garb? Orteza, czyli dopasowany do konkretnej osoby rodzaj gorsetu ortopedycznego, dzięki któremu zostaje utrwalona prawidłowa postawa ciała to również praktykowana metoda terapeutyczna. Jeszcze inną formę kuracji stanowi plastrowanie, które ma przede wszystkim ograniczyć ból oraz uczucie drętwienia. 

Niekiedy w trudnych przypadkach lub kiedy inne sposoby zawiodą, konieczna okazuje się operacja. 

O metodzie terapeutycznej powinien zadecydować lekarz lub fizjoterapeuta w porozumieniu z pacjentem.

Reklama

Ćwiczenia na wdowi garb

Co można robić samemu na wdowi garb? Ćwiczenia, które można wykonywać samodzielnie w domu, powinny być zlecone danej osobie przez doświadczonego fizjoterapeutę. Początkowo dobrze wykonywać je pod okiem specjalisty, a kiedy zostaną one opanowane, można rozpocząć trening domowy.

Autoterapia wdowiego garbuopiera się na stosowaniu rollerów oraz piłeczek do masażu spiętych części ciała (mogą to być nawet piłeczki tenisowe). Ponadto należy wykonywać ćwiczenia rozluźniające przykurczone mięśnie. Bardzo ważna jest też systematyczna aktywność fizyczna, którą mogą stanowić chociażby codzienne spacery. 

Zaleca się wykonywanie wybranych pozycji jogi, które warto skonsultować z instruktorem tego rodzaju rekreacji. Dzięki ćwiczeniu asan jogicznych można pozbyć się niechcianego napięcia tkankowego oraz wprowadzić całe ciało w stan ogólnego rozluźnienia. 

Ponadto trzeba stale kontrolować sposób w jaki się stoi, chodzi, siedzi, pracuje, a nawet śpi. Na rynku medycznym dostępne są nawet takie przyrządy jak poduszka na wdowi garb, która ma za zadanie m.in. odciążyć kręgosłup szyjny oraz zregenerować kręgi.

Czytaj również

Bibliografia

  • McGill Stuart, Mechanika zdrowych pleców. Uwolnij się od bólu, Wydawnictwo Galaktyka, 2018, ISBN 9788375796735.
  • Kemnitz Hans, Terapia kręgosłupa: diagnoza, ćwiczenia, leczenie, Wydawnictwo Aba, 2016, ISBN 978-83-61012-81-8.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ortopedia i reumatologia
Protruzja: co to jest? Operacja, leczenie, rehabilitacja
Mężczyzna trzyma się za plecy
Rak kości – objawy, RTG. Jak szybko postępuje i czy boli?
Zastrzyk w kość
Ból przedramienia: w różnych pozycjach. Przyczyny i leczenie
Kobietę boli przedramię
Podobne artykuły
Mężczyzna odczuwa ból kolana
Sklerotyzacja - co to jest? Definicja, objawy i leczenie
Mężczyzna przykłada okład do łokcia
Woda w łokciu - porady i domowe sposoby. Jak leczyć?
Implant wykonany z biomateriałów
Endoproteza biodra – jak długo boli noga po operacji? Rehabilitacja
Kobieta trzyma się za kolano
Uszkodzenie łąkotki: objawy i leczenie. Czy uszkodzona łątkotka boli?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!