Najzdrowsze miejsce w internecie

Ból żołądka w ciąży - jakie są jego przyczyny i jak go wyleczyć?

Ból żołądka w ciąży to częsta dolegliwość, zwykle występująca razem z wymiotami i nudnościami. Pojawianie się tego typu objawów zawsze warto skonsultować z lekarzem, gdyż mogą one oznaczać np. niestrawność lub chorobę wrzodową. Leczenie uzależnione jest od przyczyny dolegliwości, jednak często kluczowa jest zmiana nawyków żywieniowych.
Kobietę w ciąży boli żołądek
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ból żołądka w ciąży może mieć różne przyczyny i nie musi wiązać się z poważnymi schorzeniami. Jednak zawsze warto skonsultować go z lekarzem.
 • Najczęstsze przyczyny bólu żołądka w ciąży to niewłaściwa dieta i związana z nią zgaga i niestrawność. Z tego powodu osoby ciężarne powinny jeść lekkostrawne potrawy, ograniczać spożywanie kawy i przypraw.
 • Jeśli ból żołądka w ciąży nie jest związany z poważną chorobą, można łagodzić go za pomocą domowych środków. Dla osób ciężarnych bezpieczne jest spożywanie naparu z mięty lub imbiru, a także wywaru z siemienia lnianego.
SPRAWDŹ TEŻ: Bóle brzucha - jakie są ich rodzaje, co oznaczają i jak sobie z nimi radzić?
Spis treści

Reklama

Przyczyny bólu żołądka w ciąży

Silny ból żołądka w ciąży nie powinien zostać zlekceważony, gdyż może dojść do niechcianych powikłań. Warto zaobserwować jaki rodzaj bólu nam dokucza - określenie jego charakteru może ułatwić postawienie diagnozy. Ból bywa na przykład tępy, kłujący, piekący lub uciskający.

Najczęstsze przyczyny dolegliwości to:

 • niestrawność,
 • zgaga,
 • zła dieta,
 • zapalenie wyrostka robaczkowego,
 • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
 • zatrucie pokarmowe.

W czasie ciąży ważne jest, by nie przejadać się, gdyż wraz ze wzrostem płodu dochodzi do powiększania się macicy, a tym samym większego nacisku na narządy wewnętrzne. Finalnie może prowadzić to do bólu żołądka. Ryzyko wzrasta, gdyż spożywane potrawy są tłuste 
i ciężkostrawne.

Ból żołądka w ciąży - dodatkowe objawy

Dolegliwości żołądkowe w ciąży zwykle występuje jednocześnie z innymi objawami. Najczęściej kobiety skarżą się na:

 • biegunkę,
 • wymioty,
 • nudności,
 • wzdęcia,
 • zgagę,
 • plamienie z dróg rodnych,
 • złe samopoczucie,
 • gorączkę,
 • osłabienie,
 • twardnienie brzucha.

Wizyta u lekarza jest szczególnie ważna, gdy obecne jest plamienie z dróg rodnych - taki objaw może bowiem świadczyć o odklejaniu się łożyska.

Chcesz zwalczyć zgagę? Kliknij tutaj

Co mogą oznaczać skurcze żołądka w ciąży? Niewłaściwa dieta i niestrawność

Bolesne skurcze żołądka w ciąży łączą się zwykle z niewłaściwą dietą. Spożywanie dużych ilości ciężkich potraw może doprowadzić do niestrawności, a tym samym występowania nieprzyjemnych symptomów.

Dolegliwości żołądkowe w ciąży obecne są także z powodu powiększającej się macicy, która naciska na żołądek. Taki stan najczęściej występuje w końcowym etapie ciąży, gdy płód jest już duży. Ryzyko wzrasta, gdyż spożywane potrawy są tłuste i ciężkostrawne. W czasie ciąży ważne jest więc, by się nie przejadać, unikać kawy, a także ostrych przypraw i warzyw wzdymających, jak np. fasola czy soczewica.

Ból żołądka w ciąży - zgaga

Refluks żołądkowo-przełykowy, czyli tzw. zgaga, powstaje, gdy podrażniona zostanie błona śluzowa przełyku. Dochodzi do tego wówczas, gdy rozluźnieniu ulegnie mięsień zwany dolnym zwieraczem przełyku - kwaśna treść żołądka cofa się wówczas do przełyku, drażniąc jego śluzówkę. Mniejsze napięcie zwieracza występuje w czasie ciąży za sprawą progesteronu - zgaga w tym czasie należy więc do często spotykanych dolegliwości. Może ona być odpowiedzialna za ból żołądka odczuwany przez ciężarną.

Zgaga i nadkwaśność to częste problemy ze strony układu pokarmowego. Przyczynami tych dolegliwości są refluks, choroby żołądka czy niewłaściwa dieta. Na rynku pojawiły się łagodne produkty, które pozwolą uporać się z kłopotami trawiennymi. Preparaty w postaci mleczka lub tabletek w natychmiastowy sposób złagodzą pieczenie i ból oraz ochronią śluzówkę żołądka. Ich łagodna formuła sprawia, że mogą być stosowane nawet przez kobiety w ciąży, są również odpowiedne dla dzieci. KLIKNIJ, aby sprawdzić dostępne preparaty.

