Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!

CA-125: badanie markera nowotworowego. Norma, cena i wynik

Badanie markera nowotworowego CA-125 ma na celu sprawdzenie czy kobiecy jajnik nie posiada zmian nowotworowych. Ponadto dzięki tej analizie wiadomo czy leczenie stosowane w kuracji nowotworowej odniosło zamierzony skutek oraz jakie jest ryzyko zachorowalności na ten rodzaj nowotworu u danej osoby. Jaka jest norma dla tego wskaźnika i jak odczytywać wyniki?
Laborant wykonuje badanie CA-125
źrodło:123RF
Spis treści

Czym jest marker CA-125?

CA-125 to białko antygenowe stanowiące marker nowotworowy, a zatem substancję, która ulega podwyższeniu w czasie onkogenezy. Przekroczona norma tego antygenu najczęściej świadczy o występowaniu jakiejś patologii w organizmie. Dzięki oszacowaniu wysokości tego markera aż w niemal 90 procentach udaje się wykryć raka jajnika. Za wysoki marker CA-125 może mieć także związek z innymi nieprawidłowościami toczącymi się w ustroju, takimi jak np.:

  • marskość wątroby, 
  • zapalenie płuc, czy trzustki, 
  • mięśniaki macicy, 
  • endometrioza,
  • wodobrzusze. 

Carcinoma antygen 125 czyli opisywana glikoproteina występuje w komórkach nowotworowych tworzących się w organizmie, ale też na powierzchni zdrowych tkanek, najczęściej w narządach dróg rodnych. CA-125 marker nowotworowy swój fizjologiczny początek posiada w komórkach nabłonka jam ciała płodu, a także w komórkach m.in. nabłonka otrzewnej, opłucnej, osierdzia, czy śluzówki szyjki macicy.

Nie zawsze jednak wysokie wartości rejestrowane dla markera CA-125 oznaczają toczący się w ustroju proces nowotworowy, ponieważ podwyższenie tego wskaźnika obserwuje się także w czasie miesiączki oraz w pierwszym trymestrze ciąży.

Reklama

Kiedy badać marker CA-125?

Badanie CA-125 wykonuje się w celu zdiagnozowania lub wykluczenia raka jajnika, skontrolowania stanu organizmu po leczeniu chirurgicznym oraz po chemioterapii (czyli po leczeniu uzupełniającym), a także oszacowania ryzyka wznowy nowotworu i kwalifikowania do zabiegów.

Antygen CA-125 sprawdza się gdy zachodzi podejrzenie nowotworu jajnika ale też innych raków, np. jajowodu, macicy, piersi, żołądka, trzustki, wątroby, czy przełyku. 

Marker nowotworowy CA-125 daje również informację na poziomie przesiewowym, badanie to jest bowiem oceniane jako skriningowe, zatem zaleca się regularne wykonywanie go osobom z grupy ryzyka wystąpienia raka jajnika.

Warto jednak pamiętać, że podwyższony poziom CA-125 wcale nie musi oznaczać choroby nowotworowej, czy zaistnienia w ustroju innej nieprawidłowości, ponieważ badanie to nie jest analizą jednoznaczną. Podobnie sprawa wygląda w drugą stronę, czyli kiedy wynik CA-125jest w normie. Taki wynik także nie oznacza, że proces nowotworowy się nie toczy, jednak takie okoliczności występują bardzo rzadko.

Reklama

Na czym polega badanie CA-125?

W jaki sposób analizuje się marker CA-125? Badanie tego antygenu przeprowadza się z krwi, jednak marker ten jest także wykrywalny w innych płynach ustrojowych, np. w moczu. 

Analizę markera CA-125 wykonuje się na zlecenie lekarskie, można je też zrobić prywatnie. Ile kosztuje zmierzenie antygenu CA-125? Cenatakiego badania wynosi między 30 a 70 zł za marker.

Zauważono, że u ponad 80 procent kobiet podwyższenie poziomu CA-125 wiąże się z zachorowaniem na nowotwór jajnika. Skuteczność leczenia zależy m.in. od szybkości postawienia trafnej diagnozy oraz od wysokości parametrów tego markera: im są one niższe, tym większa szansa na trwałe wyleczenie. 

Badanie poziomu CA-125 po zastosowanym leczeniu nowotworowym daje informację na temat pomyślności kuracji. Utrzymywanie się tego parametru na tym samym poziomie lub skok do góry może świadczyć o niewyleczeniu choroby pierwotnej, przerzutach, czy nawrocie schorzenia.