Reklama

Ból żołądka - choroba wrzodowa

Choroba wrzodowa żołądka polega na owrzodzeniu górnego odcinka przewodu pokarmowego - w błonie śluzowej żołądka pojawiają się dość głębokie ubytki, które otacza stan zapalny. Za ich powstawaniem najczęściej stoi infekcja bakterią Helicobacter pylori.

Cierpiąca na wrzody żołądka osoba odczuwa wówczas bóle brzucha (pojawiają się do 3 godzin od spożycia posiłku), a także nudności i wymioty. Są to objawy charakterystyczne dla początkowych faz ciąży, dlatego tak ważne jest skonsultowanie ich z lekarzem.

Reklama

Ból żołądka - zapalenie wyrostka robaczkowego

Czasem może się zdarzyć, że ciąża zbiegnie się w czasie z przykrym schorzeniem, jakim jest zapalenie wyrostka robaczkowego. Wyrostek robaczkowy to podłużna wypustka jelita grubego - u niektórych osób jest zarośnięty, u niektórych zaś znajdują się w nim resztki pokarmów lub śluz. Wyrostek nie jest konieczny do życia, to po prostu „spadek” po dalekich roślinożernych przodkach.

Czasem zdarza się, że dochodzi do ostrego zapalenia wyrostka. Podstawowym objawem jest właśnie silny ból w nadbrzuszu, do którego dołączają wymioty i gorączka. W czasie ciąży powiększająca się macica powoduje, że jelito grube nieco zmienia położenie - spowodowany przez zapalenie ból wyrostka pojawia się wówczas w okolicach żeber i może być pomylony z bólem żołądka lub zapaleniem pęcherzyka żółciowego.

Reklama

Ból żołądka na początku ciąży - czy się martwić?

Ból żołądka we wczesnej ciąży zwykle nie powinien budzić niepokoju, gdyż w wielu przypadkach jest to objaw towarzyszący porannym mdłościom. W organizmie kobiety wzrasta wówczas poziom gonadotropiny kosmówkowej - hormonu, który odpowiada właśnie za uczucie nudności, a także wymioty u ciężarnych. 

Mdłościom często towarzyszą:

 • osłabienie organizmu,
 • zawroty głowy,
 • niskie ciśnienie tętnicze krwi,
 • brak energii. 

Aby zapobiec bólowi należy przede wszystkim przestrzegać lekkostrawnej diety. Powinna opierać się ona na spożywaniu dużej ilości warzyw i owoców, piciu płynów oraz dbaniu o aktywność fizyczną. Warto każdego dnia udać się na niedługi spacer, by dotlenić organizm. Unikać należy ciężkostrawnych posiłków, gazowanych napojów, a przede wszystkim wszelkich używek, które mogą negatywnie wpłynąć na dalszy rozwój płodu.

Co na ból żołądka w ciąży? Bezpieczne leki dla kobiet w ciąży

Co na żołądek w ciąży? Jest to okres, w którym kobieta nie może zażywać wielu leków, dlatego leczenie niektórych schorzeń jest w tym czasie utrudnione. Przede wszystkim warto więc przestrzegać zaleceń lekarza. 

Ból żołądka w ciąży – co pomaga? 

 • Siemię lniane – jego zadaniem jest chronienie błony śluzowej żołądka przed podrażnieniem. Siemię można zakupić w formie ziarenek, bądź zmielonej,
 • mięta – stosowanie jej pomaga w funkcjonowaniu żołądka, jednak ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na chorobę wrzodową. Mięta może bowiem prowadzić do niekorzystnego dla nich pobudzania produkcji soków żołądkowych,
 • imbir – kilka cienkich plasterków należy zalać wrzątkiem i wypić napój po lekkim przestudzeniu.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj również

Bibliografia

 • Lichtenberg-Kokoszki, E., & Janiuk, E. Ciąża.
 • Tylec-Osóbka, E., Wojtuń, S., & Gil, J. (2012). Podstawowe zasady postępowania w przebiegu chorób układu pokarmowego u kobiet w ciąży. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 8(4), 315-323.
 • Adamczyk-Gruszka, O., Gruszka, J., & Niziurski, P. OSTRE ZAPALENIE WYROSTKA ROBACZKOWEGO W CIĄŻY POJEDYNCZEJ I MNOGIEJ–OPIS DWÓCH PRZYPADKÓW. Studia Medyczne, 83.
 • Bednarek, M., Budzyński, A., Rembiasz, K., & Biesiada, Z. (2008). Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego u kobiet ciężarnych. Chirurgia Polska, 10(2), 125-132.
 • Szczeblowska, D., Serwin, D., Hebzda, A., Wojtuń, S., & Grys, I. (2011). Nieswoiste zapalenia jelit a płodność, przebieg ciąży, porodu i karmienie piersią. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 7(2), 104-109.
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból brzucha – co na ból brzucha? Rodzaje dolegliwości
Co na ból brzucha
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Kobieta w ciąży z przebarwieniami w okolicy kresy
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Para się przytula
Podobne artykuły
Implantacja zarodka - objawy. Ile trwa?
Ryby w ciąży - jakie można jeść? Czy są bezpieczne?
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?
Wędrówki owsików, czyli jak można się nimi zarazić?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama


Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!