Reklama

Normy badania CA-125

Kiedy można mówić o prawidłowości CA-125? Norma dla tego markera oscyluje wokół 35 j/ml. Wartości powyższe mogą decydować o jakiś anomaliach występujących w organizmie. A jaki wynik CA-125 świadczy o raku? Przekroczenie poziomu 70 j/ml zwykle oznacza, że w ustroju zachodzi proces onkologiczny. Opisywane dane dotyczą próbki pobranej z surowicy krwi.

Należy mieć na uwadze, iż na wynik badania wpływ mogą mieć przeciwciała heterofilne.

Oznaczenie tego antygenu ma duże znaczenie dla pań, u których podejrzewa się raka jajnika. Obecnie w Polsce ten rodzaj zmian onkologicznych dotyka około 4 procent kobiet chorujących na raka. Każdego roku pojawia się około 3 tysięcy nowych przypadków. Nowotwór jajnika nie daje specyficznych objawów, dlatego jest szczególnie niebezpieczny. Stąd tak ważna jest profilaktyka, a dzięki niej – szybko i celnie postawiona diagnoza, dzięki której kobieta może liczyć na większe prawdopodobieństwo wyleczenia.

Reklama

Jak odczytywać wyniki CA-125?

Co w przypadku wysokiego stężenia CA-125? Wynik znacznie powyżej normy może oznaczać nowotwór jajnika. Diagnozuje się go w ponad 80 procentach przypadków III i IV stadium nieśluzowego raka jajnika oraz w około 50 procentach przypadków nowotworów śluzowych. Poza tym antygen nowotworowy CA-125 rośnie też kiedy w ustroju toczą się inne nowotwory, w tym macicy, piersi, żołądka, wątroby, trzustki, czy przełyku.

Nieprawidłowy wynik CA-125 jest również wówczas, gdy występują jakieś nieprawidłowości w funkcjonowaniu ustroju. Należą do nich m.in.:

  • marskość wątroby
  • mięśniaki macicy, 
  • zapalenie jajowodu, 
  • endometrioza
  • zapalenie osierdzia, 
  • niewydolność wątroby
  • sarkoidoza,
  • schorzenia tkanki łącznej. 

Wzrost markera CA-125 po chemioterapii nie jest dobrym sygnałem i zwykle odczytuje się to jako niewyleczenie choroby podstawowej lub pojawienie się przerzutów. Z kolei spadek tego antygenu wiąże się z powodzeniem terapii. 

Jak już wcześniej wspomniano wzrost poziomu CA-125 może mieć związek z takimi stanami fizjologicznymi jak menstruacja, ciąża oraz połóg. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Brierley James D., Gospodarowicz Mary K., Wittekind Christian, TNM Klasyfikacja nowotworów złośliwych, Via Medica, 2019, 8, ISBN 9788365797377.
  • Soborczyk Agnieszka, Deptała Andrzej, Markery nowotworowe w praktyce klinicznej, Choroby serca i naczyń, 2007 (Tom 4, Nr 4), str. 184-189.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Badania krwi
Morfologia MPV - co znaczny za niskie lub za wysokie MPV? Jaka jest norma?
Wizualizacja płytek krwi
Badanie ALT - diagnozowanie uszkodzeń wątroby. Norma wyników
Próba krwi do badania poziomu ALT
Morfologia RBC - czym jest, co oznacza podwyższone i obniżone?
Próbki krwi
Podobne artykuły
Badanie poziomu IGE całkowitego
IgE całkowite: jaka jest norma? Co oznacza wysokie IgE, a co niskie?
Posiew krwi przeprowadzany w labolatorium
Posiew krwi - tlenowy i beztlenowy. Ile się czeka na wyniki?
Próbka krwi do badania poziomu AST
AST (aminotransferaza asparaginianowa) - badanie krwi przy diagnostyce wątroby. Co oznacza wynik?
Próba krwi do badania poziomu ferretyny
Jaka jest norma ferrytyny - co oznacza nadmiar i niedobór?
Kleszcz na skórze człowieka
Western Blot skutecznym testem na boreliozę? Sprawdź, ile się czeka na wynik i jak go interpretować

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie funkcje Twojego CGM są dla Ciebie najważniejsze?
Touchcare CGM